Kim jest trycholog? Kiedy odwiedzić takiego specjalistę?

Problemy ze skórą głowy, łupież, nadmiernie wypadające włosy to problemy, które potrafią w znacznym stopniu uprzykrzyć życie. W jaki sposób radzić sobie z nimi? W pierwszej kolejności powinnyśmy skonsultować się z trychologiem. Ów specjalista zdiagnozuje przyczynę problemu i zaplanuje leczenie.  Kim dokładnie jest trycholog i jakimi schorzeniami się zajmuje? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Trycholog ‒ kto to? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, kim jest trycholog. Trycholog zajmuje się profilaktyką, diagnozą i leczeniem niedoskonałości związanych z włosami i skórą głowy. Ów specjalista sprawdza stan skóry głowy oraz cebulek włosowych, ustala przyczynę takich problemów, jak łupież czy nadmierne wypadanie włosów, dobiera odpowiednią pielęgnację. 

Czym zajmuje się trycholog? 

Jakimi chorobami i niedoskonałościami zajmuje się trycholog? Wymienić tutaj możemy: 

  • łupież pstry, suchy, tłusty, kosmetyczny,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łysienie plackowate, łojotokowe, androgenowe, telogenowe,
  • łuszczyca, 
  • zła kondycja włosów i skóry głowy (osłabienie struktury włosów, kruchość i łamliwość włosów, rozdwojone końcówki),
  • zapalenie skóry głowy, 
  • i inne.

Ze specjalistą warto skontaktować się od razu po dostrzeżeniu niepokojących objawów. 

Jak wygląda wizyta u trychologa? 

Jak przebiega wizyta u trychologa? Konsultacja rozpoczyna się od wywiadu dotyczącego celu wizyty, czasu trwania i stopnia nasilenia niedoskonałości bądź chorób, z którymi się zmaga pacjent. Mogą też pojawić się pytania dotyczące przebytych chorób, zdrowia psychicznego, codziennej diety, przyjmowanych leków. Wywiad w znacznym stopniu ułatwia diagnozę, ważne więc, by udzielić specjaliście wszystkich informacji, a na każde z pytań odpowiadać szczerze. 

Po zakończeniu rozmowy specjalista przeprowadza badanie trichoskopem. Trichoskopia to nieinwazyjne badanie skóry głowy i włosów. W wielu przypadkach po zakończeniu trichoskopii możliwe jest wstępne zdiagnozowanie schorzenia. 

Trycholog może też zalecić wykonanie dodatkowych badań, mogą to być badania ogólne, na przykład morfologia, badania hormonalne czy badania tarczycowe (TSH, fT3, fT4, przeciwciała przeciwtarczycowe). 

Kiedy iść do trychologa? 

Z trychologiem warto skonsultować się od razu, gdy zauważymy niepokojące objawy, na przykład takie, jak uczucie ściągnięcia i swędzenia skóry głowy, wypadające włosy.

Do wspomnianego specjalisty możemy też udać się profilaktycznie. Trycholog sprawdzi, czy nie zmagamy się z problemami ze skórą głowy i włosami, pomoże określić typ włosów, dobierze odpowiednią pielęgnację. 

Jak przygotować się do wizyty u trychologa? 

Wizyta u trychologa nie wymaga specjalnych przygotowań, powinniśmy jednak pamiętać o kilku kwestiach. 

  • Przed wizytą nie należy farbować włosów (farbowanie powinno odbyć się najpóźniej tydzień przed planowaną konsultacją). To bardzo ważne, ponieważ pozostałości farby mogą utrudnić diagnozę. 
  • Włosy należy umyć 24 godziny przed konsultacją. Taki odstęp czasu jest optymalny, daje specjaliście jasny obraz tego, w jaki sposób pracują włosy i skóra głowy. 

Trycholog Wrocław ‒ gabinet trychologiczny TRCHG 

Gabinet trychologiczny TRCHG we Wrocławiu to miejsce, w którym grono specjalistów każdego dnia pomaga pacjentom zmagającym się z różnego typu schorzeniami i chorobami, na przykład takimi, jak łysienie plackowate, łysienie androgenowe, łupież, łuszczyca skóry głowy i inne. Na miejscu przeprowadzane są także zabiegi trychologiczne, między innymi analiza pierwiastkowa włosów, mezoterapia igłowa i wiele innych. 

Trycholog to specjalista zajmujący się diagnozą, leczeniem i profilaktyką skóry głowy i włosów. Do takiego specjalisty powinniśmy udać się w przypadku takich schorzeń, jak nadmiernie wypadające włosy, łupież, zła kondycja włosów.