W jaki sposób możemy wykorzystać olej rzepakowy w codziennej pielęgnacji? Jak olej roślinny wpływa na skórę? Jak prawidłowo wykonać zabieg olejowania włosów? Na czym polega metoda emulgowania oleju? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w artykule.
Olej rzepakowy w przemyśle kosmetycznym
Oleje roślinne dzięki zawartości cennych składników odżywczych wykorzystywane są nie tylko w naszej domowej kuchni, ale także w pielęgnacji skóry oraz włosów. Olej rzepakowy doceniany jest w przemyśle kosmetycznym ze względu na zawartość m.in. witaminy E oraz kwasu alfa-linolenowego. Olej znajdziemy w składach wielu kosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach.
Warto wspomnieć, że podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy stosować olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia. Zawiera on mniejsze ilości zanieczyszczeń oraz nie jest poddawany działaniu wysokich temperatur, które w negatywny sposób ingerują w jego skład.
Olej rzepakowy w pielęgnacji twarzy
Olej rzepakowy pozytywnie wpływa na kondycję naszej skóry i nadaje się zarówno do cer normalnych i suchych, jak i problematycznych i trądzikowych. Zawarta w nim witamina E nazywana jest „witaminą młodości”. Przywraca naskórkowi elastyczność i jędrność, może wygładzać drobne zmarszczki. Witamina E uchodzi także za silny antyoksydant. Oznacza to, że zwalcza szkodliwe działanie tak zwanych wolnych rodników, które odpowiadają m.in. za starzenie się komórek naszego organizmu – w tym tych budujących skórę. Natomiast zawarte w oleju rzepakowym kwasy tłuszczowe – zwłaszcza kwas alfa-linolenowy – wykazują działanie przeciwzapalne i kojące. Skutecznie pomogą w walce z wypryskami, zaskórnikami czy zmianami trądzikowymi. Przyspieszą także procesy gojenia się ran i zmniejszą widoczność blizn. Olej rzepakowy dodatkowo cechuje się działaniem nawilżającym.
Jak stosować olej rzepakowy na skórę?
Olej rzepakowy możemy wykorzystywać na trzy sposoby. Olej roślinny nadaje się do bezpośredniej aplikacji na skórę twarzy. Najlepiej nakładać go punktowo w miejsca wyprysków, drobnych blizn, zaczerwienień czy zmian trądzikowych. Sprawdza się także w roli tak zwanego tłuszczu nośnego używanego razem z olejkami eterycznymi – olejki eteryczne to produkty o wysokim stężeniu, dlatego też przed ich aplikacją na naskórek należy rozcieńczyć je w oleju nośnym.
Olej rzepakowy może również stanowić pożądany dodatek do domowych maseczek do twarzy. Z jego pomocą wykonany np. maseczkę nawilżającą. Wystarczy, że zblendujemy ze sobą połowę świeżego banana, miąższ z całego awokado, łyżkę stołową oleju rzepakowego i łyżkę stołową miodu. Po uzyskaniu jednolitej, kremowej konsystencji maseczkę nakładamy na twarz i odczekujemy 15 minut. Na końcu zmywamy ją letnią wodą, skórę tonizujemy oraz przeprowadzamy dalszą pielęgnację.
Olej rzepakowy w pielęgnacji włosów
Olej rzepakowy przede wszystkim zalecany jest do pielęgnacji włosów przesuszonych, zniszczonych, farbowanych. Dzięki lekkiej konsystencji – zwłaszcza na tle innych olejów roślinnych – wnika głęboko w strukturę włosa. Zawartość cennych kwasów tłuszczowych sprawia, że olej rzepakowy wykazuje działanie nawilżające, przeciwzapalne oraz kojące. Dlatego też nadaje się również do pielęgnacji skóry głowy – pomaga w walce z łupieżem, łagodzi swędzenie oraz wszelkie podrażnienia skalpu. Kwas oleinowy pozytywnie oddziałuje na elastyczność kosmyków i kontroluje poziom ich wilgoci.
Olej rzepakowy ochrania włosy przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: zabiegi stylizacyjne, farbowanie, promieniowanie słoneczne (UV), wiatr, wysokie i niskie temperatury.
Jak stosować olej rzepakowy na włosy?
Olej rzepakowy w pielęgnacji włosów przede wszystkim stosowany jest do domowego zabiegu olejowania. Dedykowany jest zwłaszcza kosmykom średnioporowatym, które cechują się: nieznacznie rozchyloną łuską włosa, tendencjami do elektryzowania się, podatnością na obciążenia i puszenie się, ubytkami na całej długości lub rozdwajającymi się końcówkami.
Olejowanie włosów olejem rzepakowym możemy wykonać na sucho lub na mokro. Zabieg należy przeprowadzać regularnie, np. raz w tygodniu. Olej przetrzymuje się na włosach przez minimum godzinę – skracając ten czas, możemy nie uzyskać satysfakcjonujących efektów.
Olejowanie włosów na sucho
Metoda olejowania włosów na sucho jest najczęściej wybierana ze względu na to, że jest najszybsza i praktycznie bezproblemowa. Niewielką ilość oleju rzepakowego rozprowadzamy na dłoniach i rozcieramy. Następnie aplikujemy go na nieumytych włosach (kosmyki powinny być jednak pozbawione wszelkich resztek produktów do stylizacji, czyli pianek, lakierów itp.) od długości ucha. Aby rozprowadzić produkt równomiernie, kosmyki możemy dokładnie przeczesać grzebieniem z szerszym rozstawem ząbków. Dla lepszych efektów zaleca się zawinięcie olejowanych włosów w czepek, ręcznik lub folię spożywczą. Wówczas, pod wpływem ciepła, składniki odżywcze lepiej wnikają w głąb włosa. Po upływie godziny olej dokładnie zmywamy za pomocą letniej wody, po czym aplikujemy ulubiony szampon. Najlepiej skorzystać również z tak zwanego emulgowania – metodę opiszemy w dalszej części artykułu.
Olejowanie włosów na mokro
W metodzie olejowania włosów na mokro również podgrzewamy olej rzepakowy w dłoniach i aplikujemy go na włosy mniej więcej od długości ucha, jednak nasze kosmyki powinny być wilgotne. Najlepiej, abyśmy nadmiar wody odsączyły za pomocą ręcznika – delikatnie dociskamy kosmyki, unikamy natomiast pocierania i gwałtownych ruchów, które mogą uszkodzić strukturę włosa. Olej roślinny aplikujemy równomiernie – w tej metodzie raczej unikamy rozprowadzania naturalnego kosmetyku za pomocą grzebienia ze względu na to, że mokre włosy trudniej jest rozczesać. Po nałożeniu oleju fryzurę zawijamy w czepek, folię spożywczą lub ręcznik, a po godzinie zmywamy preparat letnią wodą lub wykorzystując metodę emulgowania. Na końcu klasycznie myjemy włosy.
Czym jest emulgowanie oleju?
Emulgowanie oleju to metoda, która pozwala na dokładne zmycie resztek oleju roślinnego z naszych włosów. Domywanie produktu za pomocą samej letniej wody może nie wystarczyć. Wówczas po wysuszeniu kosmyków możemy zaobserwować nieestetyczne strączkowanie, nadmierne obciążenie oraz przetłuszczenie u nasady. Włosy wizualnie wyglądają na brudne, mimo że dopiero zostały odświeżone. Takiego efektu unikniemy dzięki emulgowaniu. Wystarczy, że na kosmyki pokryte olejem nałożymy odżywkę lub maskę do włosów. Po upływie 15 minut całość zmywamy letnią wodą – odżywka powinna rozpuścić również olej. Na końcu myjemy włosy szamponem.