Rodzaje testów na alergię
Wyróżnia się trzy rodzaje alergii: pokarmowe, wziewne oraz kontaktowe, czyli skórne. W przypadku, jeśli mamy styczność z alergiami pokarmowymi i wziewnymi to należy wykonać testy, podczas których nakłuwa się skórę i wprowadza znikomą ilość alergenu oraz ewentualnie testy z krwi. Alergie kontaktowe diagnozuje się właśnie wykonując w tym celu testy płatkowe. Test ten obejmuje taki zestaw alergenów jak: chrom, kobalt, wanad, tytan, molibden, nikiel, a także konserwanty, substancje i niektóre leki czy kleje, gumy, żywice syntetyczne, naturalne.
Na czym polegają testy naskórkowe płatkowe?
Wykonuje się go na skórze pleców. Podczas jego przebiegu lekarz specjalista nasącza specjalną bibułkę alergenem. Bibułka następnie naklejana jest na skórę pleców pacjenta na 48h. Jednak przed testem musimy wstępnie przygotować skórę, która musi być sucha i pozbawiona owłosienia. Bibułki nakleja się w odstępach wynoszących 2 cm. Po wyznaczonym czasie sprawdza się stan skóry. Niekiedy całość należy pozostawić na 72h, gdyż niektóre substancje dają w miejscu kontaktu ze skórą spóźnioną reakcję alergiczną. Przez okres trwania testu należy unikać nadmiernego wysiłku, gdyż nie możemy zapocić skóry. Dodatkowo nie powinno się brać prysznica, gdyż bibułka mogłaby się rozlecieć.
Kiedy powinniśmy wykonać test płatkowy?
Wykonując testy naskórkowe płatkowe jesteśmy w stanie potwierdzić wstępną diagnozę wystawioną przez alergologa. Jeśli istnieje możliwość wystąpienia u pacjenta alergii kontaktowej to test płatkowy nie tylko będzie ją w stanie potwierdzić, ale także dokładnie wykaże, które substancje uczulają badanego pacjenta i w jakim stopniu. Alergolog będzie też w stanie odpowiednio dobrać leki pod kątem dawki i czasu ich stosowania.
Objawy, które kwalifikują pacjenta do wykonania naskórkowych testów płatkowych:
– przewlekłe zmiany pojawiające się na skórze, którym towarzyszy swędzenie
– wytrysk atopowy, który objawia się poprzez zaczerwienienie, łuszczenie, a także suchość skóry
– kontaktowe zapalenie skóry
– wyprysk potnicowy objawiający się pod postacią świądu i pęcherzyków skórnych na dłoniach, stopach
– wytrysk pieniążkowaty – są to drobne plamki i pęcherzyki, które tworzą skupiska w kształcie monet
– wyprysk hematogeny
– łojotokowe zapalenie skóry
– fotodermatoza – czyli zmiany skórne pojawiające się na skórze, którą poddaliśmy ekspozycji na promiennie słoneczne
Wynik testów płatkowych
O – oznacza – brak reakcji
+ oznacza – rumień
++ oznacza – rumień i grudki
+++ oznacza – rumień, grudki, pęcherze i obrzęk
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://febumed.pl/oferta_/116-Testy-platkowe-naskorkowe