Masz kotka? Sprawdź, które to rośliny trujące dla kota i nie kupuj ich do swojego domu oraz ogrodu

Cute American cat Kitten

Na pewno niejednokrotnie zauważyliśmy jak nasz kotek buszuje w ogrodzie po rabatkach. Koty uwielbiają zajadać się roślinkami zielonymi. Niektóre rzeczywiście są dla niego pożyteczne, ale pamiętajmy, że czasem nieświadomie możemy mieć w ogrodzie rośliny trujące dla kota. Dowiedzmy się o nich nieco więcej.

Te rośliny są szkodliwe

W naszym domu, jak i także ogrodzie hodujemy różne rośliny. Jeśli jednocześnie opiekujemy się także kotem, to musimy pamiętać, że niektóre z nich działają na koty w sposób wabiący, oszałamiający oraz także relaksujący. Jednak są także takie, które u kotów mogą wywoływać dosyć przykre dolegliwości. O czym mowa? Mowa o biegunkach, bólu brzucha czy też drgawkach i zaburzeniach rytmu serca. Rośliny trujące dla kota mogą wywołać nawet śmierć.

Gdy mamy kota to w naszym ogrodzie oraz w domu powinniśmy unikać takich roślin jak: lilie, żonkile, jemioły, ostrokrzewy, chryzantemy, skrzydłokwiaty, oleandry, fikusy, poinsecje, fiołki alpejskie, azalie, bluszcze pospolite czy tez kliwie pomarańczowe.

Coś niedobrego dzieje się z Twoim kotem? Udaj się do weterynarza

Jeśli mając kota nie wiedzieliśmy o tym, że powyższe rośliny mogą być dla kota bardzo niebezpieczne i jednocześnie zauważyliśmy, że u naszego kota dzieje się coś niedobrego, to czym prędzej powinniśmy się udać do weterynarza. Obojętnie czy jest środek nocy, święto czy też niedziela. Bez problemu znajdziemy w pobliżu dyżurującą klinikę. Najgorsze co możemy zrobić to czekanie, aż mu przejdzie. Wizyta u weterynarza będzie konieczna. Gdy już udamy się do weterynarza, to musimy być w stanie odpowiedzieć na co po niektóre pytania. Musimy wiedzieć czy ewentualnie nasz kot mógł się zatruć. Dlatego też musimy zwrócić uwagę czy nasz kotek mógł mieć jakąś styczność z roślinami, które zostały powyżej wymienione.

Weźmy także pod uwagę, że zagrożenie potencjalne dla kotów również stanowią różnego rodzaju rośliny, które posiadają kolce. Dlaczego? Kotem może się niestety zranić czy też co gorsza połknąć fragment łodygi czy też liścia z kolcami. Może to doprowadzić do zranienia jamy ustnej czy też przewodu pokarmowego. Z pewnością się to odbije mocno na jego zdrowotnej kondycji.

Jak widać mając kotka czy też inne zwierzęta w swoim domu oraz ogrodzie musimy zwracać uwagę nawet na rośliny, które sadzimy. Niekiedy nieświadomie zsyłamy na nasze zwierzę niebezpieczeństwo. Na pewno trudno byłoby się z tym pogodzić. Musimy w porę zainterweniować, a na pewno do nieszczęścia nie dojdzie, a nasz kot będzie cały i zdrowy.