Oregano kubańskie – jak uprawiać i do czego wykorzystywać?

Oregano kubańskie, znane również jako mięta meksykańska, to roślina o imponującym zastosowaniu oraz właściwościach. Jeśli jesteście ciekawi,jak ją uprawiać i do czego wykorzystywać, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Oregano kubańskie — co to za roślina?

Oregano kubańskie znane jest pod różnymi nazwami. Najpopularniejsza to mięta meksykańska, ale spotkać się można z tym że nazywane jest również jako mięta brazylijska, oregano meksykańskie, mięta o grubych liściach, mięta kubańska, a także tymianek kubański, tymianek hiszpański, czy tymianek meksykański.

Co ciekawe, oregano kubańskie jest kuzynem popularnej komarzycy. Z kolei z wyglądu przypomina bardzo miętę i właśnie dlatego znany jest głównie pod nazwą mięty meksykańskiej. Nie bez powodu ten gatunek nazywany jest również miętą z grubymi liśćmi — pędy rośliny są niewiarygodnie mięsiste, a liście gęsto owłosione, owalne i grube.

Oregano kubańskie zyskało popularność przede wszystkim jako przyprawa. Pierwotnie wykorzystywane było głównie w krajach, w których rośnie naturalnie, czyli w południowej Afryce, a także południowo-wschodniej Azji. To tam poznano jego walory smakowe i zaczęto je dodawać do różnego rodzaju potraw oraz przetworów.

Oregano kubański — uprawa i rozmnażanie

Oregano kubanskie nie jest tak popularne, jak rozmaryn, tymianek, czy inne zioła śródziemnomorskie, dlatego jego zakup może okazać się ciężki. Łatwiej dostępne są sadzonki, które można hodować w swoim ogrodzie lub domu.

Ponieważ roślina naturalnie rośnie w tropikach, jest oczywiste, że jej największym wrogiem jest chłód. Dlatego najlepiej jest hodować oregano kubańskie w domu. Ważne jest jednak, aby zapewnić bylinie jak największą ilość światła, ale rozproszonego, ponieważ ostre słońce może poparzyć jej liście. Z kolei jego światła jest powodem wyciągania się pędów.

Oregano kubańskie wymaga również odpowiedniej temperatury, nie może ona być niższa niż 10oC. Ważne jest również odpowiednie podłoże — roślina wymaga żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej, niemokrej i nieprzesuszonej gleby.

Oregano kubanskie — właściwości i zastosowanie

Oregano kubańskie znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni. Ponieważ uważane jest za jedno z ziół leczniczych, jest stosowane również w medycynie naturalnej.

Roślina posiada olejki, które mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, działają równie przeciw robakom. Właśnie z tego powodu oregano kubańskie stosuje się przy stanach zapalnych gardła, przy przeziębieniu, kaszlu i chorobach skóry, a także przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Warto jednak uważać przy stosowaniu tej rośliny, ponieważ właściwości oregano kubańskiego nie zostały jeszcze do końca przebadane. Ponadto, zawiera on tymol, który jeśli zostanie spożyty w zbyt dużej ilości, może okazać się trujący. Dlatego lepiej zdecydować się na sprawdzony olejek z apteki.

Ważną cechą oregano kubańskiego jest również to, że jego silny zapach działa odstraszająco na różne owady, w szczególności na komary. Dlatego warto roślinę posadzić w doniczkach na parapetach po to, by odstraszała nieproszone owady. Dodatkowo będziemy mogli użyć go jako przyprawę w naszej kuchni do różnych dań, deserów, a także napojów.