Kurs komputerowy dla dzieci — na jaki kurs zapisać dziecko?

Rozwój cyfrowej rzeczywistości wymaga nieustannego poszerzania kompetencji programistycznych. Mowa nie tylko o zaawansowanym kodowaniu, ale również o samych podstawach, które stają się podstawą pracy w branży IT. Ze względu na rosnący popyt na tego typu usługi, a także świetne warunki pracy warto uczyć dziecko programowania już od najmłodszych lat. Pojawia się tutaj jednak jedno zasadnicze pytanie: jaki kurs komputerowy wybrać?

Scratch — wizualny język blokowy

Najmłodsi adepci sztuki programowania powinni spróbować swoich sił w języku Scratch. Jest to język programowania stworzony z myślą o dzieciach. Jego cechą charakterystyczną jest wizualna struktura, która ułatwia przyswojenie wiedzy i cennego doświadczenia. W Scratchu dzieci mogą tworzyć swoje pierwsze gry wideo lub projektować „gry w grze” w takich produkcjach jak np. Minecraft. Jak to działa w praktyce?

Scratch opiera się na łączeniu ze sobą bloków, które odpowiadają poszczególnym linijką kodu. Taka układanka pozwala zrozumieć wszelkie programistyczne zależności, co jest przydatne na dalszym etapie nauki. Oprócz gier wideo w Scratchu stworzymy również proste aplikacje i animacje. Najczęściej kilka lekcji w tym języku pozwala przeskoczyć na wyższy poziom, by zacząć programować w takich środowiskach, jak Python czy C#.

Warto pamiętać, że podczas wyboru kursu najważniejsze jest, aby nauka programowania sprawiała dziecku przyjemność i satysfakcję. Jeśli dziecko od razu widzi efekty swoich działań (jak w języku Scratch), to ma motywację do dalszego poszerzania wiedzy. Kursy programowania są idealną formą rozwijania umiejętności analitycznych, cierpliwości, wnikliwości i nie tylko. Dzięki temu nauka programowania przyda się dziecku w każdej dziedzinie życia.

Więcej znajdziesz na stronie: https://pixblocks.com/

C# – programowanie w Unity

Wybór kursu komputerowego powinien być dostosowany do grupy wiekowej dziecka. Obecnie na rynku mamy mnóstwo ofert zarówno zajęć online, jak i stacjonarnych w różnych kategoriach wiekowych. Jeśli dziecko ma możliwość uczenia się w gronie rówieśników, z pewnością będzie mu łatwiej zmotywować się do nauki. Przyjmuje się, że różnica wiekowa nie powinna wynosić więcej niż 2 lata.

Dzieci i młodzież na bardziej zaawansowanym poziomie może wypróbować kursy programowania w Unity. Tworzenie gier to w końcu marzenie niejednego gamera, a przy tym szansa na dobry zarobek. W Unity korzysta się z języka programowania C#. Jest to środowisko w pełni darmowe, które pozwala na projektowanie naprawdę zaawansowanych produkcji na PC oraz smartfony z systemem iOS i Android.

Tworzenie stron internetowych — HTML, JS i CSS

Oprócz kursów dedykowanym tworzeniu gier i aplikacji warto również rozważyć zapisanie dziecko na kurs tworzenia stron internetowych. W ten sposób zapozna się ono z tajnikami języków JavaScript, CSS i HTML, co pozwoli mu projektować zaawansowane strony www. Jest to ścieżka nie tylko niezwykle ciekawa, ale również bardzo dobrze płatna — Web Deweloperzy to jeden z najlepiej opłacanych zawodów na rynku.