Oud, wszystko, co musisz o nim wiedzieć?

Oud, czyli drewno agar nazywany płynnym złotem od wieków ceniony jest w krajach Arabskich, gdzie jest wykorzystywany nie tylko w klasycznych perfumach, lecz również olejkach oraz kadzidłach. Charakteryzuje się różnorodnością aromatów i intensywnością. Choć w krajach zachodu dość długo był niedoceniany, od paru lat cieszy się dużą popularnością również na tym rynku perfumeryjnym. Czym dokładnie jest oud? Jak powstaje i czemu jest taki cenny? Opowiemy w tym artykule.

Oud zapach Bliskiego Wschodu

Każdy, kto był na Bliskim Wschodzie, zna i doskonale pamięta charakterystyczny dość ciężki i intensywny zapach perfum oraz olejków, który z czasem się zmienia, by na koniec zaskoczyć swym wyrazem. Tak właśnie pachnie oud wykorzystywany w krajach arabskich już od wieków będący symbolem nie tylko dostatku czy luksusu, a przede wszystkim ich kultury.

Stolicą oudu jest Dubaj, tam istnieją sklepy specjalizujące w sprzedaży tego niezwykłego produktu. Co więcej, oud jest wykorzystywany nie tylko jako klasyczne perfumy, czy dodatek do nich. Niezwykle powszechne są kadzidła z drewna agarowego, którymi okadza się nie tylko mieszkania, szczególnie przed przyjściem gości, lecz także ubrania, na których zapach oudu utrzymuje się bardzo długo.

Oud jest również w formie olejków. Warto pamiętać, że tłuszcz zawarty w olejku jest doskonałym nośnikiem zapachu oraz znacznie dłużej utrzymuje się na skórze. Co więcej, doskonale reaguje ze związkami chemicznymi znajdującymi się na skórze, dzięki czemu aromat staje się bardziej osobisty.

Choć przez lata oud nie zachwycał Amerykańskich, czy Europejskich perfumiarzy po 2000 roku, jego sława zaczęła rosnąć.

Jak powstaje oud?

Proces powstawania naturalnego oudu jest długi i skomplikowany. Pochodzi w wyniku złożonej reakcji biologicznej – walki drzewa z pasożytem. Drzewa z rodzaju Aguillaria po zainfekowaniu grzybem pleśniowym z rodzaju Phialophora parasitica lub też Ascomycota rozpoczyna walkę, podczas której produkuje ciemną, intensywnie pachnącą żywicę – czyli oud. Najbardziej wartościowa jest żywica już starych drzew, w których proces trwa dłuższy czas.

Co ciekawe zależni od regionu, gdzie rosną zainfekowane drzewa, różnią się od siebie aromatem, na przykład oud z drzew z Kambodży i Tajlandii jest nieco delikatniejszy, ten pochodzący z Papui ma bardziej kwiatowy charakter, oud zaś z Borneo ma bardziej wyczuwalne nuty cytrusowe.

Niezależnie skąd jednak pochodzi, jego pozyskanie nie jest łatwe. Sam gatunek drzew jest zagrożony, a nawet sztuczne infekowanie roślin na plantacji, nie daje 100% pewności otrzymania produktu. Właśnie dlatego cena kilogram drewna żywicznego kosztuje od 10 do 50 tysięcy dolarów. By móc oud wykorzystać w perfumach, musi on przejść jeszcze skomplikowany proces destylacji.

Dlatego wielu producentów perfum decyduje się na zastosowanie syntetycznej formy oudu, która ma jednak nieco inny już zapach.

Blend Oud – perfumy niszowe na bazie oudu

Marką perfum niszowych, w których oud stanowi najważniejszy motyw jest Blend Oud https://amisell.pl/marki-niszowe/blend-oud/. Marka została stworzona przez arabskich perfumiarzy, dla których ten zapach stanowi esencję ich kultury. Łącząc oud z różnymi składnikami, stworzyli niebanalne kompozycje o zaskakującym charakterze, prezentując ten niezwykle cenny składnik w różnych zapachowych odsłonach dedykowanych zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Blend Oud 7 Moons – to prosta kompozycja, której bazę stanowi oud z dodatkiem drzewa sandałowe oraz róży, połączone jedynie z labdanum i paczulą tworzą prostą, a jednocześnie niezwykle aromatyczną kompozycję drzewno-kwiatową idealnie podkreślającą wyjątkowość tego cennego składnika.

Blend Oud Gold – inspiracją zapachu był najcenniejszy kruszec, nie tylko w Dubaju, czyli złoto. W tej kompozycji oud został połączony z ciepłymi nutami korzenno-drzewnymi takimi jak cynamon, czy brzoza, które rozświetlają kwiatowo-owocowe nuty cytryny, figi, róży i jaśminu. Tworzą razem perfumy o otulającym, ciepłym zapachu.

Blend Oud Marrakesz – to zapach, którego inspiracją była niezwykła mieszanka aromatów unoszących się na targowisku w Marrakeszu. Dlatego w kompozycji tej oud łączy się z ciepłymi nutami kawy oraz tytoniu, żywic oraz kadzidła, przeplatanych kwiecistą wonią irysów.

Blend Oud Saphire – to perfumy niszowe, które kierują nas na Madagaskar i mają się kojarzyć ze słońcem, kobiecą skórą oraz wiatrem. Oud łączy się w nich z nutami fiołka, róży tureckiej i bułgarskiej oraz wanilią. Dzięki temu powstała kompozycja delikatna kwiatowa o słodkim i aromatycznym zapachu.