Karty cygańskie – co należy o nich wiedzieć?

Karty cygańskie są dla nas nieco tajemnicze. Romowie znani są ze swojej mocnej tradycji przepowiadania przyszłości. Jak wygląda taka wróżba? Co oznaczają poszczególne symbole? Dowiedzmy się nieco więcej o kartach cygańskich.

Czym są karty cygańskie?

Karty cygańskie są o wiele bardziej tajemnicze niż karty tarota. Do dziś nie wiemy kto je stworzył oraz kiedy powstały. Romowie w zasadzie od zawsze prowadzili koczownicze życie. Na pewno taki tryb życia nie sprzyjał ich dokumentowaniu oraz jakże barwnej postaci. Tą dziedziną się zajmują już od setek lat. Specjalnością cyganek jest czytanie z ręki, nawet w tej klasycznej przepowiedni jednak wspomagają się talią kart. Wróżb cygańskie były znane na dworach władców europejskich, którzy bardzo wiele decyzji opierali właśnie na danych przepowiedniach.

Zasady wróżenia z kart tarota są bardzo klarowne oraz niezmienne. Jednak talią cygańską rządzą całkiem inne reguły. Większość wróżek je czyta w pozytywnych pozycjach. Symbolika tychże kart jest niezmiernie wymowna. Nie musimy się zagłębiać w przekaz negatywny. W ezoteryce istnieje również zwyczaj czytania cygańskiego tarota w odwróconych pozycjach. Według co po niektórych teorii karty z romskiej talii skrywają w sobie groźbę, która może stanowić pewne ostrzeżenie dla osoby, która zadaje pytanie. W takim właśnie przypadku interpretacja wróżby może być całkiem inna.

Rozkłady kart cygańskich

Karty cygańskie należy rozkładać według popularnego schematu. Niektóre wróżki stosują krzyżowy rozkład, a inne sięgają po piramidalny układ. Wariantem najpopularniejszy jednak jest klasyczny rozkład cygański. Ta metoda pozwala nam na uzyskanie odpowiedzi na większość egzystencjalnych pytań, które dotyczą spraw przeszłym przyszłych, jak i także doczesnych. Jest niczym wyprawa poprzez życie osoby pytającej. Aby móc ułożyć karty zgodnie z cygańskim rozkładem, należy je dokładnie potasować. Następnie losuje się siedem kart. Pierwsza wskazuje na stan duszy pytającej osoby. Drugą kartę kładzie się po lewej stronie pierwszej karty, nieco poniżej względem tejże pozycji. 

Dzięki temu mamy możliwość wskazania osoby, która to darzy uczuciem pytającego. Trzecią kartę należy kłaść po prawej stronie pierwszej karty, na tej samej wysokości, co kartę drugą. Wskaże nam osobę czy też sytuację, która prześladuje duszę osoby pytającej. Dalej już postępujemy zgodnie z danym schematem. Czwarta karta wskazuje osobę czy też sytuację, która jest bardzo cenną lekcją, piąta – na osobę, która jest umęczeniem dla pytającej duszy, szósta wskazuje na losy nadchodzące, a siódma pokaże nam to, co w życiu jest nieuniknione.