Kolczyki ze stali szlachetnej – rodzaje zapięć

Kolczyki ze stali szlachetnej są w ostatnim czasie bardzo popularne. Nie można jednak się temu dziwić… Wysokiej jakości stal chirurgiczna ma bowiem nie tylko niepodważalne walory estetyczne, ale jest też wyjątkowo trwała i całkowicie bezpieczna. Jej atutem jest też duża różnorodność wzorów czy choćby rodzajów zapięć. Przyjrzyjmy się bliżej tej ostatniej kwestii.

Bigiel – sprawdzone i klasyczne

Najprostszym i najbardziej klasycznym rodzajem zapięcia do kolczyków, które z całą pewnością ma w swojej ofercie każdy sklep z biżuterią ze stali chirurgicznej, jest tak zwany bigiel. Stanowi on prosty haczyk wykonany z drutu, który umieszcza się w dziurce w uchu. Jeżeli nie posiada ono żadnego zabezpieczenia, to jest to tak zwany bigiel otwarty. Kształt zapięcia sprawia, że jest ono całkowicie bezpieczne, a ryzyko wysunięcia się i zgubienia kolczyka praktycznie nie istnieje. Dla całkowitej pewności stosuje się jednak często bigle zamknięte, które po umieszczeniu w dziurce ucha umieszcza się w specjalnym uchwycie. Istnieje jeszcze jeden rodzaj bigla – wersja angielska, która wyposażona jest w specjalny zatrzask.

Sztyft – proste i popularne zapięcie kolczyków

Drugim najpopularniejszym rodzajem zapięcia jest sztyft, który czasami nazywany jest również wkrętką. Składa się on z dwóch, zasadniczych części. Do dziurki w uchu wkładany jest cienki drucik, który po przełożeniu zabezpieczony jest niewielką zatyczką. Takie zapięcie ma spore zalety. Przede wszystkim jest bardzo bezpieczne i całkowicie uniemożliwia wysunięcie się kolczyka. Po drugie sztyft nie jest widoczny, a więc świetnie nadaje się do bardzo małych kolczyków.

Nausznice – ciekawa i estetyczna ozdoba uszu

Nausznice stały się w ciągu ostatnich lat bardzo modne. Jest to nie tylko kolczyk, ale często również większa ozdoba ucha. W zależności od rodzaju, nausznica może być zapinana przez dziurkę w uchu albo po prostu zakładana na jego płatek. Czasem nausznice mogą być ozdobami sporych rozmiarów, dobrze widocznymi i przyciągającymi uwagę. Mniejsze kolczyki tego rodzaju świetnie nadają się do stworzenia kompozycji, w taki sposób, że zakłada się je jedna obok drugiej.

Jaki rodzaj zapięcia kolczyków ze stali szlachetnej wybrać?

Wybór najlepszego zapięcia to nie tylko kwestia estetyczna. Wiele osób ma tutaj swoje preferencje. Poszczególne rodzaje zapięć używane są też z różnymi kolczykami. W przypadku kolczyków dużych i zwisających najczęściej używane są bigle. Kolczyki niewielkie umieszczane są z reguły na sztyftach. Znaczenie ma też charakter eventu, na którym się wybieramy.

Warto pamiętać, że w przypadku zapięć kolczyków najbardziej liczy się nie ich kształt, ale materiał, z którego są wykonane. Najlepiej sprawdza się niereaktywna i niepowodująca alergii stal chirurgiczna.