Pozornie wydaje się, że środki pieniężne, które kobiety przeznaczają na produkty higieniczne w czasie menstruacji nie są takie wysokie. Przecież to tylko kilka dni w miesiącu. Rzecz tkwi jednak w perspektywie. Jeśli rozpatrzymy sprawę w skali roku, to okazuje się, że ten czas to cały kwartał, czyli prawie 100 dni w roku.
Wydatek na podpaski, tampony czy wkładki, pomimo indywidualnego zużycia, nie jest wcale taki mały. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że to jednorazowe produkty zanieczyszczające planetę. Czy jest na to jakiś sposób? Czy istnieją alternatywy dla jednorazowych produktów?
Alternatywa dla jednorazowych środków higienicznych
Na rynku pojawiła się alternatywa dla podpasek i tamponów. Są nią coraz liczniej oferowane kubeczki menstruacyjne, które mają ograniczyć użycie nieekologicznych tradycyjnych metod.
Producenci informują, że z jednego kubeczka menstruacyjnego kobieta może korzystać nawet przez 10 lat! To sporo czasu biorąc pod uwagę to jak długo w swoim życiu miesiączkuje przeciętna kobieta.
Zamiast więc tysięcy podpasek, setek tamponów i niezliczonej ilości wkładek wystarczą… 4 kubeczki menstruacyjne na całe życie! Łatwo zauważyć różnicę – ekonomiczną, ale również ekologiczną.
Kubeczek menstruacyjny – z czego jest zrobiony?
Kubeczek menstruacyjny przede wszystkim jest zrobiony z materiału, który zapewnia kobiecie bezpieczeństwo i komfort w czasie użytkowania. Są to najczęściej hipoalergiczne bezpieczne tworzywa medyczne, na przykład naturalne certyfikowane gumy.
Zero silikonu (chyba, że mowa o silikonie medycznym) czy lateksu. Kubeczki menstruacyjne są ponadto biodegradowalne, czyli oprócz wyeliminowana z użycia środków jednorazowych, dodatkowo wybiera się produkt, który sam z siebie nie zanieczyszcza środowiska i nadaje się do recyklingu.
Co więcej, jednorazowy zakup generuje tylko jedno opakowanie, a każde nowe opakowanie podpasek czy tamponów to dodatkowa produkcja śmieci.
Kubeczek menstruacyjny – czy to jest wygodne?
Wiele kobiet odczuwa dyskomfort w czasie używania tamponów stworzonych z delikatnych i elastycznych materiałów, które dopasowują się do ciała. Jak jest w przypadku kubeczka menstruacyjnego stworzonego ze znacznie bardziej trwałego materiału?
Tak jak w przypadku tamponów kubeczek menstruacyjny to niewidoczna ochrona w czasie codziennych aktywności. Po odpowiedniej aplikacji jest również niewyczuwalny podczas noszenia, co oznacza, że zapewnia kobiecie komfort.
Co więcej, kubeczek może być używany w każdym dniu krwawienia, niezależnie od tego czy jest ono obfite czy nie. Warto podkreślić, że objętość płynu wychwyconego przez kubeczek jest trzy razy większy od tego, który może pochłonąć nawet najlepszy tampon.
Kubeczek menstruacyjny – czy to jest higieniczne?
Można się więc zastanawiać, czy produkt, który pomieści trzy razy więcej płyny niż tradycyjny tampon, a tym samym spowoduje, że rzadziej będzie się go kontrolować, jest bezpieczny dla zdrowia i higieniczny?
Tak, przede wszystkim ze względy na wspomniane wcześniej certyfikowane materiały medyczne, z których jest stworzony. Dzięki temu spada również zagrożenie chorobami, między innymi grzybicznym zapaleniem pochwy.
Znika też problem nieprzyjemnego zapachu, kubeczek menstruacyjny przy zachowaniu odpowiedniej standardowej higieny gwarantuje brak zapachu krwi menstruacyjnej.
W przypadku kubeczka menstruacyjnego, tak zresztą jak i w przypadku zwykłych tamponów, użycie staje się bardzo proste już po niedługim czasie korzystania z niego. Do mycia kubeczka wystarczy jedynie ciepła woda.
Źródło: https://rodzinaeko.pl