Nadwrażliwość zębów po wybielaniu – czy można jej uniknąć?

Nadwrażliwość zębów po zabiegu wybielającym to nagła reakcja na gorące, zimne lub słodkie produkty, których spożycie powoduje dyskomfort lub wręcz ból. To częsta przypadłość, która dotyka wielu pacjentów. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest sprawą indywidualną, ale rośnie wraz z szybkim tempem zabiegu, wysokim stężeniem środka wybielającego, czy zbyt pochopną decyzją o zastosowaniu zabiegu, gdy zęby nie są odpowiednio do niego przygotowane lub w pełni zdrowe przed zabiegiem wybielającym. Nadwrażliwość jest jednak skutkiem przemijającym, nie powinna trwać dłużej niż kilka dni po zabiegu, a jej objawy można skutecznie łagodzić.Każdy z nas ma jakieś marzenia, jednak czasem coś powstrzymuje nas przed ich spełnianiem. W przypadku śnieżnobiałego, zdrowego uśmiechu, czasem na drodze do jego uzyskania stają nasze ograniczenia finansowe, a także obawy przed skutkami ubocznymi. Jednym z takich skutków ubocznych jest nadwrażliwość zębów. To częsta przypadłość. Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów po ich wybielaniu? Czy można jej uniknąć? A jeśli już się pojawi, co można zrobić by złagodzić jej objawy?

Czym jest nadwrażliwość zębów po wybielaniu?

Czasem jednak dolegliwości bywają bardzo dokuczliwe i nie mijają. Wtedy trzeba koniecznie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego i podjąć odpowiednie działania, które pozwolą nam na uporanie się z nadwrażliwością. Jeśli po zabiegu wybielania lub podczas używania preparatów, czy past wybielających w domu, zaczynamy odczuwać silny ból, który nie mija, nie ma na co czekać – trzeba udać się do lekarza stomatologa, który ustali przyczynę tego stanu rzeczy i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Wybielanie zębów: od czego zależą efekty?

Efekty profesjonalnych zabiegów wybielania zębów, w zależności od skuteczności zastosowanej metody i indywidualnych predyspozycji pacjenta, bywają dobrze widoczne już po jednorazowej kuracji. Dzieje się tak m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, które przyspieszają proces wybielania zębów (m.in. lasery czy lampy LED), a także dlatego, że stosowane przez stomatologów preparaty są bardziej skoncentrowane i zawierają duże stężenie środka wybielającego. Jest go o wiele więcej, niż ma to miejsce w przypadku preparatów sprzedawanych w aptekach i supermarketach, a to zwiększa ryzyko pojawienia się skutku ubocznego, jakim jest nadwrażliwość zębów.

Jeśli masz nadwrażliwe zęby i z tego powodu obawiasz się profesjonalnych zabiegów i stosowania środków wybielających o wysokim stężeniu, warto rozważyć sięgnięcie po preparaty do stosowania w domu, które zawierają mniejszą dawkę substancji wybielającej, takie jak aplikator wybielający Colgate® Max White® Overnight Whitening Serum. Dzięki zawartości nadtlenku wodoru w niewielkim stężeniu, preparat przenika przez szkliwo i pozwala na usunięcie nawet głębokich przebarwień.

Nadwrażliwość zębów może się jednak pojawić także podczas stosowania preparatów wybielających, w tym aplikatorów, czy płynów, również w domu. Warto sięgnąć po profesjonalne, przebadane klinicznie pasty wybielające, ponieważ stosowanie nieodpowiedniej pasty ze zbyt dużym stężeniem środka wybielającego może podrażnić dziąsła, co może powodować dyskomfort, a nawet silny ból.

Dobra wiadomość: to mija

Nawet przy zastosowaniu wszystkich środków ostrożności i użyciu odpowiednich, bezpiecznych preparatów wybielających, w wyniku działania takich preparatów może dojść dodelikatnej demineralizacji wypełnień, co może być przyczyną nadwrażliwości. To przejściowe – warto wiedzieć, że proces remineralizacji zębów po zabiegu wybielania może potrwać od 15 do 21 dni.

By zminimalizować ryzyko wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości, warto pamiętać o dokładnym przygotowaniu do zabiegu:

  1. Zęby trzeba dokładnie oczyścić z osadów i kamienia, sprawdzić szczelność wypełnień i wyleczyć ewentualne ubytki.
  2. Nie powinno się przeprowadzać zabiegu lub stosować preparatów wybielających w domu, jeśli cierpimy na choroby przyzębia i mamy odsłonięte szyjki zębowe, bo to zwiększa ryzyko nieprzyjemnych komplikacji.
  3. By zminimalizować ryzyko dolegliwości bólowych, wszystkie stany zapalne w obrębie jamy ustnej należy wyleczyć przed rozpoczęciem wybielania zębów.

Jak bezpiecznie wybielać zęby?

Niektóre pasty wybielające są przebadane klinicznie, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla naszych zębów i nie mają negatywnego wpływu na szkliwo. Zawarte w nich substancje aktywne pozwalają na uzyskanie efektu rozświetlonego, śnieżnobiałego uśmiechu bez wychodzenia z domu i można bezpiecznie stosować je przez dłuższy czas. Trzeba jednak pamiętać o tym, że – w zależności od zastosowanej substancji – zalecenia producenta dotyczące częstotliwości użycia i długości stosowania poszczególnych preparatów – mogą się od siebie różnić. Jeśli stosujemy środki wybielające w domu, których producent rekomenduje długość trwania kuracji wybranym preparatem, powinniśmy przestrzegać jego zaleceń. Nieprawidłowe stosowanie past i innych preparatów wybielających, zbyt częste zabiegi wybielania mogą być niebezpieczne dla szkliwa i zwiększać ryzyko pojawienia się trwałej nadwrażliwości.

Bardzo ważne jest stosowanie sprawdzonych i przebadanych past do zębów, płukanek, aplikatorów do wybielania zębów i innych środków wybielających, bo tylko wtedy mamy pewność, że są one w pełni bezpieczne dla naszych zębów. Stosowanie nieodpowiednich środków (szczególnie tych kupowanych w Internecie z niepewnego źródła), niewłaściwie dobranych substancji czynnych o wysokim stężeniu, może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia szkliwa oraz będziemy także borykać się z problemem nadwrażliwości zębów.

Jak można poradzić sobie z nadwrażliwymi zębami?

Nadwrażliwość zębów po zabiegu wybielania w gabinecie stomatologicznym lub podczas stosowania preparatów w domu może objawiać się na wiele różnych sposobów i mieć różne nasilenie. Wiele zależy od kondycji naszych zębów przed wybielaniem, indywidualnej reakcji na zastosowaną substancję i progu bólu. Przy nadwrażliwości krótkotrwały ból odczuwamy najczęściej podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów i napojów. Dolegliwości bólowe mogą spowodować również kwaśne i słodkie produkty, a nawet – ze względu na wrażliwość na dotyk – powiew powietrza czy codzienna higiena jamy ustnej. Czasem ból i dyskomfort wywoływane są przez nawet zwykłe szczotkowanie zębów.

Jeśli pojawią się u nas takie dolegliwości, powinniśmy przestrzegać kilku zaleceń. W radzeniu sobie z pozabiegową nadwrażliwością zębów pomocne będą specjalne pasty dla osób z wrażliwymi zębami. W wyniku odwodnienia zębów po zabiegu może dojść do odsłonięcia kanalików w zębinie, a dzięki stosowaniu specjalistycznych past, przyspieszymy proces ich zamknięcia i szybciej poradzimy sobie z dolegliwościami.

W przypadku pojawienia się dolegliwości podczas zabiegów wybielania w domu, np. w trakcie wybielania nakładkowego lub stosowania aplikatorów wybielających, warto sięgnąć po płukanki lub żele na bazie fluoru. W przypadku stosowania aplikatorów z nadtlenkiem wodoru, trzeba pamiętać o starannym i dokładnym nakładaniu produktu, ponieważ nieprecyzyjna aplikacja może prowadzić do kontaktu substancji czynnej z dziąsłami, a stąd krótka droga do ich podrażnienia i pojawienia się dolegliwości bólowych.

A co z wybielaniem gabinetowym? Jeśli wcześniej pojawiły się u nas dolegliwości bólowe podczas wybielania zębów lub bezpośrednio po zabiegu, by zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się nadwrażliwości lub zmniejszyć istniejące dolegliwości, warto omówić z lekarzem stomatologiem zastosowanie innego preparatu i – jeśli kuracja składać się będzie z kilku zabiegów – wydłużyć odstępy między nimi.

Pamiętajmy, że nadwrażliwość zębów po wybielaniu to stosunkowo częsta dolegliwość, która może mieć różne nasilenie, ale jest przejściowa i nie powoduje trwałych zmian w obrębie zębów. Mimo nieprzyjemnych odczuć i nadwrażliwości na dotyk, nie możemy zapominać o podstawowych zasadach higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej szczoteczką, zapewniającą delikatne czyszczenie powierzchni międzyzębowych. W razie potrzeby warto sięgnąć po delikatny płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną.