Nie masz motywacji do sprzątania? Zrób to dla swojego mózgu!

Sprzątanie, mycie naczyń, pranie, gotowanie, prasowanie – dla wielu osób jest to zło konieczne i przykry obowiązek. Warto jednak znaleźć motywację do utrzymania stałego porządku w domu. Dlaczego? Ponieważ ma to ogromny wpływ na zdrowie każdego domownika. Poza tym, choć wydaje się to nieprawdopodobne, sprzątanie swojego domu może przybrać formę medytacji. Nie wierzysz? Sprawdź, jak proces sprzątania wpływa na Twój mózg!

Za każdym razem, gdy widzisz płyn do naczyń w Twojej głowie rozpościera się wizja zlewu pełnego ubrudzonych kubków, talerzy, garnków w sztućców. Mycie naczyń czy okien wydaje się mało atrakcyjnym zajęciem, a jednak okazuje się, że wykonywanie tych czynności jest czymś bardzo atrakcyjnym dla ludzkiego mózgu. Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge zbadali korelacje pomiędzy aktywnością mózgu a wykonywaniem codziennych, domowych obowiązków. Chcesz wiedzieć jakie były wyniki ich obserwacji? Czytaj dalej!

Chcesz się zrelaksować? Sięgnij po środki czystości i umyj okna!

Co robi większość osób w swoim domu, gdy chce pozbyć się stresów dnia codziennego? Raczej nie sięga po środki czystości. A szkoda, bo sprzątanie, wbrew pozorom, zapewnia większe rozluźnienie niż oglądanie telewizji lub czytanie książki.

Film i powieść to wyzwalacze różnych, nie zawsze pozytywnych emocji. Oprócz tego, wgłębianie się w życie bohaterów często popycha do rozmyślania nad swoim własnym życiem, które może wydawać się mało znaczące, nudne i nieszczęśliwe. Jeśli zależy Ci na prawdziwym resecie, zacznij robić coś, co sprawi, że przestaniesz odczuwać całą paletę emocji jednocześnie.

Najprostszą formą uspokojenia emocji jest oczywiście medytacja. Okazuje się jednak, że medytacja wcale nie musi oznaczać trwania w bezruchu. Jedną z jej form może być…sprzątanie! Skupianie się na prostej, domowej czynności, takiej jak choćby mycie okien, pozwala całkowicie oderwać się od rozmyślania nad problemami. Dodatkowym atutem takiej formy relaksacji jest lśniący czystością dom.

Sprzątanie poprawia pracę mózgu i obniża ryzyko demencji!

Wyniki badań brytyjskich naukowców ukazały, że starsze osoby dorosłe, które spędzały sporo czasu na wykonywaniu domowych obowiązków, miały większą objętość mózgu niż ci, którzy stronią od sprzątania. Obserwację ułatwił obraz znajdującego się w płacie czołowym hipokampa, który odgrywa istotną rolę w procesie zapamiętywania i uczenia się.

Według naukowców, efektywne sprzątanie wymaga dobrego planowania, umiejętności logicznego myślenia i wielozadaniowości, a to z kolei wpływa na tworzenie się nowych połączeń neuronowych.

Inne powody, dla których warto utrzymywać porządek w domu

Pozytywny wpływ sprzątania na mózg to tylko jedna z wielu motywacji do utrzymywania stałego porządku w domu. Czysty dom to zdrowie – nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. Domy i mieszkania, każdego dnia znoszą „wizyty” chorobotwórczych drobnoustrojów, które wszyscy domownicy przynoszą z zewnątrz.

Regularne pozbywanie się szkodliwych bakterii i wirusów z powierzchni różnych domowych elementów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiego poziomu odporności.