Wiele osób zmaga się z trądzikiem. Wbrew pozorom dotyczy on nie tylko nastolatków, ale także osób dorosłych. Wyróżniamy wiele rodzajów trądziku. Do trądziku pospolitego zalicza się trądzik zaskórnikowy, grudkowy i krostkowy, a także hormonalny. Pewne jest to, że wymaga on odpowiedniego leczenia, które zawsze musi odbywać się pod okiem dermatologa. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja przy występowaniu trądziku?
Trądzik może objawiać się różnymi zmianami skórnymi. Mogą być to krosty, grudki, ale też zaczerwienienia. Niezależnie z jaką formą trądziku się zmagacie, pewne jest to, że dzięki odpowiedniemu nawilżeniu możecie zmniejszyć przesuszenie skóry, ale też nadmierne wydzielanie sebum. Zacznijmy od tego, jaki krem nawilżający do twarzy trądzikowej sprawdzi się najlepiej. Tutaj oczywiście ważny jest skład. Na pewno warto wybierać produkty, które zawierają niacynamid, gdyż łagodzi on podrażnienia, ale też zapobiega powstawaniu przebarwień i zmniejsza widoczność blizn. Świetne działanie ma też pantenol, który ma silne właściwości łagodzące, a także przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ma do tego działanie antybakteryjne i zapobiega owrzodzeniom. Łagodzi przy tym swędzenie i pieczenie skóry. Poza kremem należy stosować żele oczyszczające, które również powinny mieć w składzie niacynamid. Na skórę trądzikową dobrze działa też wyciąg z arnoty, który zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się skóry. Czasami małe błędy mogą skutkować powstawaniem dużych niedoskonałości. Pamiętajcie więc, jak ważne jest dokładne zmywanie makijażu. Najlepiej do tego celu wybrać płyn micelarny, który nie powoduje podrażnień i rzeczywiście sprawdzi się do każdego typu skóry. Dokładnie oczyszcza, ale też łagodzi podrażnienia.
Domowe sposoby na trądzik
Można też spróbować domowych sposobów na trądzik. Polecamy przygotowanie toniku na bazie zielonego ogórka, gdyż zawiera on wysokie stężenie witamin A, C i E. Działa nie tylko odżywczo na skórę, ale też przyspiesza jej regenerację. Przygotowanie takiego toniku jest bardzo proste. Wystarczy tylko potrzeć ogórka, następnie dodać do niego pół szklanki ciepłej wody. Całość mieszamy, a następnie za pomocą wacika nakładamy na twarz. Możecie też smarować zmiany trądzikowe olejkiem herbacianym czy lawendowym. Jeden i drugi olejek normalizuje pracę gruczołów łojowych, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, a do tego chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Nie można także zapomnieć o aloesie, który również łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie się zmian. Najlepiej stosować świeży sok z aloesu.
Jak powinna wyglądać dieta w przypadku trądziku?
Ważna na pewno jest dieta. Jeżeli będzie ona zbyt ciężkostrawna, ale też oparta na produktach pełnych konserwantów, to niestety zmiany mogą się nasilać. Dieta powinna być oparta przede wszystkim na dużej ilości warzyw. Przede wszystkim należy spożywać te bogate w witaminy A i E, a więc marchewki, pomidory, brokuły, sałaty czy papryki. W diecie nie może zabraknąć też brzoskwiń, pomarańczy i melonów. Należy ograniczyć spożycie soli, ale też pikantnych przypraw. Lepiej zamienić je na zioła, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Co drugi dzień powinno się wypijać filiżankę zielonej herbaty, która jest pełna antyoksydantów. Zmiany trądzikowe mogą nasilać się na skutek stresu, stąd też należy zastanowić się jak go zniwelować i wprowadzić do życia więcej relaksu.