Kosmetyki na pierwsze zmarszczki – jak pielęgnować skórę twarzy?

krem na zmarszczk

Pierwsze zmarszczki pojawiają się zwykle około 30. roku życia. Jeśli chcemy mieć gładką skórę i pragniemy opóźnić proces starzenia się skóry, powinniśmy zacząć już działać dużo wcześniej. Nawet od 25. roku życia. Sprawdźmy więc, w jaki sposób należy stosować kosmetyki i o jakim składzie, by dłużej cieszyć się młodą skórą w okresie dorosłości.

Jak powstają zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki pojawiają się zwykle wtedy, gdy mamy ponad 30 lat. Najpierw ukazują się zmarszczki mimiczne, które powstają w wyniku naturalnego marszczenia się czoła lub są efektem mrużenia oczu lub śmiania się (tak zwane „kurze łapki”). W następnej kolejności możemy zauważyć pojawienie się lwiej zmarszczki między brwiami, a po 40. roku życia widoczniejsze są bruzdy wokół ust oraz opadanie i zmiana owalu twarzy. Ze względu na to, że skóra staje się bardziej wiotka i ubywa w niej włókien kolagenowych – opada, powodując efekt np. obwisłych policzków.

Jak dochodzi w ogóle do tworzenia się zmarszczek? Jest to naturalny efekt fizjologicznego starzenia się skóry. Zwykle po 25. roku życia sukcesywnie zaczyna spadać jej zdolność do regeneracji. O ile skóra młoda odnawia się np. co 20 dni, dojrzała robi to w 120 dni. Ze względu na spowolnienie swojej pracy, traci jędrność, elastyczność, co sprzyja trwalszym zagnieceniom skóry – czyli zmarszczkom. O zmarszczki również łatwiej, jeśli mamy słabo nawilżoną skórę. Warto więc dbać o ten aspekt pielęgnacji twarzy.

Krem przeciwzmarszczkowy – tak, ale zacznij działać dużo wcześniej

Za szybkość starzenia się skóry odpowiadają czynniki genetyczne. Jednak, jeśli mamy nawet „gorsze geny”, możemy opóźnić ten proces, dzięki stosowaniu i spożywaniu antyoksydantów. Antyoksydanty to substancje, które są w stanie powstrzymać destrukcyjny wpływ wolnych rodników na nasz organizm. Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które potrafią uszkadzać struktury komórek, w tym komórek skóry i tym samym działać niekorzystnie na jej stan oraz wygląd. Reaktywne formy tlenu powstają cały czas w naszym organizmie, nawet przy oddychaniu, więc nie sposób się ich pozbyć. Ważne jednak, aby nie było ich zbyt wiele, bo wtedy mogą działać w niekorzystny sposób na cały organizm. W przypadku pielęgnacji skóry istotne jest, aby antyoksydanty o działaniu przeciwutleniającym dostarczać zarówno od wewnątrz, spożywając np. borówki, jagody, winogrona, pijąc zieloną herbatę; jak również dostarczanie ich od zewnątrz, czyli przez stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Młoda osoba, która chce uchronić się przed przedwczesnymi oznakami starzenia się skóry, powinna sięgnąć po dobrej jakości krem, czyli taki, który będzie posiadał w swoim składzie antyoksydanty takie jak: witaminy C, E, czy A, jak również produkty posiadające w swoim składzie: resweratrol, kwasy, q10, czy peptydy. Oprócz tego powinna zadbać o dostateczną ochronę przeciwsłoneczną, albowiem ekspozycja na promienie UVA i UVB przyczynia się do fotostarzenia się skóry. Szczególnie niekorzystnie na stan skóry, jeśli chodzi o powstawanie zmarszczek, działają promienie UVA, które potrafią przenikać nawet przez szybę samochodu. Z tego względu, nawet jeśli przemieszczamy się tylko z punktu A do punktu B samochodem, warto użyć kremu z odpowiednio wysokim filtrem.

Krem na pierwsze zmarszczki

młoda kobieta stosuje krem przeciwstarzeniowy

Dobry krem na pierwsze zmarszczki to podstawa pielęgnacji skóry po 30. roku życia. Dlatego w kosmetyku tym powinno znaleźć się wszystko, co wspomaga regenerację skóry, wzmacnia jej stopień nawilżenia, a także wpływa na produkcję kolagenu czy elastyny. Pierwszym ze składników powinny być wspomniane antyoksydanty, takie jak witamina C i E, algi lub chociażby torf. Ten ostatni składnik, oprócz tego, że wykazuje działanie antyoksydacyjne, posiada szereg różnorodnych związków organicznych, które dodatkowo odżywiają skórę, a tym samym poprawiają jej wygląd oraz kondycję.

Kremy przeciwstarzeniowe, a więc zapobiegające zmarszczkom, powinny mieć również w swoim składzie peptydy. Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów, które albo przekazują sygnały o tym, żeby zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny (peptydy sygnałowe), albo też uławiają transport pewnych składników odżywczych, by skóra funkcjonowała lepiej (peptydy nośnikowe) lub też blokują przekaźniki w systemie nerwowo-mięśniowym (peptydy nośnikowe) np. po to, aby nasze mięśnie mimiczne nie kurczyły się tak bardzo. Te wszystkie rodzaje peptydów są niezbędne dla zachowania zdrowia naszej skóry, a ich działanie wzajemnie się uzupełnia. Dobrze, jeśli znajdziemy je w kremach przeciwstarzeniowych, gdyż działają one długofalowo i przy regularnym stosowaniu kosmetyków z ich udziałem, poprawiają kondycję skóry. Warto jednak zaznaczyć, że nie dają one spektakularnego efektu „wow” i natychmiastowego wygładzenia. Raczej synergicznie z innymi składnikami przeciwstarzeniowymi dbają o dobry wygląd naszej skóry.

Istotnymi składnikami kremów na pierwsze zmarszczki lub im przeciwdziałającym, są także składniki, które wspierają nawilżenie skóry. Jak było już wspomniane, przesuszona skóra łatwiej ulega „odgnieceniom” i szybciej utrwalają się na niej zmarszczki. Aby tak się nie stało, naskórek powinien być dobrze nawilżony, a zależy to zarówno od jego zdolności do zatrzymywania wody, jak również do umiejętności przyciągania cząsteczek wody, co czyni np. kwas hialuronowy będący składnikiem NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) występującego w skórze. Kwas hialuronowy jest też częstym składnikiem kremów nawilżających, co jest słusznym posunięciem producentów, bo jedna jego cząsteczka jest w stanie przyciągnąć do siebie nawet 250 cząsteczek wody. Równie ważnym składnikiem kremów przeciwstarzeniowych powinny być ceramidy, które spajają komórki naskórka, tworząc szczelną barierę ochronną i nie dopuszczając do zjawiska TEWL (nadmiernego parowania wody z naskórka).