Katarzyna Bonda – w czym tkwi fenomen jej książek?

Podobno praca zapewnia jej równowagę – tak przynajmniej twierdzi sama Bonda w wywiadach. Jest jedną z najpopularniejszych pisarek w Polsce, a jej kryminalistyczne powieści sprzedały się w nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy. Dlaczego są tak rozchwytywane i od lat znajdują się na liście najbardziej poszukiwanych bestsellerów?

Katarzyna Bonda to płodna pisarka, zwana „królową polskiego kryminału”. Uwielbia tworzyć i jak sama przyznaje, kiedyś potrzebowała kilku godzin na to, by przemyśleć dokładnie akcję, zanim ją przeleje na papier, teraz potrafi to zrobić w 1-2 godziny, ściągając się w pisaniu sama ze sobą. Nic dziwnego, ponieważ to doświadczona dziennikarka, która ukończyła także scenopisarstwo i prowadzi warsztaty pisarskie. Czym pisarka przekonuje do swoich dzieł tak liczne grono fanów?

Styl, w jakim pisze Katarzyna Bonda

Do każdej książki sumiennie się przygotowuje. W jednym z wywiadów do „Twojego stylu” zdradziła, że nigdy nie interesowały jej romanse, ale za to fascynowała mroczna strona człowieczeństwa. Trudno w to uwierzyć, ale Bonda zdradziła, że jest leniwa i do pisania musi się zmuszać, a w zasadzie wolałaby nie być pisarką, tylko wieść zupełnie inne życie. Dla pisania jednak poświęciła dziennikarską karierę. To za sprawą pierwszej swojej książki „Sprawa Niny Frank”, która świetnie została przyjęta przez krytyków i publikę. Dziś książki Bondy oznaczają bezkompromisową jakość – pisarka najpierw w powieści zakłóca sielski balans, a potem go przywraca happy endem, w którym dobro wygrywa ze złem. Kluczowe są tworzone przez nią zagadki, wartkie akcje oraz ich niesamowite zwroty.

Tłem dla jej powieści jest nie tylko zbrodnia, ale również złożone rysy psychologiczne bohaterów i emocje, które wykorzystuje do wbijania czytelnika w fotel. Przy jednoczesnej zatraceniu się w historii, czytelnik sam staje się zaangażowanym detektywem, który doświadcza niesamowitej przygody, próbując znaleźć rozwiązanie kryminalistycznej łamigłówki, choć wie, że pisarka zapewni mu bezpieczny „powrót do domu”, czyli rozwiązanie skomplikowanej zagadki, do której prowadzi kręta droga.

Najlepsze książki Katarzyny Bondy

Jej książki trafiły m.in. na rynek niemiecki, czeski, rosyjski i holenderski. Autorka słynie z poczytnych serii, w których ukazuje splątane losy bohaterów, jednak warto sięgnąć po jej nieseryjny dokument „Zbrodnia niedoskonała” napisany wspólnie z Bogdanem Lachem, jednym z doświadczonych polskich profilerów śledczych. To reportaż o tym, że nie istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała i każdego sprawcę można wykryć. Wybitna pozycja dotyka pracy profilera i jest tak ciekawie i merytorycznie napisana, że wciąga równie dobrze, jak kryminał.

Sięgaj po serię, w której głównym bohaterem jest Huber Meyer – cykl obejmuje 6 tomów, które można czytać również osobno, a do najbardziej udanych części zalicza się „Florystkę” i „Balwierz”. Wciągająca jest także kilkutomowa opowieść o Saszy Załuskiej – bohaterce, która jest doskonałą profilerką, ale ma niejasną przeszłość. Dziewczyna całkowicie odsłania ją dopiero w ostatniej części „Czerwony pająk”.

Powieści Bondy to umysłowa siłownia – zawsze gwarantują czytelnikowi wiele wrażeń. Autorka przyznaje, że nie znosi i nie czytuje romansów, ponieważ prawdziwą miłość powinno się przeżywać w rzeczywistości, a zagadki kryminalne tylko na papierze.