Pasta cukrowa: do usuwania włosów

Mimo mody na naturalność wciąż większość pań zastanawia się, jak pozbyć się niechcianego owłosienia na swoim ciele. Świetnym pomysłem okazuje się pasta cukrowa – bezpieczna i całkowicie ekologiczna, skuteczna i znacznie mniej bolesna niż wosk

Znano ją już w starożytności, ale do współczesnych czasów zachowała się zwłaszcza w kulturach Wschodu. To właśnie tam kobiety z pokolenia na pokolenia przekazywały sobie sekret specjalnej pasty z cukru, która – jeśli odpowiednio się ją przygotuje, nałoży i zerwie – pozwala skutecznie wydepilować nawet najbardziej wrażliwe miejsca.

Dziś coraz więcej osób kobiet w Polsce wie już, czym jest depilacja pastą cukrową. Warszawa ma kilkadziesiąt miejsc, w których wykonuje się tego rodzaju zabiegi. Paryż czy Berlin – kilkaset. Ale pasta cukrowa stała się na tyle popularna, że depilują nią ciało również kosmetyczki w całkiem małych miejscowościach, a niektóre kobiety próbują usuwać włosy tą metodą samodzielnie. Co akurat jest dość trudne.

Pasta cukrowa

Aby przygotować pastę cukrową, potrzeba mniej więcej dwie szklanki cukru, 1/4 szklanki wody oraz 1/4 szklanki soku cytryny. Najpierw gotujemy wodę, a gdy wrze, dodajemy do niej cukier i cytrynę. Trzeba wtedy zmniejszyć ogień i intensywnie mieszać, żeby cukier się rozpuścił, a jednocześnie nie przywarł do spodu garnka. Trwa to mniej więcej 40 do 45 minut – pasta cukrowa jest gotowa wtedy, gdy nabierze bursztynowego koloru, a po wyjęciu z garnka (próbujemy zawsze małą ilością) szybko stygnie.

Sposób depilacji pastą

Jeśli mamy dobrze przygotowaną pastę (oczywiście można ją kupić w gotowej wersji) wyjmujemy niewielką ilość, tworzymy z niej kulkę, a potem ją rozgniatamy jak ciasto. Tak „rozwałkowaną” pastę, która staje się bardzo elastyczna, nakładamy na część ciała, którą chcemy depilować. Co ważne, aplikujemy pastę zawsze „pod włos”, a potem zrywamy ją razem z włosem.

Jeśli nie uda nam się usunąć wszystkich włosów, możemy kilka razy powtarzać procedurę na tym samym miejscu: pasta cukrowa nie ma żadnych chemicznych substancji, więc nie wywołuje alergii i nie podrażnia skóry.

Zasady depilowania pastą

Tradycyjny wosk ma zasadniczą wadę: aby usunąć włosy, muszą być one dość długie, a więc trzeba je odpowiednio „zapuścić”. Pasta cukrowa jest pod tym względem nieporównanie bardziej przyjazna, bo nadaje się do usuwania nawet bardzo krótkich, 2-milimetrowych włosków.

Co szczególnie ważne, jest to zabieg zdecydowanie mniej bolesny niż depilowanie woskiem (nie mówiąc oczywiście o depilacji laserem). Można go więc polecić również mężczyznom, którzy – jak wiadomo – są dużo mniej odporni na ból niż kobiety.