Papryczka w doniczce – w jaki sposób powinniśmy ją uprawiać?

Czy wiesz, że możesz mieć własną paprykę i to bez posiadania ogrodu? Takie możliwości daje nam papryczka w doniczce.

Wymagania papryki

Tak naprawdę papryczka w doniczce jest obok ogórka oraz pomidora naszym ulubionym letnim warzywem. Najczęściej uprawia się ją w ogrodzie czy też po prostu kupujemy na targu. Jednak możemy ją również wyhodować w donicy na tarasie czy też na balkonie. Takowa uprawa jest bardzo wygodna i pozwala nam na własne zbiory warzyw nawet, gdy swojego własnego ogrodu niestety nie posiadamy.

Zanim rozpoczniemy uprawę papryki, musimy poznać szczegółowo jej wymagania. Wówczas mamy szansę na osiągnięcie sukcesu. Musimy doskonale wiedzieć, jakie wybrać odmiany. Część odmian jest mocno rozkrzewiona i wysoka. W związku z tym na balkonie możemy mieć problem ze znalezieniem dla niej miejsca. Takie rośliny także wymagają od nas dodatkowych pielęgnacyjnych zabiegów. Mowa tutaj o ogławianiu czy też pikowaniu.

Papryka, bardzo podobnie jak pomidor to rodzina psiankowatych. W związku z tym ma jednak duże wymagania uprawowe. Oczekuje przede wszystkim sporo ciepła, słońca oraz wilgoci. Będzie wtedy mocno rosła i plonowała równie obficie. Jej rozsadę możemy samodzielnie wyprodukować z nasiona, ale jeśli takiej możliwości nie mamy, to możemy zakupić nasionka na pobliskim targu czy też bezpośrednio u producenta.

Na jaką odmianę się skusić?

Do doniczkowej uprawy nie powinniśmy wybierać takich papryk, które nam się podobają. Musimy absolutnie postawić na takie, które sobie w doniczce poradzą bez problemu i nie sprawią nam kompletnie żadnego zawodu. Z doświadczenia wiemy, aby były to odmiany karłowe czy też odmiany niskie. Takie odmiany nam nie zajmą sporo miejsca. A jakie papryczki występują w tych odmianach? Tak naprawdę wszystkie. Dla każdego znajdzie się coś dobrego. Możemy znaleźć na rynku zarówno niskie i karłowate odmiany papryczek pikantnych oraz ostrych, jak na przykład chili, ale także papryczek słodkich.

Gdy tylko mamy jakieś wątpliwości, to możemy porozmawiać z osobą w ogrodnictwie, która nam sprzedaje sadzonki czy też nasiona. Odpowie z pewnością na wszelkie nurtujące nas pytania. Najlepiej właśnie kupować papryczki w ogrodnictwie. Wówczas są to sadzonki utrzymane w dobrych warunkach i na pewno nam się przyjmą. Z tymi kupowanymi w supermarketach bywa różnie. Dlatego też nie polecamy kupować ani sadzonek warzyw, ani też owoców w takich miejscach jak wielkie supermarkety. Najczęściej rośliny są źle przechowywane i mają po prostu złe warunki. Musimy mieć tego świadomość.