Kosmetyki do włosów – pomoc przy zniszczeniach

Są matowe, trudne w układaniu, szybko się rozdwajają i łamią… Włosy zniszczone potrafią przysporzyć wiele zmartwień, a przywrócenie im optymalnej kondycji wcale nie jest łatwe. Niewątpliwie pomocna okaże się właściwa dieta, odpowiednie nawyki i dobrze dobrana pielęgnacja. Zatrzymajmy się na tym ostatnim punkcie i sprawdźmy, jak profesjonalne kosmetyki w odpowiednich dawkach mogą przywrócić ci zdrowe włosy.

1. Co powoduje zniszczenia włosów?

2. Kosmetyki do włosów – jakie będą najlepsze?

3. Proteiny i humektanty

Odpowiednio dobrane kosmetyki do włosów mogą zdziałać cuda, jednak pamiętaj, że równie ważne jest ich odpowiednie stosowanie w codziennej pielęgnacji. Szampony (także suche szampony), odżywki i maski zawsze dopasowuj do potrzeb skóry głowy oraz rodzaju włosów.

Co powoduje zniszczenia włosów?

Skąd właściwie biorą się zniszczenia włosów? Powodów może być kilka. Do najczęstszych zaliczają się:

  • systematyczne rozjaśnianie włosów produktami chemicznymi,
  • zbyt inwazyjne zabiegi stylizacyjne, w tym zabiegi z wykorzystaniem urządzeń generujących wysoką temperaturę (prostownic, lokówek, suszarek ze strumieniem gorącego powietrza),
  • nadmierna ekspozycja słoneczna bez odpowiedniej ochrony,
  • niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych: oddziaływanie niskich temperatur czy silnego wiatru,
  • uszkodzenia mechaniczne spowodowane na przykład ocieraniem kosmyków o poduszkę w czasie snu lub nieprawidłowym rozczesywaniem.

Zdiagnozowanie przyczyn uszkodzenia włosów sprawia, że znacznie łatwiej dobrać produkty, które będą odpowiadały ich potrzebom i jednocześnie wpasują się w rodzaj włosów, które masz na swojej głowie. Zniszczyć można bowiem zarówno włosy suche, jak i przetłuszczające się.

Kosmetyki do włosów – jakie będą najlepsze?

Do codziennej pielęgnacji włosów będziesz potrzebować szamponu oraz odżywki. Regularnie warto stosować także maski, sera i oleje.

  • Szampony do włosów

Warto zaopatrzyć się w dwa szampony. Pierwszy będzie wykorzystywany do codziennej pielęgnacji. Powinien być to kosmetyk delikatny, pozbawiony agresywnych substancji myjących, do których zaliczają się chociażby SLS, SLES, Sodium Myreth Sulfate czy Sodium Pareth Sulfate. Stawiaj na kolekcje łagodniejszych, ale skutecznie oczyszczających skórę głowy produktów – zwróć uwagę na formuły zawierające chociażby Coco Betaine, Coco Glucoside, Cocoamphoacetate, Disodium Cocoamphodiacetate, Lauroamphoacetate.

Drugim szamponem powinien być kosmetyk intensywniej działający, którego zadaniem będzie dogłębne oczyszczenie włosów i skóry głowy z zanieczyszczeń. Godne polecenia są zwłaszcza szampony z silikonami. Stosuje się je sporadycznie – gdy poczujesz, że twoja fryzura potrzebuje odświeżenia.

  • Odżywki i maski

Odżywkę do włosów stosuj po każdym myciu, aby zamknąć łuski i zapewnić kosmykom zdrowy wygląd. Po maski sięga się rzadziej – przeważnie raz w tygodniu – aby dostarczyć włosom bogaty koktajl witamin i składników odżywczych.

  • Oleje

Olejowanie włosów zyskało na popularności w ostatnich kilku latach. Metod jest wiele – warto poświęcić nieco czasu na analizę, by dobrać najlepszą. Oleje odpowiednie do zniszczonych włosów to arganowy, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, z czarnuszki lub lniany.

Proteiny i humektanty

Kosmetyki do włosów wzbogacane są o humektanty i proteiny. Zadaniem tych pierwszych jest dogłębne nawilżenie włosów, proteiny zaś odbudowują ich strukturę, wzmacniają, przyspieszają porost i hamują wypadanie. Efektem takiej pielęgnacji są mocne i gładkie włosy o wyraźnie lepszej strukturze.