Paprocie doniczkowe – jak je pielęgnować?

Paprocie bez wątpienia są jednymi z najpopularniejszych w naszym kraju roślinami doniczkowymi. Dowiedzmy się, jak zadbać o paprocie doniczkowe oraz jak je pielęgnować.

Odpowiednie światło i podłoże

Paprocie doniczkowe możemy spotkać w naprawdę wielu domach i mieszkaniach. Musimy jednak wiedzieć, że nie wszystkie z gatunków paproci dobrze się w mieszkaniach czują. Dlatego też sprawdźmy co zrobić, aby nasze paprocie bardzo bujnie rosły oraz zdobiły nasze wnętrza.

Większość paproci pochodzi z partii dolnych lasów. W związku z tym ich wymagania są do siebie bardzo zbliżone. W naturze paprocie zasiedlają dno półcieniste lasu i rosną w próchnicznym oraz wilgotnym podłożu. Dlatego też podobnych warunków oczekują, gdy uprawiamy je w domu.

W mieszkaniach paprocie świetnie rosną w widnych miejscach, ale jednocześnie osłoniętych przez bezpośrednimi promieniami słońca. Źle czują się z kolei na oknie południowym, ponieważ ich liście są niezmiernie wrażliwe na poparzenia. Paprocie także wymagają przepuszczalnego, jak i także żyznego podłoża o nieco kwaśnym odczynie pH. Świetna będzie dla nich kompostowa ziemia z dużym udziałem próchnicy oraz torfu. Jeśli nie mamy możliwości jej samodzielnie przygotować, to kupmy gotowe podłoże dla paproci, które jest dostępne w każdym ze sklepów ogrodniczych.

Podlewanie, temperatura powietrza i wilgotność

Paprocie musimy obowiązkowo systematycznie podlewać, ponieważ są one bardzo wrażliwe na wszelkie przesuszenia podłoża. Jednak nie lubią, gdy ziemia w doniczce jest całkiem mokra. W związku z tym koniecznie na nie zróbmy warstwę drenażu. Świetnie sprawdzi się keramzyt.

W mieszkaniach jest najtrudniej paprociom zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, jak i także temperaturę. Paprocie rosną w pokojowe temperaturze, a więc od 19 do 22 stopni Celsjusza oraz także w pomieszczeniach o wilgotności podwyższonej powietrza. Z tego właśnie powodu szczególnie ciężkim okresem jest dla nich zima, ponieważ w mieszkaniach ogrzewanych jest zbyt ciepło oraz zbyt sucho.

Gdy wilgotność powietrza jest za niska, a temperatura zbyt wysoka to paprocie niestety chorują czy też usychają. Dlatego też należy zadbać o nie zimą jeszcze bardziej troskliwie. Jeśli nie mamy możliwości przeniesienia roślin do nie takiej ciepłej, ale widnej łazienki, to powinno się ją umieścić możliwie jak najdalej od kaloryfera, a doniczkę ustawić na podstawce, która zawsze ma wodę i kulki wspomnianego już keramzytu. Bardzo dobrym pomysłem jest postawienie paproci w pobliżu akwarium czy też niedaleko nawilżacza powietrza.