Piękne kwiaty w ogrodzie wiosną – jak je wyhodować?

Jesień to doskonały czas na rozplanowanie przyszłorocznej rozsady. Warto zainteresować się gatunkami, które już od wczesnej wiosny będą zachwycać bogactwem kwiatów i kolorów. Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Jak prawidłowo zasadzić kwiaty w okresie jesiennym, aby cieszyć się ich widokiem już od wiosny? O czym pamiętać podczas uprawy? Jakie stanowisko i glebę dobrać do konkretnego gatunku? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Tulipany – zwiastun wiosny

Cebule tulipanów możemy sadzić od końca września do momentu, gdy ziemia zacznie zamarzać. Z reguły przypada to na koniec listopada. Warto także pamiętać o prawidłowym przechowywaniu zakupionych cebulek zanim trafią one w ziemię. Najlepiej, aby były owinięte papierem i umieszczone w chłodnym i zarazem ciemnym pomieszczeniu. Cebule powinny być zdrowe i jędrne – w przypadku tych wysuszonych raczej nie dojdzie do kwitnienia. 

Jakie stanowisko będzie najlepsze dla tulipanów?

W przypadku tych roślin kluczowym aspektem jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do światła słonecznego. Będą się najlepiej rozwijać w przypadku podłoża o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Gleba powinna być wilgotna i żyzna. Zaleca się również takie ulokowanie tulipanów, które ochroni je przed działaniem silnego wiatru – dotyczy to zwłaszcza tych wyższych okazów.

Róże – ozdoba każdego ogrodu!

Krzewy różane zachwycają różnorodnością kolorów jak i intensywnością zapachu. Umiejętna pielęgnacja pozwoli uzyskać zachwycający efekt. Większość z nich nadaje się jako kwiaty cięte.

Róże najlepiej odnajdą się w próchniczej, piaszczysto-gliniastej ziemi oraz w nasłonecznionym stanowisku. Właściwy termin sadzenia przypada na wrzesień i październik lub przełom marca i kwietnia.

Prawidłowe podlewanie róż to podstawa!

Podlewanie powinno odbywać się z umiarem – w przeciwnym razie może dojść do rozwinięcia się pleśni. Może ona doprowadzić do zdziesiątkowania pąków jeszcze nim zakwitną. Dość często spotykanym błędem jest zraszanie krzewów – strumień wody powinien być kierowany wprost na podłoże.

Do zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących tych kwiatów warto też zaliczyć regularne przycinanie – zapewni to bujne i obfite kwitnienie. 

Lilie – okazałe i uniwersalne kwiaty

Z całą stanowczością można stwierdzić, że lilie przeżywają obecnie swój renesans. Mnogość gatunków (wśród nich: lilie tygrysie, orientalne, trąbkowe, drzewiaste) sprawiają, że każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie wariant. Są dość łatwe w uprawie i nie powinny przysparzać problemów nawet początkującym ogrodnikom.

Jak pielęgnować lilie?

Podstawą do zapewnienia prawidłowego wzrostu jest umieszczenie cebul w odchwaszczonym podłożu, wzbogaconym kompostem i nawozem. Równie istotne jest regularne podlewanie.

Piwonie – delikatne byliny ogrodowe

Uprawa piwonii nie jest skomplikowana, warto jednak stosować się do kilku podstawowych porad, dzięki którym piwonie będą rozkwitać w jednym miejscu nawet przez kilkanaście lat! 

Zachwycające kwiaty piwonii występują na ogół w barwie białej, różowej lub żółtej.

Uprawa piwonii – co warto o niej wiedzieć?

Stanowisko tych kwiatów powinno być odpowiednio nasłonecznione – sprawdzą się tu także miejsca półcieniste, o ile w ciągu dnia piwonie będą odpowiednio doświetlone promieniami słonecznymi. Warto też zwrócić uwagę na osłonięcie rośliny od wiatru.

Czosnki ozdobne zapewnią efekt WOW w ogrodzie

Niespotykane kwiatostany powodują, że czosnki alium wyróżniają się na tle innych roślin. W większości przypadków zwieńczeniem długiej łodygi jest okazały kulisty kwiatostan.

Najlepszym terminem na sadzenie cebul czosnków ozdobnych jest przełom września i października. Warto ulokować cebule w nasłonecznionych stanowiskach, w przeciwnym razie będą one mniej efektowne niż w przypadku odpowiednio dobranej lokalizacji. Regularne podlewanie i nawożenie pomoże zmaksymalizować pożądany efekt.

Byliny cebulowe

Rośliny cebulowe kwitną albo w okresie wczesnej wiosny, gdy przyroda zaczyna budzić się do życia (tulipany, krokusy), albo w okresie jesiennym. Można je z łatwością łączyć także w obrębie różnych gatunków. Warto kierować się tutaj zasadą, która wskazuje, że niskie cebulowe rośliny powinny być umieszczone z przodu, średnie – pośrodku, z kolei wysokie – na tyłach.

Kłącza – jakich roślin dotyczą?

Czym są kłącza? To podziemna (pozioma) łodyga rośliny, na której pojawiają się korzenie oraz pędy z węzłów. Kłącza służą magazynowaniu pożywienia oraz rozmnażaniu wegetatywnemu. Jakie rośliny mają kłącza? Przykład mogą stanowić np. storczyki, irysy czy konwalie.

Powyższe propozycje wskazują na najpopularniejsze wiosenne kwiaty, które pomogą uświetnić niejeden ogródek. Odpowiednie przygotowanie w okresie jesiennym zaowocuje wyjątkowym kwitnieniem wraz z nadejściem sezonu wegetacyjnego.

Równolegle z wyborem gatunków warto skupić się na znalezieniu zaufanego dostawcy cebul. Tylko te zdrowe i jakościowe mają szansę na kwitnienie – warto tutaj zapoznać się z propozycjami od https://cebule-kwiatowe.pl/