Masturbacja: naturalny środek przeciwbólowy?

Miesiączka jest czymś, co dotyczy około połowy wszystkich żyjących na Ziemi osób. Dla większości z nich wiąże się ona z dolegliwościami różnego rodzaju i o różnym nasileniu. Mimo tego, jak często występują, rzadko są przedmiotem badań naukowych. Związane jest to ze zjawiskiem tzw. “gender health gap” (dosłownie: płciowa luka zdrowotna, czyli nierówność w traktowaniu każdej płci przez przedstawicieli ochrony zdrowia). Dotyczy ono wielu kwestii związanych ze zdrowiem kobiet, w tym różnic między płciami dotyczących działania leków czy objawów różnych chorób i zaburzeń. Choć pojawiają się coraz liczniejsze doniesienia na ten temat, kwestia zdrowia kobiet nadal jest zaniedbywana przez badaczy związanych z medycyną. Dlatego dopiero w maju 2020 roku miało miejsce pionierskie badanie dotyczące wpływu masturbacji na samopoczucie osób borykających się z bólem menstruacyjnym. Przeprowadzone zostało przez firmy Womanizer oraz Lunette i miało na celu ustalenie, czy może być ona traktowana jako naturalny środek przeciwbólowy przy tej dolegliwości.

Masturbacja a ból menstruacyjny

U źródeł badanej hipotezy stoi spostrzeżenie, że w sytuacji silnego podniecenia seksualnego wiele nieprzyjemnych doznań, w tym ból, jest “wyciszanych” przez mózg. Doznawana wtedy relaksacja pozwala zniwelować takie odczucia; oprócz tego wytwarzane są endorfiny – hormony wykazujące m.in. silne działanie przeciwbólowe. Pozwoliło to wysnuć przypuszczenie, że tzw. mensturbacja, czyli masturbacja w trakcie miesiączki pozwala uśmierzyć ból.

Badanie Womanizer i Lunette nad mensturbacją

Jak przebiegało badanie?

Do udziału w badaniach nad mensturbacją wybranych zostało 486 miesiączkujących osób. Trwało ono łącznie 6 miesięcy, z czego w pierwszym miesiącu kobiety w nim uczestniczące miały za zadanie zapisywać odczuwany poziom bólu.

Faza testowa trwała 3 miesiące. W jej trakcie uczestniczki miały za zadanie zrezygnować ze stosowanych do tej pory metod uśmierzania bólu na rzecz masturbacji. Następnie przez ostatnie dwa miesiące należało wrócić do stosowanych przez siebie wcześniej metod.

Wyniki badania

Zgodnie z wynikami badań, aż 90% osób w nich uczestniczących uznało, że poleciłoby innym masturbację jako sposób na uśmierzenie bólu miesiączkowego. 85% uczestniczek stwierdziło, że zamierza stosować tę metodę również po zakończeniu badania.

Spośród osób zapytanych o to, która z zastosowanych metod okazała się ich zdaniem skuteczniejsza w łagodzeniu bólu, 42% osób wskazało masturbację, a 43% – leki przeciwbólowe.

Co ważne, badanie wykazało również zmniejszenie liczby dni, w których pojawiał się ból miesiączkowy, a także jego intensywności, z każdym miesiącem trwania fazy testowej. Co ciekawe, efekt ten w pewnym stopniu utrzymywał się również w ostatnim miesiącu kontrolnym. Okazało się, że masturbacja miała także wpływ na złagodzenie innych dolegliwości, takich jak odczuwane w obrębie jamy miednicy skurcze, biegunki, wzdęcia czy obniżenie nastroju.

Mensturbacja – jaka metoda jest najlepsza?

Opisywane dokładniej na stronie https://menstrubation.com/ badanie wykazało, że masturbacja może w znacznym stopniu pomóc w walce z bólami miesiączkowymi. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma tutaj znaczenie stosowana metoda. Jednak wiele osób zauważa u siebie trudności z osiągnięciem orgazmu w sytuacji, gdy towarzyszy im ból i inne dolegliwości. W takich sytuacjach warto skorzystać z takich urządzeń, jak oferowane przez sklep n69 specjalne wibratory łechtaczki. Nowoczesne urządzenia, takie jak akcesoria Womanizer, stymulują bowiem wszystkie jej struktury, również te znajdujące się wewnątrz ciała. Dzięki temu pozwalają złagodzić dolegliwości menstruacyjne w obrębie całej jamy brzusznej – efekty są zauważalne już od początku stosowania.

Dodatkowo wibratory tego typu są bardzo wygodne. Są ciche, a także wyłączają się automatycznie, gdy kontakt ze skórą zostanie przerwany. Dzięki temu nie powodują zbędnego hałasu ani wyczerpywania baterii, gdy nie są używane. Co więcej, są całkowicie wodoodporne. To oznacza, że można z nich bezpiecznie, regularnie korzystać podczas miesiączki, a także w wannie lub pod prysznicem.