Najskuteczniejsze duszenie potraw – jak zrobić to dobrze?

Duszone potrawy przepełnione są smakiem i aromatem. Ich przygotowanie zazwyczaj wymaga nieco więcej czasu, jednak zdecydowanie się opłaca, jeśli wziąć pod uwagę efekt na talerzu i na podniebieniu. Dobre patelnie z pokrywką pomagają stworzyć dania, które zachwycają miękkością i delikatnością, a jednocześnie nie przysparzają zbyt wielu kłopotów podczas gotowania. Jak powinno wyglądać duszenie jedzenia?

Daj potrawom czas

Wolno gotowane i duszone potrawy mogą być niezwykle delikatne, miękkie i kruche. Ich jedzenie to zatem prawdziwa przyjemność. Jednak by tak się stało, proces przygotowywania musi przebiegać odpowiednio. Chodzi głównie o czas. Pamiętajmy, by nie spieszyć się z przygotowywaniem tego rodzaju potraw (głównie mięsa) i po pierwszym podsmażeniu na nieco większym ogniu, zminimalizować go i pozwolić temperaturze rozchodzić się po produkcie. 

Równomierne rozłożenie temperatury również ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli kawałki mięsa są spore. W tym przypadku ważna jest jakość patelni, na której przygotowujemy potrawę. Materiał, z którego jest wykonana powinien sprawiać, że temperatura rozchodzi się równomiernie po całym dnie, gwarantując odpowiednie przygotowanie potrawy w każdym miejscu. W patelniach słabszych jakościowo niestety najmocniej dogrzana jest środkowa część naczynia, a chłodne boki nie pozwalają przygotować dania najwyższej jakości. W przygotowywaniu potraw w ten sposób niezwykle przydatne są pokrywki do patelni, które pozwalają zachować odpowiednią wysokość temperatury. Z kolei te dania, które wymagają późniejszego pieczenia, można przełożyć do brytfanny. Niektórzy za przydatne uważają patelnie z pokrywką.

Dbaj o dno naczynia

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju patelni używamy, na wyjątkową delikatność zasługuje jej dno. Dlatego należy unikać używania stalowych przyborów, które mogą powierzchnię porysować lub nieodwracalnie uszkodzić. Zdecydowanie lepszym wyborem są drewniane lub silikonowe akcesoria kuchenne: łyżki, łopatki i rózgi. Podczas duszenia mięso zazwyczaj wydziela sok, który sprawia, że dno patelni jest mniej zagrożone. Ryzyko przypalenia jest dużo niższe. Jednak podczas mieszania nieodpowiednim narzędziem nadal można uszkodzić naczynie, dlatego lepiej robić to w sposób bezpieczny. Nie powinno się mieszać potraw zbyt często. Warto zaglądać do redukowanych sosów, by ocenić ich konsystencję i gotowanie zakończyć lub przedłużyć. Pamiętaj również, że długość duszenia będzie w dużej mierze zależała od rodzaju mięsa. Zdecydowanie szybciej poradzimy sobie z drobiem, niż z wieprzowiną.