Odczulanie przedsezonowe i całoroczne – co warto wiedzieć?

Immunoterapia alergenowa stanowi właściwie jedyny sposób na to, aby poradzić sobie z alergią na dłuższy czas. Odczulanie może być prowadzone podskórnie lub doustnie i przeprowadzane jest zazwyczaj na dwa sposoby: sezonowo oraz całorocznie.

Odczulanie sezonowe przeprowadza się u osób uczulonych na alergeny, występujące o określonych porach roku, np. pyłki traw, natomiast całoroczne u tych, którym szkodzą alergeny występujące cały rok, np. alergia na kurz domowy. Zobaczmy, co warto wiedzieć o immunoterapii w przypadku uczuleń.

Jak alergeny dostają się do organizmu człowieka?

Alergeny rozróżniamy pod względem drogi, jaką dostają się do organizmu człowieka:

  • alergeny wziewne – wchłaniane przez układ oddechowy, np. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść i naskórek zwierząt;
  • alergeny pokarmowe – występujące w pożywieniu, np. jaja, orzechy, owoce;
  • alergeny kontaktowe – uczulają najczęściej poprzez kontakt ze skórą, np. lateks, kosmetyki, metale.

Osobną grupę czynników uczulających stanowią leki, wśród których najczęściej uczulają:

  • antybiotyki β-laktamowe;
  • kwas acetylosalicylowy;
  • leki anestezjologiczne.

Alergeny dzieli się także względem okresu występowania, w tym przypadku rozróżniamy:

  • alergeny sezonowe: głównie pyłki roślin, pleśnie, grzyby;
  • alergeny całoroczne: kurz domowy, sierść i naskórek zwierząt, alergeny pokarmowe i kontaktowe.

Immunoterapia alergiczna sezonowa a całoroczna – jak to wygląda?

Sposób odczulania na alergeny sezonowe i tegoroczne wygląda praktycznie tak samo, różni się jedynie czasem rozpoczęcia terapii.

  • Immunoterapia na alergeny sezonowe – najczęściej przeprowadzana jest w okresie przedsezonowym, czyli np. dla pyłków roślin odczulanie rozpoczyna się już w sezonie jesienno-zimowym. Odczulanie w tym przypadku przerywane jest w momencie, gdy zwiększa się ryzyko narażenia na alergeny, a więc w sezonie pylenia. Terapia na alergeny sezonowe może być też prowadzona przez cały rok, podaje się wtedy niższe dawki alergenów.
  • Immunoterapia na alergeny całoroczne – może być przeprowadzana w dowolnym momencie, niezależnie od pory roku.

Choć odczulanie stanowi aktualnie najskuteczniejszą metodę walki z alergią, w dalszym ciągu nie działa w 100%. Nawet jeżeli objawy ustąpią, często po kilku latach konieczne jest powtórzenie całego procesu.

Alergie sezonowe i całoroczne – inne metody leczenia

Niestety nie ma innej metody skutecznego wyleczenia alergii, można jedynie łagodzić jej objawy, poprzez unikanie ekspozycji na alergeny oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych. Nawet w przypadku wykonania terapii odczulającej, lekarze w dalszym ciągu zalecą mieć przy sobie tabletki na alergię, aby móc po nie sięgnąć w razie, gdyby immunoterapia nie dała 100% skuteczności, gdyż wtedy przy większej ekspozycji na alergen objawy w dalszym ciągu mogą wystąpić. Zazwyczaj nie są one tak nasilone, jak były przed leczeniem, jednak także potrafią uprzykrzyć życie.