Czy klatka kojarzy ci się z brakiem wolności i wygodą właściciela? Porzuć to myślenie i dowiedz się, w jaki sposób klatki dla psów pomagają nie tylko właścicielom, ale przede wszystkim czworonogom. Być może jest to element wyposażenia, który odmieni twoje życie z psem na lepsze. Wyjaśnimy, kiedy to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej i podpowiemy, jak wybrać klatkę kennelową.
Czym jest klatka kennelowa?
„Kennel” to po angielsku po prostu „psia buda”. W tej definicji zawiera się w zasadzie wszystko – klatka kennelowa to azyl i bezpieczne miejsce dla psa. Technicznie rzecz biorąc – może to być klatka z metalowymi prętami i plastikowym lub ocynkowanym spodem, ale również taka wykonana z drewna. Klatkę warto wyścielić miękkim posłaniem. Oczywiście klatka jest zamykana. Może też służyć jako klatka transportowa.
Czy warto używać klatki dla psów?
Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić, że klatki dla psów nie są narzędziem do dyscyplinowania niesfornego czworonoga. Aby należycie spełniały swoje zadanie – muszą się kojarzyć pozytywnie. Klatka kennelowa to doskonałe rozwiązanie dla psów nadreaktywnych, nerwowych, ale także lękliwych i potrzebujących samotnego odpoczynku.
Na pewno zauważyłeś, że wystraszony lub podenerwowany pies szuka ciasnego i ciemnego miejsca, gdzie może się schować. Czasem są to całkiem dziwne miejsca, takie jak przestrzeń za kanapą, pod łóżkiem, pod fotelem, w ciasnym kącie. Klatka kennelowa zapewnia naturalne schronienie. Klatka przydaje się też po zabiegach czy po porodzie suki.
Ponadto klatka pomaga psom się wyciszyć, uspokoić emocje, a także odciąć się od zbyt wielu bodźców (na przykład podczas spotkań rodzinnych w domu). Może też posłużyć do treningu czystości, kiedy pies jest szczeniakiem. Nie da się ukryć, że pomaga również zredukować skalę zniszczeń podczas nieobecności właściciela. Gryzienie przedmiotów i mebli zagraża także samemu zwierzęciu, ponieważ może się czymś zatruć albo zadławić. Klatka zapewnia bezpieczeństwo również w takich sytuacjach.
Jak wybrać klatkę dla dużego i małego psa?
Klatkę należy dobierać do rozmiarów psa. Trzeba mieć na uwadze, że mimo wszystko klatka musi zapewniać swobodę. Pies powinien móc wstać, obrócić się, usiąść i wygodnie położyć. Ponadto klatka powinna być na tyle duża, aby zmieściła posłanie oraz miski na wodę i karmę (szczególnie, jeżeli pies przebywa w klatce pod nieobecność właściciela). Najlepszym rozwiązaniem wydaje się metalowa klatka, która jest lekka i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.