Kiedy warto zrobić badanie nasienia?

Panowie na pewno niezbyt chętnie decydują się na badanie nasienia i klinika leczenia niepłodności nie jest raczej ich ulubionym miejscem. Zwykle jednak na szczęście nie ma to większego znaczenia, bo wiemy, jaki jest w tym nasz cel. Na takie badanie panowie są zapisywani dlatego, że w ich związku wystąpił problem z zajściem w ciąże. Nie jest to jeszcze przesądzone, iż wina leży po stronie mężczyzny – ale właśnie dlatego badane są obie strony. 

Pewne jest to, że panowie nie mają się tutaj czego obawiać – to badanie nie boli i nie jest też aż tak bardzo krępujące, jak nam się wydaje. Polega to tak naprawdę po prostu na tym, iż musimy dostarczyć do kliniki leczenia niepłodności próbkę nasienia – czasami oddajemy ją na miejscu lub robimy to we własnym domu. Jeśli wybierzemy drugą opcję to trzeba tylko pamiętać o tym, że próbka musi dotrzeć do laboratorium w krótkim czasie – w przeciwnym wypadku nie będzie ona nadawała się niestety do badania.

Kiedy robimy takie badanie?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta – badanie nasienia robimy zwykle wtedy, gdy przez ponad rok czasu nie udaje nam się począć dziecka z naszą partnerką. Dlaczego akurat rok? Nie jest to żadna konkretna granica, ale czasami przy pierwszym dziecku po prostu trwa to trochę dłużej – warto więc na początku uzbroić się w cierpliwość. Po takim czasie możemy już faktycznie poprosić o pomoc profesjonalistów. Badanie nasienia to jedno z wielu badań, które najpewniej nas czekają.

Możemy też oczywiście zdecydować się na takie badanie bez konkretnej przyczyny – po to, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Ilość i jakość plemników mogą się zmienić w wyniku choroby, nałogów, starzenia się – nikt nie zabroni nam sprawdzenia, jak to u nas obecnie wygląda. Na pewno warto to zrobić wtedy, gdy w naszej rodzinie występowały już wcześniej problemy z płodnością.

Czy trzeba się przygotować?

To badanie nie jest skomplikowane, ale mimo wszystko istnieje kilka kryteriów, które musimy wcześniej spełnić. Na pewno przez okres od 3 do 5 dni musimy wstrzymać się od współżycia – to naprawdę bardzo istotne, więc nie wolno nam tego zignorować. Jeśli się nie dostosujemy to niestety otrzymany wynik może być fałszywy. 

Przez kilka dni powinniśmy również ograniczyć spożywanie alkoholu – a jeśli przyjmujemy jakieś leki to koniecznie poinformujmy też o tym specjalistę. Jeżeli chodzi o wyniki badania to czas oczekiwania wynosi tutaj zwykle około 4 dni. Potem możemy omówić go z lekarzem i ewentualnie zaplanować dalsze działania.