Kaszel to naturalna reakcja obronna organizmu. Jeśli pojawia się okazjonalnie, czyli raz na jakiś czas, jest to normalny i zdrowy odruch występujący, gdy coś podrażnia gardło albo drogi oddechowe. Kiedy jednak kaszel utrzymuje się przez kilka tygodni, a do tego pojawiają się dodatkowe objawy, może świadczyć o poważnej chorobie.
Inne objawy towarzyszące kaszlowi
Na konsultację do lekarza należy udać się koniecznie wtedy, gdy obok kaszlu pojawiają się inne objawy. Wśród nich można wymienić:
- kaszel z grubą flegmą w kolorze zielono-żółtym,
- gorączkę,
- duszności oraz problemy z oddychaniem,
- wydzielinę z krwią,
- świszczący albo szczekający kaszel,
- ogólne rozbicie,
- znaczny brak apetytu,
- obrzęki w obrębie twarzy.
Przy niektórych chorobach kaszel może być bardzo intensywny oraz męczący. Wtedy wyczerpuje on bardzo organizm, a do tego powoduje bezsenność, bóle głowy, nietrzymanie moczu oraz może doprowadzić nawet do złamania żebra. W związku z tym nie wolno bagatelizować kaszlu oraz towarzyszących mu objawów.
Kaszel to bardzo częsty objaw chorób układu oddechowego, ale może też pojawić się przy schorzeniach innych układów bądź być wynikiem narażenia na drażniące czynniki środowiskowe. Na przykład przy astmie oskrzelowej ataki kaszlu pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem albo podczas wysiłku fizycznego lub przy niskiej temperaturze.
Jeśli jest to niewydolność serca, to do kaszlu dochodzi jeszcze duszność, a także wyraźne trzeszczenie podczas oddychania. Inne choroby, których objawem jest kaszel to refluks żołądkowo-jelitowy, który powstaje w wyniku podrażnienia przełyku kwasami żołądkowymi, a także gruźlica, której pierwszym objawem jest kaszel suchy, a potem dochodzi do odkrztuszania plwociny i to najczęściej z widoczną krwią.
Leczenie kaszlu
Aby można było prawidłowo leczyć kaszel, ważne znaczenie ma zdiagnozowanie, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, gdyż leczenie kaszlu mokrego oraz suchego wygląda inaczej. Jeśli jest to kaszel suchy, czyli nieproduktywny, należy stosować leki przeciwkaszlowe, które będą hamowały jego odruch. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że suche oraz ciepłe powietrze będzie nasilało ataki kaszlu nieproduktywnego. W związku z tym w ceku jego złagodzenia warto zastosować odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dana osoba. Do tego należy przyjmować dużą ilość płynów.
Przy kaszlu mokrym, czyli produktywnym należy stosować środki, które mają na celu zmniejszenie wydzielania śluzu oraz zmniejszenie jego lepkości, co z kolei przyspiesza oraz ułatwia jego wykrztuszanie. Na przykład można zastosować syrop na kaszel, który wpłynie na łatwiejsze odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Poza tym przy kaszlu mokrym można się jeszcze wspomóc domowymi sposobami, do których zalicza się wykonywanie inhalacji oraz nacieranie maściami.
Jednak należy pamiętać o tym, że przy kaszlu mokrym nie można stosować leków, które będą powodowały hamowanie odruchu kaszlu, aby nie doprowadzić do spowolnienia procesu usuwania wydzieliny z dróg oddechowych.
Gdy kaszel nie przechodzi, a do tego dochodzą jeszcze inne objawy towarzyszące, to wtedy należy udać się do lekarza, aby mógł postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Referencje:
- Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2017, tom 11, nr 4.
- Krenke R., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] „Lekarz POZ”, 6/2018.