U Twojej pociechy pojawił się mokry kaszel? Zastanawiasz się, jakie są przyczyny i jak szybko sobie z nim poradzić? Zapraszamy!
Skąd pojawia się mokry kaszel?
Kaszel mokry u dzieci najczęściej związany jest z pojawiającą się lub rozwiniętą już infekcją wirusową dróg oddechowych. Czasem może być także spowodowane infekcją bakteryjną, jednak tego typu infekcje występują zdecydowanie rzadziej.
Aby dokładnie określić przyczynę kaszlu, konieczna jest jednak wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Kontakt z lekarzem jest także niezbędny w sytuacji, kiedy infekcja się nasila – objawy kaszlu nie ustępują, a do tego pojawiają się inne dolegliwości, takie jak gorączka, wymioty, problem z oddychaniem czy ból brzucha.
Jak rozpoznać mokry kaszel u dziecka?
Chociaż u dziecka rozpoznanie rodzaju kaszlu może okazać się kłopotliwe, nie jest ono niemożliwe. Wystarczy bowiem dziecko… obserwować.
Kaszel mokry występuje często jako następstwo kaszlu suchego. Charakterystyczną cechą kaszlu mokrego jest także odrywanie się zalegającej wydzieliny, które zwłaszcza u małych dzieci może wywoływać odruch wymiotny.
Kaszlowi suchemu towarzyszy natomiast uczucie łaskotania w gardle, a co więcej jest on napadowy – pojawia się nagle i występuje w dużym nasileniu.
Mokry kaszel u dziecka pojawia się także często podczas wysiłku fizycznego lub w nocy, kiedy organizm ulegnie rozgrzaniu, a dziecko oddycha przez usta z powodu zatkanego nosa.
Co więcej, kaszel u dziecka można zakwalifikować jako przewlekły oraz ostry (czyli trwający do 3 tygodni).
Leczenie mokrego kaszlu u dziecka
Przyczyną występowania mokrego kaszlu u dziecka jest zalegająca w płucach wydzielina, czyli flegma.
W przypadku kaszlu produktywnego zalecane jest więc stosowanie leków wykrztuśnych, czyli ułatwiających wydalanie wydzieliny. Ważne jest, aby stosowane preparaty były dopuszczone do stosowania u dzieci.
Leki na kaszel mokry również mają różne zastosowanie:
- Leki normalizujące wydzielanie śluzu mają za zadanie przywrócenie prawidłowej ilości wydzieliny w drogach oddechowych.
- Leki wykrztuśne zwiększają nawodnienie i objętość wydzieliny, a także zmniejszają jej lepkość, dzięki czemu ułatwiają usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych.
- Leki pobudzające transport zalegającej wydzieliny ułatwiają odkrztuszanie.
- Leki rozpuszczające wydzielinę zmniejszają jej lepkość w drogach oddechowych.
Należy jednak pamiętać, aby leków wykrztuśnych – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych nie stosować na noc – zaleca się ich podawanie do 4 godzin przed snem.
Interesują Cię także domowe sposoby na mokry kaszel u dorosłych i dzieci? Zobacz, co na ten temat piszą eksperci FLUIMUCIL.