Naturalne produkty w domu – dlaczego warto je stosować?

Otaczamy się – jako społeczeństwo – chemią i plastikiem. Dla większości z nas są to nieodzowni towarzysze, których spotykamy wszędzie. W pożywieniu, ubraniu, kosmetykach, meblach. Trend ten wynikał kiedyś z wygody, jaką oferuje wysoko rozwinięty przemysł i jego możliwości. Obecnie jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że życie w stylu slow, eko i zgodzie z naturą wcale przecież nie jest gorsze.

Powrót do korzeni

Ludzie przez większy czas swojego istnienia opierali się na tym, co mogli pozyskać bezpośrednio z natury. Po zachłyśnięciu się nowoczesnymi technologiami widać powrót do takiego podejścia. Może nie na skalę społeczeństwa, ale na pewno już nie tylko jednostek, a coraz większych grup. Namawia do tego prasa lifestyle, portale internetowe i coraz częściej każdy z nas ma w swoim otoczeniu coś, co promuje zachowania ekologiczne. Choćby bluzkę, której przeróbkami przywróciło się drugą młodość zamiast wyrzucać czy lnianą torebkę na zakupy. Na popularności zyskują naturalne produkty w domu, oparte na składnikach prostych, nie wymagających skomplikowanej obróbki, pochłaniającej energię i angażującej wysoce zaawansowane technologie.

Co zyskujemy stosując produkty naturalne?

Ekologiczne środki do sprzątania wykorzystywane w domu mają dużo zalet. Są bezpieczne i przyjazne dla użytkowników, ale także dla środowiska i dla planety. To prawda, że w większości przypadków nie oferują błyskawicznej skuteczności i szeregu dodatkowych możliwości, jakie mają kosmetyki produkowane przez specjalizowane koncerny przemysłowe. Mogą wymagać trochę więcej zachodu w stosowaniu, czy też poświęcenia trochę dłuższego czasu by ich efekt był widoczny. Jednak z drugiej strony nie zawierają szeregu substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i na środowisko w którym żyjemy. Zarówno to domowe, jak i szerzej patrząc – naturę. Tradycyjne detergenty swoją skuteczność, błyskawiczne działanie, zapach, długi termin przydatności czemuś przecież zawdzięczają… Formaldehyd, wybielacze, fosforany, fenole – to wszystko trafia na skórę, do płuc, kumuluje się organizmach przez lata. Ekologiczne środki czystości bazują na składnikach bezpiecznych dla zdrowia i naturalnych, biodegradowalnych. Często tych samych, które stosowano jeszcze 2-3 pokolenia temu… Jest to trend, który zyskuje na popularności wolniej niż w przypadku produktów modowych i beauty, jednak jest już widoczny. Zaopatrzyć w ekologiczne produkty do domu można w sklepie naturalia, który specjalizuje się właśnie z rozwiązaniach prostych, naturalnych, przyjaznych. Świadoma konsumpcja oznacza, że wiemy co kupujemy i dlaczego. Eko rozwiązania nie powinny być więc traktowane jako chwilowa moda, ale pragmatyczne i racjonalne podejście do życia. Są one po prostu bezpieczniejsze dla jednostek i całego społeczeństwa oraz naszego otoczenia. Mogą być droższe, to prawda, jednak ta różnica w cenie nigdy nie jest tak duża, by nie można było potraktować jej jako inwestycji w zdrowsze życie nasze i przyszłych pokoleń.