Muzyka za darmo i legalnie – na jakich stronach i serwisach?

man relaxing in his apartment listening to a music

Słuchanie muzyki to aktywność, którą ceni sobie wiele osób. Dawniej kasety i płyty CD, oczywiście radio, koncerty, przenośne odtwarzacze muzyki, za pomocą których można było słuchać ulubionej muzyki wszędzie, gdzie miało się na to ochotę. Obecnie smartfony wyparły wiele tego typu urządzeń, ponieważ są rozwiązaniem praktyczniejszym. Smartfon to coś, co każdy ma zawsze przy sobie. Jak wykorzystać telefon do odtwarzania muzyki? I jak za darmo słuchać ulubionej muzyki?

Muzyka? Tylko legalne źródła!

Wybierając muzykę, której chcemy posłuchać należy pamiętać o prawach autorskich. Oznacza to, że nie możemy jej „zdobyć” wszędzie. Źródła muszą być w pełni sprawdzone i legalne.

Możliwości jest sporo, bo korzystać można oczywiście z radia, w tym internetowego, które otworzyć można przy pomocy przeglądarki internetowej lub specjalnej aplikacji. Niektóre rozwiązania pozwalają korzystać z zasobów w czasie rzeczywistym, wówczas można po prostu słuchać ulubionych kawałków, ale w niektórych wariantach możliwe jest też pobieranie muzyki. W takim przypadku ulubione kawałki mogą nam towarzyszyć wszędzie, a zapisanie ich na smartfonie powoduje, że nie będzie potrzebne aktywne połączenie z Internetem.

Pobieranie muzyki – czy to jest legalne?

O legalności korzystania z zasobów znajdujących się w Internecie mówi się wiele. Jak to właściwie jest? Na co należy zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie problemów?

Omawiając legalność korzystania z plików dostępnych w sieci ważna kwestią jest cel, dla jakiego wykorzystujemy zasoby. Korzystanie z plików na własne potrzeby, np. kiedy chcemy przesłuchać wybraną piosenkę jest w pełni legalne. Nie można natomiast takich plików w żaden sposób kopiować i udostępniać dalej, tym bardziej w celach zarobkowych – w takim przypadku prawo zostałoby złamane, a my narażamy się na konsekwencje.

Darmowe strony do odtwarzania i pobierania muzyki

W Internecie jest całkiem sporo możliwości dla osób, które chcą legalnie i całkowicie za darmo posłuchać muzyki. Wśród zasługujących na uwagę propozycji wymienić można m.in. SoundCloud, Free Music Archive, Jamendo, Musopen, Bandcamp, SoundClick i wiele, wiele innych.

Szukając odpowiedniego wariantu dla siebie warto dokładniej poznać możliwości poszczególnych rozwiązań oraz ich funkcjonalność. Niektóre propozycje co prawda umożliwiają darmowe korzystanie z zasobów, jednak jest to obarczone pewnymi konsekwencjami, jak np. konieczność oglądania reklam. I niestety, jest to swego rodzaju koszt dostępu. Jeśli zależy Ci na tym, aby tych reklam nie było, to świetną propozycją może okazać się SoundCloud. Jesto to ciekawy portal, który poza słuchaniem muzyki pozwala również na pewną komunikację, reakcje dodawane do poszczególnych materiałów.

Innym zasługującym na uwagę rozwiązaniem jest ReverbNation, w którego bazie znaleźć można utwory chyba każdego rodzaju muzyki. Dużą zaletą tego rozwiązania jest synchronizacja z innymi portalami, w tym Spotify, Facebook czy YouTube i innymi.

Jeśli naprawdę cenisz sobie dobrą muzykę, to koniecznie musisz poznać Free Music Archive, z naprawdę bogatą bazą utworów, które zostały wygodnie podzielone zgodnie z gatunkami muzyki. Taka segregacja sprawia, że korzystanie z portalu staje się bardzo wygodne, bo szybko dotrzeć możesz do ulubionych kawałków muzycznych. Ponadto w Free Music Archive znaleźć można również recenzje czy branżowe, muzyczne porady – dla użytkowników oraz muzyków, którzy chcieliby rozpocząć udostępnianie swojej muzyki w bazie.

Szczególne portale z darmową i legalną muzyką

Nie lada gratką są też specjalne portale, które przygotowywane są dla określonych grup odbiorców. Jedną z takich propozycji jest Musopen, który dedykowany jest dla osób, które najbardziej cenią sobie dostęp do muzyki klasycznej. Ponadto program został tak przygotowany, aby ułatwić wyszukiwanie ulubionych pozycji. Wyszukiwać można nie tylko ulubionego kompozytora  czy wykonawcy, ale także konkretnej epoki, w której powstały. Musopen poza doskonałej jakości muzyką dostarczy też mnóstwo informacji związanej z teorią muzyki i historią wybranych utworów.

Jeśli poza muzyką chciałbyś również nawiązać nowe znajomości, to świetną propozycją dla Ciebie będzie aplikacja 6obcy, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej – kliknij w ten link!