Na czym może polegać leczenie depresji?

Walka z problemami psychicznymi przeraża nas tak naprawdę na wiele sposobów – czasami kompletnie nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Leczenie depresji to dla nas tajemnica – a w głowie mamy tylko te najbardziej barbarzyńskie metody, z których korzystano wiele lat temu. Obecnie oczywiście tak to nie wygląda i przede wszystkim depresja leczona jest rozmową. To jednak my musimy tutaj zawsze zrobić ten pierwszy krok – nikt inny nie zapisze się za nas do gabinetu i nie poprosi o pomoc.

Leczenie depresji Warszawa może też obejmować wdrożenie farmakoterapii – wtedy wybieramy się na spotkanie do psychiatry. Tutaj w dalszym ciągu nie są to zwykle silne leki – mają one nam pomóc, ale nie nas otępić czy uniemożliwić nam normalną pracę. Często wydaje nam się, że są one szkodliwe i wywołują też mnóstwo skutków ubocznych – ale wystarczy je dobrze dopasować, aby sprawdzały się bez żadnych problemów. Czasami to właśnie znalezienie idealnego środka trwa najdłużej – jest to jednak tego warte, bo dzięki temu możemy poczuć się dużo lepiej.

Praca własna

Na pewno w jakimś stopniu walka z depresją będzie też naszym własnym zadaniem – nie możemy przecież przez cały czas być w kontakcie z psychologiem bądź psychiatrą. Musimy nauczyć się funkcjonować w taki sposób, aby rozpoznawać pierwsze symptomy epizodu depresji – wtedy robimy coś, co pomaga nam ją zwalczyć. Dla niektórych osób jest to sport, innym pomaga medytacja lub muzykoterapia – a jeszcze inni muszą tutaj sięgać po leki, bo niestety nic innego się nie sprawdza. Nie ma w tym nic złego – każdy przypadek się od siebie różni.

Pamiętaj o tym, że depresja Cię nigdy nie definiuje – nie jest to Twoja osobowość czy wada. To choroba – taka sama, jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Czasami dzielimy się z ludźmi tą informacją – a bywa tak, że zostawiamy to dla siebie, bo spodziewamy się negatywnej reakcji. To Twój wybór – to przecież tylko Twoje życie.

Brak efektów leczenia

Jeśli okaże się, że w Twoim przypadku leczenie depresji nie daje rezultatów – konieczne może być spędzenie czasu w specjalnym ośrodku, w którym uzyskamy niezbędną pomoc i będziemy bezpieczni. Zwykle zgłaszamy się tam w tych naprawdę ciężkich przypadkach, gdzie nie radzimy sobie z myślami samobójczymi lub ledwo jesteśmy w stanie porozumiewać się ze środowiskiem. W takich momentach czasami podawana jest też ketamina – badania wykazały, że daje ona natychmiastowe rezultaty w leczeniu depresji. Są one krótkotrwałe, ale substancja ta spełnia swoje zadanie. Sprawdź specjalistów z KetamineClinic.