Odpowiednie warunki pracy zdalnej, zobacz jak urządzić domowe biuro

Pandemia zaskoczyła nas wszystkich. Dawny styl życia zmuszony został pójść w niepamięć. Ograniczenia w wychodzeniu z domu, nakaz noszenia maseczek… to wszystko świat, do którego powoli zaczynamy się przyzwyczajać. Nie inaczej jest z pracą, w tej dziedzinie życia również zaszły diametralne zmiany. Najważniejsza z nich to zmiana miejsca pracy, z biura na dom czy mieszkanie. Nie jest to proces łatwy ani prosty do przyzwyczajenia się. Mało kto również był przygotowany lokalowo do takiej zmiany. W poniższym tekście zajmiemy się fundamentalną częścią tej transformacji, a mianowicie tym, jak przystosować swoje miejsce zamieszkania do efektywnej pracy z domu.

Domowe biuro – czy potrzebny jest osobny pokój?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Każdy z nas marzy o powierzchni mieszkalnej tak dużej, że jeden pokój swobodnie można zagospodarować na biuro. Niestety, nie jest tak łatwo ani kolorowo w życiu. Często jest tak, że ta praca z domu dopada nas w najmniej wygodnym momencie, czyli na przykład podczas mieszkania w kawalerce. Wtedy trudno nawet o miejsce na wstawienie biurka. Często kończy się to pracą przy kuchennym stole, jednak nie dajmy się w to wciągnąć. Miejsce na pracę z domu powinno być ściśle wydzielone. Ta sztywna zasada wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne, z angielskiego nazywane work-life balance. Oznacza to, że w innej części domu pracujemy, a w innej żyjemy na co dzień. Pozwala to zachować zdrową równowagę pomiędzy pracą zawodową a czasem poświęconym dla siebie i rodziny. Wracając do pytania z tytułu akapitu – osobny pokój na pracę jest zdecydowanie dobrym pomysłem, jeśli tylko mamy ku temu możliwości lokalowe. Nie warto się zastanawiać, bowiem ten pomysł ma same plusy. Jeśli jednak nie ma na to szans, nie jest to koniec świata. Po prostu wydziel część domu na domowe biuro. Możesz nawet oddzielić je parawanem czy zasłoną. Ważne jest, aby od tego miejsca odcinać się zdrowo po godzinach pracy.


Jakie są najpotrzebniejsze zakupy do minimalnej wygody pracy z domu?

Jeśli sporządzić listę pod kątem rzeczywiście tylko najpotrzebniejszych przyborów do pracy z domu, i tak byłaby ona nie najkrótsza. Zacznijmy od biurka. Powinno być wystarczająco duże, aby pomieścić laptopa, monitor, podkładkę wraz z myszką oraz kubek kawy. Dobrze by było, gdyby mogły by się jeszcze na niej zmieścić klawiatura zewnętrzna oraz notatnik i długopis. Z doświadczenia wiemy, że minimum na wymienione rzeczy to biurko szerokości 120 cm. Następnie, fotel. Fotel powinien być ergonomiczny, regulowany i wygodny. Powinien być wyprofilowany pod wygodne siedzenie i pracę przy komputerze przez kilka godzin. Nie warto w tej kwestii oszczędzać, ponieważ niewygodne krzesło wiąże się z bólami pleców i może prowadzić do niezdolności do pracy przez najbliższe kilka dni. Następnym zakupem będzie wspomniany już powyżej zewnętrzny monitor. Pomoże on podnieść efektywność pracy z domu i pozytywnie wpłynie na wzrok. Wybierając go, zwróć uwagę na możliwość regulacji jego wysokości i nachylenia. Jest to bardzo przydatne, gdy obok monitora zmieścić musisz laptopa i kilka innych rzeczy. Następnie, wymagany jest dobry, czyli szybki i stabilny internet. Bez niego nie będziesz w stanie pracować z domu. Absolutnym minimum jest także duża ilość gniazdek w pobliżu domowego biura. Przecież do prądu zmuszonych będziesz wpiąć dobrych kilka urządzeń. Warto jest także zadbać o dobre oświetlenie miejsca pracy.


Fotel, biurko… co dodatkowego może się przydać podczas pracy z domu?

Kolejne zakupy wiążą się z elektroniką. Dobre słuchawki pomogą podczas spotkań pracowniczych. Najlepsze będą te, dzięki którym nie będzie słuchać dźwięków z otoczenia – kichania męża, płaczu dzieci czy szczekania psa. Zewnętrzne myszka i klawiatura podniosą wygodę użytkowania. Biała tablica wraz z markerami, powieszona na ścianie, pomoże zorganizować pracę. Zanotujesz na niej najpotrzebniejsze fragmenty spotkania, spiszesz listę zakupów czy rozplanujesz dzień. W pracy pomogą także zabawki służące do rozluźniania nadgarstka i pomagające się wyciszyć czy rozładować stres. Jeśli powrót do biura oddala się w czasie, warto też rozważyć zakup porządnego ekspresu do kawy. Tańsze modele, kapsułkowe, skutecznie pomogą ukoić tęsknotę za pracą z biura. Jeśli dysponujesz większym budżetem, wybierz ekspres na ziarna kawy lub kolbowy. To inwestycja w Twój dobry nastrój w pracy. Jeśli chodzi o kondycję Twoich pleców, warto zainwestować w gumowe piłki do siedzenia podczas pracy czy maty do akupresury, które rozłożą stres po całym dniu. Warto pamiętać, że praca z domu pod wieloma względami jest bardziej wyczerpująca niż praca z biura.


Wyposażenie wyposażeniem… ale co z nami jako pracownikami z domu?

Na ten temat powiedziano już bardzo dużo. Istnieje wiele zasad pomagających utrzymać wysoką produktywność podczas pracy z domu. Najważniejsze zasady to wydzielenie w trakcie dnia konkretnych 8 godzin pracy. Nie dajmy się wciągnąć w sprawdzanie poczty pracowniczej po godzinach. Dodatkowo, pamiętajmy o przebieraniu się z piżamy w coś choć trochę przypominającego strój do pracy. Pomoże to zmotywować się do pracy już od wczesnego poranka.

Materiał powstał we współpracy ze sklepem E-krzesło.pl