NPR – co to takiego i jakie ma zasady?

Nowoczesne naturalne metody antykoncepcyjne stosowane są przez coraz większą ilość par. Niektóre stosują się całościowo do zasad wybranej metody naturalnego planowania rodziny, inne stosują antykoncepcję barierową na czas wyznaczonych dni płodnych. Oba sposoby zapobiegają niechcianej ciąży oraz nie zaburzają gospodarki hormonalnej kobiety (jak w przypadku antykoncepcji hormonalnej). Jednak NPR to nie tylko sposób na uniknięcie potomstwa, ale także zbiór istotnych informacji o kobiecie. Która z metod jest więc najlepsza? Co to ogóle jest naturalne planowanie rodziny i na czym polega? O tym przeczytasz w poniższym poradniku!

Metoda NPR co to jest?

Skrót NPR bardzo często przewija się w internecie i tak naprawdę nie zawsze zostaje rozwinięty. Każda kobieta szukająca informacji na temat swojego ciała, cyklu, owulacji napotyka na określenie NPR. Co to więc znaczy?

NPR to nic innego jak Naturalne Planowanie Rodziny. Są to nowoczesne metody rozpoznawania płodności poprzez obserwację swojego ciała. Sama obserwacja wskaźników płodności to nie tylko pomiar temperatury ciała, ale także obserwacja śluzu szyjki macicy i jej stanu.

Naturalne planowanie rodziny ogólnie uznawane jest za jeden z rodzajów antykoncepcji. Mało kiedy kobiety wiedzą, że NPR to także świadome planowanie rodziny oraz  jedna z metod bardzo pomocna przy diagnostyce stanu zdrowia i zaburzeń hormonalnych.

Przy czytaniu o naturalnych metodach można także napotkać wiele powiązanych skrótów:

 • (MRP) – metody rozpoznawania płodności,
 • (NMRP) – naturalne metody rozpoznawania płodności,
 • (MOC) – metody obserwacji cykli,
 • FAM (ang. fertility awareness methods) – metody rozpoznawania okresów płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym.

Warto znać te skróty, by dokładnie interpretować ogólną wiedzę na temat NPR.

Co bardzo istotne – NPR to nie jest kalendarzyk małżeński. Metoda rytmu, potocznie zwana właśnie kalendarzykiem małżeńskim, nie jest jedną z nowoczesnych metod rozpoznawania płodności. Można ją bardziej uznać za pierwowzór aktualnie stosowanych metod. Metoda Rytmu ma bardzo niską skuteczność i nie jest już raczej stosowana oraz nauczana. 

Naturalne metody planowania rodziny – podział metod i zasady

Ogólny podział metod rozpoznawania płodności dokonywany jest poprzez liczbę wskaźników, które uwzględnia się w interpretacji przebiegu cyklu.

Naturalne metody planowania rodziny

Każda z metod naturalnego planowania rodziny posiada swoje zasady. W zależności od wybranej metody bierze się pod uwagę inne obserwacje. Kilka metod tak jak np. Metoda Rötzera czy angielska składają się z kilku obserwacji jednocześnie. Dopiero łącznie dane dają pełen obraz i większą wiarygodność danych. I tak:

 • Metoda Billingsów – opracowana przez małżeństwo lekarzy Johna i Evelyn Billingsów. Polega ona na codziennym sprawdzaniu stanu śluzu szyjki macicy i jego interpretacji. Metoda ta nie wymaga innych obserwacji.
 • Model Creighton – metoda ta to rozwinięcie metody Billingsów. Jej główną cechą jest sprawdzanie nie tylko śluzu szyjkowego, ale także wydzieliny pochwowej, a także intensywności krwawień miesiączkowych.
 • Metoda termiczna – polega jedynie na wykonywaniu codziennych pomiarów temperatury ciała. Otrzymane wyniki tworzą wykres, który wskaże dni płodne u kobiety.
 • Metody objawowo-termiczne – łączą ze sobą dwa badania: badanie śluzu i pomiar podstawowej temperatury ciała. Można również dołączyć badanie samej szyjki macicy. Dzięki większej ilości obserwowanych wskaźników metody te są bardziej uniwersalne oraz bardzo skuteczne. Do tych metod w szczególności zalicza się metodę Rötzera, metodę CCL, metodę angielską oraz metodę polską.
 • Kalendarzyk małżeński – to potoczna nazwa metody rytmu, opracowanej na początku XX wieku. W tej metodzie przyjmuje się, że owulacja występuje około dwóch tygodni przed miesiączką. To metoda archaiczna, aktualnie już nie jest nauczana.

Należy jednak pamiętać, że bez względu na wybraną metodę naturalnego planowania rodziny, musimy trzymać się wyznaczonych zasad. Ważne jest, by np. mierzyć temperaturę ciała o tej samej porze, tym samym termometrem i w tym samym miejscu (w jamie ustnej, pochwie). Naturalne planowanie rodziny wymaga systematyczności, tylko dzięki temu otrzymamy rzetelne pomiary. Ewentualne rozbieżności w wynikach mogą właśnie wynikać z niedokładności obserwacji śluzu czy stosowania różnych termometrów owulacyjnych. Każdorazową zmianę w codziennej obserwacji powinno się zapisać!

Do pomocy przy zrozumieniu zasad naturalnego planowania rodziny, wyborze odpowiedniej metody oraz interpretacji wykresów i wyników pomocne będą wszelakiego typu kursy i szkolenia prowadzone przez doświadczone osoby. Można uczyć się również na własną rękę z darmowych materiałów, ale naraża nas to na popełnianie mnóstwo błędów oraz mniejszą skuteczność wybranej metody. Jeśli chcemy dobrze nauczyć się rozpoznawać dni płodne, warto zasięgnąć pomocy wykwalifikowanego instruktora. Ta jednorazowa inwestycja wystarczy nam już potem na całe życie i da pewność, że nasze działania będą skuteczne.

Sam ten artykuł powstał przy pomocy dyplomowanej nauczycielki Naturalnego Planowania Rodziny, twórczyni strony jakzrozumieckobiete.pl, która posiada wieloletnie doświadczenie i ogromną wiedzę na temat metod NPR, metody Rötzera i kobiecości. 

ciąża

Naturalne planowanie rodziny – kto może stosować tę metodę?

Wydawać się może, że naturalne planowanie rodziny nie dotyczy każdego. Prawda jest taka, że każda kobieta może zastosować tę metodę u siebie. Można uznać, że naturalne planowanie rodziny jest dla kobiet, które:

 • chcą skutecznie uniknąć ciąży,
 • mają w planach zajść w ciążę,
 • chcą przygotować się do ciąży, eliminując anomalie cyklu,
 • szukają alternatywy dla antykoncepcji hormonalnej o równie wysokiej skuteczności,
 • lubią mieć swoje zdrowie pod kontrolą,
 • chcą naturalnie walczyć z zaburzeniami hormonalnymi,
 • jako nowoczesne, świadome kobiety, chcą poznać swój organizm i żyć w zgodzie z jego rytmem,
 • planują ułożyć sferę seksualną zgodnie ze swoimi przekonaniami,
 • chcą żyć w zgodzie z naturą i bliski jest im nurt eko czy slow life.

Naturalne Planowanie Rodziny jest więc przede wszystkim dla kobiet, które chcą być nowoczesne, świadome, żyć w zgodzie ze sobą, naturą i ze swoimi przekonaniami.

Metoda objawowo-termiczna to NPR?

Właściwie bardziej zasadne byłoby pytanie, czy metody objawowo-termiczne to NPR? Ponieważ to nie jedna, a kilka metod. Nie istnieje jedna metoda objawowo-termiczna – to raczej jedna z gałęzi NPR.

Wszystkie metody opierają się na fizjologii cyklu miesiączkowego. Natomiast same metody NPR mają różne “gałęzie”, czyli rodzaje. I tak mamy gałąź metod:

 • termicznych (chociaż tutaj w zasadzie mamy tylko jedną metodę – termiczną ścisłą), 
 • objawowych (np. model Creighton),
 • objawowo-termicznych (np. metoda Rötzera czy angielska). 

Mamy też bardzo starą gałąź metod obliczeniowych, z których już nie korzystamy (słynny kalendarzyk) oraz najnowszą gałąź: metod wielowskaźnikowych (które prócz obserwacji śluzu, temperatury i szyjki, biorą też pod uwagę np. testy LH z moczu – np. metoda Marquette).

Każda z tych grubych gałęzi wypuszcza mniejsze, liściaste gałązki – to już konkretne metody, razem ze swoimi zasadami. Metody, z jakimi najczęściej spotykamy się w Polsce to:metoda Rötzera (austriacka), metoda angielska (podwójnego sprawdzenia), metoda LMM, metoda polska (Kramarek), metoda Billingsów i model Creighton. 

Co jest potrzebne do stosowania NPR

Zastosowanie metody naturalnego planowania rodziny nie jest nazbyt skomplikowane. Jedyne urządzenie, niezbędne do pomiaru temperatury ciała to termometr. Może być zwykły, natomiast musi podawać wynik do dwóch miejsc po przecinku. Jest to ważna kwestia, gdyż temperatura ciała u kobiety w poszczególnych fazach cyklu może różnić się setnymi wartościami.

Czy jest coś jeszcze potrzebne? W zasadzie kartka i długopis do zapisania informacji. Fajnie byłoby zapisać je na specjalnych kartach obserwacji cyklu, ponieważ tam w przejrzysty sposób można nanieść dane, a później je zinterpretować (informacje zapisane na wykresach, dotyczące konkretnych miesięcy pomogą w analizie).

Naturalne planowanie rodziny

Podsumowanie

Każda metoda opracowana została z myślą o kobietach. Tak by interpretacja obserwacji ich ciała i przemian zachodzących w organizmie była łatwiejsza. Dzięki samoobserwacji można zauważyć  wiele zależności pomiędzy fazami cyklu a życiem codziennym, a także wytropić sporo problemów zdrowotnych.

Naturalne metody planowania rodziny są dla każdej kobiety. Nie powinny obawiać się jej nawet te panie, które mają nieregularne cykle, chorują przewlekle, mają problemy hormonalne, itp. Co ważne – co do skuteczności tych metod nie ma wątpliwości, potwierdzają to wyniki badań, a więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu: https://jakzrozumieckobiete.pl/naturalne-planowanie-rodziny-skutecznosc-badania/  Regularność stosowania metod NPR i obserwacji mogą przynieść tylko same korzyści.