Mieszkanie wykończone na własną rękę, przez dewelopera czy firmę zewnętrzną – co wybrać?

Planujesz zakup nowego mieszkania w Warszawie i ciągle wahasz się, czy powierzyć jego wykończenie deweloperowi, czy firmie zewnętrznej? A może chcesz się tym zająć na własną rękę? By ta decyzja nie spędzała Ci snu z powiek ani chwili dłużej, zapoznaj się z przedstawionymi w tekście zaletami oraz wadami każdego z rozwiązań.

Niższe koszty, ale czy na pewno?

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zadbać o koordynację prac wykończeniowych, koszty mogą być dużo niższe. Szczególnie w sytuacji, gdy masz już doświadczenie na tym polu lub uzdolnionych na tym polu znajomych chętnych do pomocy – zakup mieszkania pod klucz rzeczywiście będzie mniej opłacalny. W przeciwnym razie licz się jednak z tym, że wszystko będzie na Twojej głowie. Musisz kupić materiały, zorganizować ich transport oraz wybrać ekipę wykończeniową – często więcej niż jedną.

Fakt, że to Ty będziesz o wszystkim decydować, jest też zaletą. Dzięki temu w efekcie otrzymasz mieszkanie urządzone zgodnie z Twoimi życzeniami. Co więcej, koszty możesz rozłożyć w czasie. Nie musisz przecież wykończyć od razu wszystkich pomieszczeń, możesz robić to stopniowo. Jednocześnie trzeba jednak wziąć pod uwagę nieprzewidziane wydatki, które mogą się pojawić w każdej chwili. Ostatecznie trudno będzie Ci podsumować całość nakładów finansowych poniesionych z tytułu wykończenia.

Mieszkanie pod klucz – czy warto zdać się na dewelopera?

Oferowana przez chyba każdego dewelopera opcja wykończenia mieszkania pod klucz to przede wszystkim niesamowita oszczędność czasu. Nadzorem nad pracami w tym przypadku zajmuje się sam deweloper, dzięki czemu cały proces przebiega sprawniej. Z drugiej strony usługa ta bywa kosztowna – płacisz jednak za profesjonalizm, a także, mówiąc kolokwialnie, za swój święty spokój. Co ważne, całość kosztów poznasz już w momencie podpisywania umowy – od razu będziesz zatem wiedzieć, na co się przygotować.

Minusem tego rozwiązania jest mniejsza decyzyjność po Twojej stronie. Dotychczasowe realizacje danego dewelopera mogą nie przypaść Ci do gustu. Istnieje natomiast jeszcze jedna opcja, o której nie wszyscy wiedzą.

Kompromis: mieszkanie wykończone przez firmę, którą wybierzesz Ty

Pamiętaj, że wcale nie musisz godzić się na warunki, które zaproponuje Ci deweloper. Wykonawcy możesz poszukać na własny rachunek. Jeśli kupujesz mieszkanie w stolicy lub innym mieście wojewódzkim, masz naprawdę szerokie pole manewru. Konkurencja wśród pracowni architektonicznych jest na tyle duża, że z pewnością wybierzesz firmę, która zgodzi się wykonać projekt na miarę Twoich oczekiwań.

To rozwiązanie wydaje się bardzo dobrym kompromisem, bo łączy w sobie zalety obu poprzednich opcji. To nie Ty będziesz zajmować się logistyką całego przedsięwzięcia, ale wybrany przez Ciebie architekt wnętrz w Warszawie zadba o to, by Twoje preferencje zostały wzięte pod uwagę na każdym etapie prac. Jeśli chodzi natomiast o koszty, wcale nie jest powiedziane, że przewyższają one ofertę, którą złoży Ci deweloper.