Kolagen na stawy i wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Wraz z wiekiem kondycja stawów ulega pogorszeniu. Nie należy się jednak zniechęcać – istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można poprawić ich stan, a jednym z nich jest suplementacja i przyjmowanie takich preparatów, jak kolagen na stawy. Jak działają takie preparaty, dla kogo są dedykowane i w jaki sposób je przyjmować? Serdecznie zachęcamy do lektury, aby poznać szczegółowe informacje.

Czym jest kolagen na stawy?

Kolagen jest białkiem strukturalnym, które tworzy warstwę ochronną, a także buduje tkanki, w tym oczywiście stawy i kości. Jednak wraz z wiekiem jego stopień syntezy ulega zmniejszeniu i to już po ukończeniu 25 roku życia. Nie ulega więc wątpliwości, że bardzo ważny jest kolagen na stawy, odpowiadający za produkowanie mazi stawowej, a także wpływający na stan chrząstek (w tym ich kształt, a także poprawę odporności na rozciąganie). Dodatkową jego funkcją jest także zmniejszanie ryzyka stanów zapalnych, a także skuteczniejsza regeneracja tkanek. Doskonale widać więc, jak istotny wpływ ma na kondycję stawów.

Jak wybierać suplementy z kolagenem na stawy?

Gdy proces produkcji tego białka maleje, warto zwrócić swoją uwagę na suplementację. Kolagen na stawy może mieć jednak różną postać, a także różny skład. W wielu produktach można znaleźć przede wszystkim witaminę C, a także kwas hialuronowy. Są to związki, które mają na celu poprawiać syntezę kolagenu. Zdecydowanie więc warto, aby taki preparat posiadał je w swoim składzie. Inne substancje, których warto szukać, to m.in. glukozamina, a także chondroityna, zapobiegająca chorobie zwyrodnieniowej.

Poleca się też szukać preparatów zawierających kolagen hydrolizowany na stawy. Może być on łatwiej trawiony, a także lepiej wchłaniany przez organizm. Na rynku jest też wiele preparatów liofilizowanych, które mają mieć większą trwałość. Liofilizacja nie jest jednak czynnikiem, na który należy zwracać największą uwagę wybierając taki preparat.

W jaki sposób stosować kolagen na stawy?

Na rynku dostępne są różne preparaty z kolagenem, który dostępny jest w różnych postaciach, czyli tabletkach, saszetkach i w płynie. W przypadku każdej z tych form, można stosować go z posiłkiem w łatwy i szybki sposób. Najistotniejsze jest tak naprawdę to, aby przyjmować go w dawce zarekomendowanej przez lekarzaoraz w sposób regularny. Wówczas – już po kilku miesiącach – zauważymy efekty.

Nie tylko suplementacja ma znaczenie

W przypadku dbania o kondycję stawów znaczenie ma nie tylko suplementacja kolagenu. Istotne są także inne zachowania oraz dobre praktyki, dzięki którym jego synteza zostanie poprawiona.

Istotna jest zwłaszcza wiedza na temat tego, co destrukcyjnie wpływa na syntezę kolagenu. Jest to przede wszystkim promieniowanie UV, które doprowadza do powstawania wolnych rodników, uszkadzających składniki w żywych tkankach. Dlatego w przypadku ekspozycji słonecznej powinna być ona rozważna i bezpieczna.

Powstawaniu wolnych rodników sprzyjają też niestety używki takie jak palenie wyrobów tytoniowych. Również one sprawiają, że kolagen syntetyzuje się w mniej efektywny sposób.

Kolagen to bardzo ważny składnik budulcowy w naszych organizmach, wpływający zwłaszcza na kondycję stawów. Nie dziwi więc, że kolagen na stawy to w ostatnich latach tak istotny składnik, którym coraz więcej osób się interesuje. Warto więc rozważyć suplementację, przy czym najlepiej przeprowadzać ją pod okiem lekarza, który zaleci odpowiednie dawkowanie, a także poleci preparat o dobrym składzie.