Kolorowanie dla dorosłych oraz jego zalety

Od pewnego czasu na rynku zauważyć możemy wysyp kolorowanek. Co ciekawe są to kolorowanki dla osób dorosłych. Możemy kupić sobie całe książki, które z czarno-białym zmienią się w obrazki bardzo barwne. Nie są to autka, księżniczki, misie czy też zamki. Rynek zalały bowiem kolorowanki o poziomie zdecydowanie wyższym. W kolorowankach tych znajdziemy ptaki, wspaniałe kwiaty czy też inne skomplikowane wzoru. Przybliżmy sobie nieco kolorowanie dla dorosłych.

Po co kolorować?

Wiemy, że kolorowanie dla dorosłych cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Jednak wciąż budzi sporo kontrowersji. Niektóre osoby się zastanawiają po co w życiu dorosłym iść do sklepu sobie kupić kolorowankę oraz kredki zamiast skrollowania ekranu telefonu  czy też oglądania telewizji? W zasadzie z bardzo prostego powodu. Po prosu kolorowanki nas odstresują oraz pozwalają ćwiczyć uważność naszą.

Wszystko się zaczęło już w roku 2019, kiedy to ilustratorka szkocka Johanna Basford wydała swoją pierwszą kolorowankę, a w zasadzie książkę do kolorowania. Nazywała się ona „Secret Garden” i się sprzedał w niemałym nakładzie miliona kopii w ciągu dwóch lat. Pozycja następna to „Enchanted Forest”, która wyprzedana została w przeciągu dosłownie kilku tygodni.

Kolorowanki dla dorosłych znane były już wcześniej, ale dopiero te książki dwie spowodowały powstanie tego trendu nowego.

Fale alfa

Kolorowanie znacznie pobudza nasze mózgowe fale alfa, które się pojawiają kiedy jest nam błogo oraz kiedy jesteśmy gotowi do medytacji, na przykład podczas odpoczynku na kanapie. U większości osób się pojawiają one po zamknięciu oczy. Dzięki kolorowankom się przenosimy do relaksacyjnego stanu, jesteśmy nie tylko odprężeni, ale także twórczo pobudzeni.

Zalety kolorowania

Naukowcy tak naprawdę udowodnili, że osoby, które się zmagają z depresją, to się relaksują podczas tejże czynności. Kolorowanie też pomaga się uporać z bezsennością, ponieważ w sposób niezwykle łatwy pozwala nam oczyścić umysł. Kolorowanki pomagają bardzo często przy stanach lękowych, głównie sprawdzają się podczas podróży samolotem. Kolorowanki mają bardzo dobry wpływ na naszą psychikę oraz także na nasz nastrój. Łagodzą znacznie stres oraz zwiększają wiarę w swoje własne siły. Koncentrujemy się na samej czynności naszej dłoni. Skupiamy na szczegółach oraz jesteśmy tak naprawdę „tu i teraz”. Nawet się mówi, że kolorowanki są formą medytacji. Podczas medytacji, nasz mózg odpoczywa, a my się skupiamy na danym momencie, tak się właśnie dzieje kiedy kolorujemy.