Istnieje wiele szkół żywienia domowych czworonogów. Część osób codzienne posiłki dla swoich psów przygotowuje samodzielnie, ale zdecydowana większość korzysta z gotowych karm, które można znaleźć niemal w każdym dyskoncie i markecie. Oczywiście gotowe posiłki się od siebie różnią i nie chodzi tylko o ich skład, ale także o konsystencję. Ze względu na dużą gęstość kaloryczną i związaną z tym oszczędność, najpopularniejsze są karmy dla psa suche, ale w sprzedaży dostępne są również karmy mokre.
Właściwości karm suchych i mokrych
Wiele osób podaje swoim psom wyłącznie karmy suche. To produkty o dużej gęstości kalorycznej, co oznacza, że w stosunkowo małej porcji karmy mieści się dość dużo kalorii, znacznie więcej niż w takiej samej porcji karmy mokrej. Suche karmy dla psów mają najczęściej formę twardych granulek, co jest korzystne dla zdrowia psich dziąseł i zębów. Twarde kawałki są również dobre dla układu trawiennego psa, poprawiając perystaltykę jelit. Karmy mokre zawierają natomiast dość dużo wody, co pomaga gasić pragnienie i jest dobre dla psich nerek. Ze względu na wodę, wybór tego typu karmy dla psa jest szczególnie korzystny, gdy zwierzę zmaga się z otyłością. Dzięki mniejszej gęstości kalorycznej pies może zjeść dużo, ale liczba przyjętych przez niego kalorii będzie wciąż dość mała, co sprzyja odchudzaniu. Poza tym karmy mokre są miękkie, co ułatwia jedzenie psom młodym i psim seniorom mającym problemy z zębami lub dziąsłami. Miękki, wodnisty pokarm jest również łatwiejszy do strawienia.
Jednoczesne podawanie karmy suchej i mokrej
Choć wiele osób podaje swoim psom wyłącznie jeden rodzaj karmy, to jednak z wielu względów przejście na tzw. dietę mieszaną, czyli łączenie karmy suchej i mokrej, jest dla psa znacznie korzystniejsze. Urozmaicenie pokarmu może stymulować apetyt, zapewnia dostęp do pożywienia o różnej konsystencji, wzbogaca codzienne posiłki o wodę i duże ilości błonnika, pozwala ograniczyć kaloryczność i zachować pozytywne efekty stosowania każdego typu psiej karmy z osobna. Warto jedynie pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu kalorii i podawaniu takiej ilości karmy dla psa, która zaspokoi jego potrzeby żywieniowe, ale nie doprowadzi do otyłości.
Mieszane żywienie psa to po prostu włączenie do jego codziennej diety dwóch typów karmy. Oczywiście w większości przypadków podstawą żywienia powinna pozostać karma sucha, ale co pewien czas warto podawać zwierzęciu również karmę mokrą. Suche i mokre karmy dla psów dobrze się uzupełniają i jeśli nie powodują u psa problemów gastrycznych, warto je ze sobą łączyć.