Kto powinien stosować olejek z drzewa herbacianego?

Fir tree essential oil in small bottles. Selective focus

Olejek z drzewa herbacianego wyróżnia się właściwościami antyseptycznymi i przeciwbakteryjnymi. W jaki sposób stosować ten olejek i kto powinien sięgnąć po ten wyjątkowy, naturalny produkt?

Olejek herbaciany na wiele dolegliwości

Olejek herbaciany, inaczej Tea Tree Oil czy Malaleuca Alternifolia Oil, pochodzi z drzewa rosnącego w Australii i Nowej Zelandii. Aborygeni już przed wieloma setkami lat korzystali z tej dobroczynnej substancji jako środka do leczenia oraz dezynfekowania ran. Dzisiaj wiemy, że głównym składnikiem olejku herbacianego, który ma działanie antyseptyczne, jest 4-terpineol oraz cyneol. Ten drugi wykazuje szczególnie pozytywne działanie we wszelkich chorobach o podłożu przeziębieniowym. 

Dobrej jakości olejek herbaciany ma bardzo intensywny, wyrazisty zapach oraz jasnożółty kolor. Ekologiczny olejek herbaciany możesz zakupić na przykład tutaj: https://ecospa.pl/olejek-drzewa-herbacianego-ekologiczny

Olejek herbaciany w domu: od pielęgnacji po sprzątanie

Olejek herbaciany powinny stosować szczególnie osoby o cerze trądzikowej, borykające się z nawracającymi stanami zapalnymi skóry. Oprócz tego sprawdza się także w leczeniu chorób bakteryjnych i wirusowych dotykających górnych dróg oddechowych. W tym przypadku olejek sprawdza się jako dodatek do inhalacji: czy to z użyciem kominka zapachowego czy też tradycyjnej miski z wodą. Wszelkie problemy skórne, takie jak egzemy, trudno gojące się rany czy nawet infekcje grzybicze również mogą być wspomagająco leczone olejkiem herbacianym

To jeden z niewielu naturalnych olejków, które można stosować w 100% bezpośrednio na skórę, bez wcześniejszego rozcieńczania go. Zazwyczaj stosuje się go miejscowo, smarując punktowo zmiany skórne. Można także dodawać po parę kropli do kosmetyków, np. toniku, kremu lub balsamu do ciała.

Ten preparat sprawdza się jednak nie tylko w kosmetyce, ale także codziennej higienie. To doskonała, naturalna i ekologiczna alternatywa dla płynów do prania. Zaledwie parę kropel olejku herbacianego dodanego do proszku tuż przed praniem sprawi, że będzie ono pachnieć świeżo przez długi czas. Olejkiem herbacianym można także sprzątać: parę kropel dodanych do ciepłej wody pomoże odświeżyć blaty i półki. W połączeniu z sodą oczyszczoną i wodą doskonale umyje panele i na dodatek odświeży powietrze we wnętrzu.

Bottled tea tree essential oil. Selective focus. Nature.

Kto nie powinien stosować olejku herbacianego?

Olejek herbaciany jest silnie działającym środkiem, dlatego warto wprowadzać go do higieny stopniowo i sprawdzać, jak na niego reagujemy. Generalnie olejek herbaciany w formie skoncentrowanej na pewno nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę dzieci i niemowląt. Jednak już w formie rozcieńczonej (np 1 kropla olejku na wanienkę wody) powinien być bezpieczny. Nim jednak zastosujemy olejek herbaciany, warto upewnić się u swojego lekarza prowadzącego lub pediatry dziecka, czy na pewno nie występują przeciwwskazania. 

Delikatne mrowienie w miejscu aplikacji olejku herbacianego bezpośrednio np. na zmianę skórną jest naturalną reakcją. Jeśli jednak obserwujemy zaczerwienienie i wzmożone dolegliwości bólowe, koniecznie należy zaprzestać kuracji. 

Pamiętajmy także, że olejek herbaciany nie jest lekiem: jeśli stan naszej skóry nas niepokoi, w pierwszej kolejności warto udać się do dermatologa czy lekarza pierwszego kontaktu, a terapię olejkiem herbacianym traktować wspomagająco.