Nauka języków obcych od najmłodszych lat

Mieszkasz w Poznaniu i okolicach i chcesz uczyć swoje dzieci języka angielskiego? Zobacz, co oferują szkoły języków obcych i kursy powstające z myślą o najmłodszych słuchaczach.

Nie jest żadną przesadą wysyłanie na lekcje języków obcych dzieci w najmłodszym wieku. Według pedagogów to czas, w którym dziecko o wiele łatwiej przyswaja nowe słownictwo i struktury gramatyczne. Badania pokazują, że mózg dziecka jest najbardziej chłonny między pierwszym a trzecim rokiem życia, dlatego uczenie dziecka dwóch języków już od pierwszych chwil życia znacząco zwiększa jego szanse na dwujęzyczność. Co jeszcze przemawia za wysyłaniem od najmłodszych lat na naukę języka obcego? Z powodu większej ilości czasu niż ta, którą dysponują dorośli, dzieci więcej czasu poświęcają na przyswajanie nowej wiedzy. Z kolei sposób prowadzenia zajęć w szkole językowej pozwala na zapoznanie z nowym językiem obcym w formie gier i zabaw. Jeśli interesuje Cię nauka angielskiego dla dzieci, Poznań ma interesującą propozycję dla Twojego dziecka.

Z jakich metod korzysta szkoła języków obcych dla najmłodszych?

W Papudze, szkole językowej dla dzieci w Poznaniu, wykorzystuje się autorskie metody nauczania, które są opracowywane w placówce od 15 lat. Są to metody oparte zajęciach muzyczno-ruchowych z dziećmi, a także zajęciach plastycznych i sportowych. Pojawiają się także tak niesztampowe i niezwykłe propozycje, jak zajęcia dla dzieci zawierające elementy warsztatów kulinarnych i naukowych. Umiejętności bardzo przydatne na studiach, jak i w pracy, np. w korporacjach, takie jak umiejętność wysławiania się, komunikacji czy pracy grupowej są łączone z oswajaniem z językiem obcym. Szkoła Papuga oferuje zajęcia prowadzone w trybie online, więc nie tylko dzieci z Poznania mogą skorzystać z jej oferty.

Od jakiego wieku można uczyć się języków obcych?

Niestety wciąż krąży wiele mitów wokół nauki języków obcych u najmłodszych.  Najczęstszym przesądem jest ten, że wczesna nauka języków obcych jest bezowocna, ponieważ dziecko i tak nie jest w stanie przyswoić przekazywanej mu wiedzy. Jeśli mowa o nauce języków obcych, nie jest to prawdą. Trzeba brać pod uwagę, że mózg malucha jest tak zbudowany, że naturalnie przyswaja on język, bez względu na to, czy będzie to język ojczysty czy język obcy (mózg nie odróżnia, który z uczonych języków jest tym „właściwym”). Mózg małego dziecka traktuje język jako coś, co musi przyswoić. Z tego powodu wczesne dzieciństwo jest okresem, w którym człowiek opanowuje język obcy znacznie lepiej  i z dużo mniejszym wysiłkiem niż kiedykolwiek później.

Jak wyglądają zajęcia dla najmłodszych w szkole języków obcych?

Szkoły języków obcych mając w swojej ofercie zajęcia dla najmłodszych, oferują zwykle naukę języka obcego w formie zabaw i gier. Doświadczeni lektorzy wprowadzają uczniów szkoły w świat języków obcych (angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego) w sposób dostosowany do percepcji najmłodszych słuchaczy. Często są to aktywności, które pobudzają wszystkie zmysły dziecka: wzrok, dotyk, słuch, smak czy węch. Wówczas dzieci uczą się języka obcego naturalnie, nie wkładając w to żadnego wysiłku.