Metody wybielania zębów – które z nich są skuteczne?

Białe zęby bez większego wysiłku? To możliwe! Dzięki współczesnym metodom wybielania zębów możesz mieć uśmiech niczym z reklamy – piękny i śnieżnobiały. Sprawdź, która metoda będzie dla Ciebie odpowiednia i zapewnij sobie lepsze samopoczucie.

Wybielanie zębów cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Ponoć dla wielu osób jest to najlepsza inwestycja w siebie i… swoją karierę. W końcu to właśnie pierwsze wrażenie często decyduje o naszych dalszych losach. Warto więc zadbać, aby było jak najlepsze. Piękny uśmiech Ci w tym pomoże!

Przebarwienia na zębach spędzają Ci sen z powiek? Jest na to rada! Wybielanie zębów pomoże Ci odzyskać atrakcyjny wygląd i pewność siebie. Co wybrać – naturalne wybielanie zębów, a może profesjonalne wybielanie zębów u dentysty? Sprawdź poszczególne metody i wybierz tę odpowiednią dla siebie.

Naturalne metody wybielania

Naturalne wybielanie zębów opiera się na produktach, które większość z nas posiada w domowej spiżarni. Czy są skuteczne? Jest to kwestia sporna. Czy są bezpieczne? Wszystko zależy od zastosowanego preparatu. Niektóre z nich, owszem, mogą wspomóc higienę jamy ustnej poprzez usunięcie przebarwień powstałych na skutek picia kawy czy herbaty. Inne natomiast mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Wiele osób do wybielania zębów poleca proszek do pieczenia. Czy słusznie? Niekoniecznie. To prawda, że działa wybielająco, ale przez to, że ściera powierzchnię zęba, powoduje również ścieranie jego struktury. To z kolei może prowadzić do pęknięć w szkliwie. Tak więc tego sposobu zdecydowanie nie polecamy.

O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest olej kokosowy. Działa bakteriobójczo i zarazem oczyszczająco. To metoda zaczerpnięta z ajurwedy. Niestety na efekty zwykle trzeba poczekać kilka miesięcy. Jak wybielić zęby olejem? Najlepiej stosując go w formie płukanki – codziennie rano, jeszcze przed umyciem zębów.

Do naturalnego wybielania zębów poleca się także węgiel aktywny. Można ułatwić sobie życie i wybrać gotową już pastę z węglem aktywnym lub przygotować własną mieszankę wybielającą. Nie jest to takie trudne. Wystarczy wymieszać 2-3 kapsułki węgla z łyżką oleju kokosowego i gotowe. Powstałą papką należy wyszczotkować zęby. Zabieg powtarza się do momentu uzyskania oczekiwanych efektów.

Domowe wybielanie zębów lampą

Wśród metod pozwalających pozbyć się przebarwień z zębów, które można stosować w zaciszu własnego domu, wymienia się specjalistyczne lampy o działaniu wybielającym. Taką lampę można dziś kupić niemal w każdym markecie. Technologia lampy wykorzystuje dwie barwy światła LED. Ich promienie aktywują substancje zawarte w żelu, który nakłada się przed zabiegiem.

Czy ta metoda jest skuteczna? To, czy uda Ci się ostatecznie rozjaśnić przebarwienia, zależy od kilku czynników. Bardzo ważna jest tu systematyczność i umiejętność korzystania z urządzenia. Nie bez znaczenia jest też wyjściowy odcień zębów.

Wybielanie zębów paskami

Wśród domowych metod wybielania zębów dużą popularnością cieszą się również paski wybielające. Przykleja się je na zęby i nosi przez określony czas, zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Czy ta metoda jest skuteczna? W przypadku niewielkich przebarwień może przynieść zadowalające efekty. Trzeba tylko pamiętać, że może zakończyć się nadwrażliwością zębów.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów u dentysty to skuteczny sposób na przywrócenie gwiazdorskiego uśmiechu. W ten sposób zapewnisz sobie także bezpieczne wybielanie zębów. Dentysta zanim zaproponuje Ci konkretną metodę – najpierw zbada Twoje zęby i oceni ich stan.

Metoda laserowego wybielania zębów

Zależy Ci na szybkim wybielaniu zębów? Postaw na laser. Laserowe wybielanie zębów u stomatologa sprawi, że Twój uśmiech stanie się bielszy nawet o osiem odcieni. Pamiętaj tylko, że wcześniej musisz wyleczyć wszystkie ubytki, a także pozbyć się kamienia nazębnego.

Na czym polega zabieg? Stomatolog najpierw nakłada na zęby żel wybielający, a dopiero później uruchamia laser. Dzięki promieniom lasera, nałożony żel przeniknie przez szkliwo i wybieli zębinę. Całość trwa około 40 minut do 1,5 godziny. Efekty utrzymują się przez długi czas. Sam zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny.

Niestety ta metoda nie jest polecana osobom z odsłoniętymi szyjkami zębów, jak również zmagającym się z chorobami dziąseł. Nie można jej również zastosować u osób z niewyleczoną próchnicą oraz ostrym stanem zapalnym błony śluzowej.

Nakładki wybielające

Do profesjonalnego wybielania zębów służą również specjalne nakładki wybielające. Są one indywidualnie dobierane do pacjenta, na podstawie pobranego odcisku zębów. Na czym polega ich działanie? Na gotową nakładkę aplikuje się żel wybielający i nosi każdego dnia przez około 2-4 godziny. Można je nosić za dnia lub zakładać na noc.

Cały zabieg może potrwać od jednego do kilku tygodni, zanim jakiekolwiek rezultaty zaczną być widoczne. Jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Przez to, że nakładki są ściśle dopasowane do uzębienia, efekt wybielania jest równomierny. Zęby zostają rozjaśnione jednakowo na całej powierzchni. Taki stan utrzymuje się nawet do dwóch lat.

Aby efekty zabiegu utrzymywały się jeszcze dłużej zaleca się stosowanie tak zwanej „białej diety”. Oznacza to, że po zakończonym wybielaniu należy zrezygnować ze spożywania produktów barwiących, jak na przykład czerwone wino, soki owocowe czy kawa.

Zastosowanie licówek maskujących

Decydując się na wybielanie zębów u stomatologa możesz również wybrać licówki maskujące. Co prawda są najdroższe spośród wszystkich metod, ale efekt jest niesamowity. I co ważne – natychmiastowy!

Licówki nie tylko zamaskują przebarwienia, ale również asymetrię zębów. Skorygują ich kształt i wielkość. Ich zakładanie jest bezinwazyjne. Po prostu przymocowuje się je na zewnętrzną stronę zęba i gotowe. Efekt estetyczny utrzymuje się przez około 8 lat.

Najskuteczniejsza metoda wybielania – którą wybrać?

Naturalne wybielanie zębów? A może wybielanie u dentysty? Wszystko zależy od Ciebie. My możemy tylko powiedzieć, że o ile domowe sposoby są tanie, o tyle niosą za sobą pewne ryzyko uszkodzenia szkliwa i… nie zapewniają długotrwałych efektów.

Wybielanie zębów u dentysty kosztuje więcej. To fakt. Ale przede wszystkim jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Zęby pozostają bielsze przez naprawdę długi czas!

Która metoda jest najskuteczniejsza? Trudno jednoznacznie ogłosić zwycięzcę. Licówki zapewniają natychmiastowy efekt i gwarantują piękny uśmiech niczym z reklamy. Ale nakładki czy metoda laserowa spisują się równie dobrze. Tak naprawdę ostateczna decyzja zależy od Ciebie i… Twojego dentysty. To właśnie on, po dokładnym przyjrzeniu się Twojemu uzębieniu, powinien Ci pomóc w dokonaniu wyboru.

A jeśli martwisz się o koszty wybielania, to spokojnie. Nie muszą być obciążeniem dla domowego budżetu. W każdej chwili możesz skorzystać z systemu ratalnego MediRaty. Dzięki oferowanej usłudze możesz sfinansować 100% kosztów bez posiadania wkładu własnego. Cała procedura jest szybka, prosta i bezpieczna!