Karmienie butelką – jak wybrać poręczną dla matki a bezpieczną dla dziecka?

Bywają sytuacje, w których konieczne jest karmienie dziecka butelką jest nieuniknione. W innych natomiast jest to wybór, do którego młoda mama ma absolutne prawo. Chodzi przecież o to, by nakarmić malucha, ale nie kosztem spokoju czy komfortu mamy. Wspólny dobrostan to wartość sama w sobie, a w jego osiągnięciu pomagają między innymi butelki dla dzieci. Jakie wybierać, by wygodnie się nimi posługiwać? Które będą bezpieczne dla dziecka, a których unikać?

Cechy dobrej butelki do karmienia

W przypadku produktów tego typu najważniejsza jest jakość. Składają się na nią oczywiście materiały, z których produkowane są tego typu butelki, sposób ich wykonania, funkcjonalność i poręczność. Wysokiej jakości butelki do karmienia dla dzieci zapobiegają występowaniu kolki poprzez ograniczanie powstawania pęcherzyków powietrze. Pęcherzyki w nadmiernej ilości powodują odbijanie, wspomniane wcześniej kolki i inne trudności trawienne. Wpływają więc negatywnie na samopoczucie dziecka i procesy przyswajania składników odżywczych.

Materiały, z których wykonana jest butelka, nie mogą mieć w składzie szkodliwych substancji takich jak ftalany. Sama struktura powinna natomiast odznaczać się wysoką wytrzymałością. Odporne na strzaskanie butelki są zdecydowanie bardziej wartościowe niż ich odpowiedniki, które ulegają łatwemu rozbiciu lub pęknięciom.

Dla wygody użytkowania butelki dla noworodka producenci tworzą je w odpowiednim kształcie. Nieco zwężane pośrodku są łatwiejsze do utrzymania. Produkty powinny też dawać się łatwo napełniać i oczyszczać, a ilość płynu znajdującego się wewnątrz butelki określają wyraźne podziałki. Zazwyczaj występują w formie wytłoczeń bądź nadruków nieulegających ścieraniu.

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić, jest smoczek, za pomocą którego maluch będzie czerpał pokarm w płynnej postaci z butelki. Jego przepuszczalność powinna być zawsze dostosowana do wieku dziecka, które rosnąc, potrzebuje coraz większej ilości pokarmu. Zbyt mały smoczek sprawi dyskomfort i nienasycenie, zbyt duży z kolei ulewanie się pokarmu lub nadmierne jego połykanie. A stąd niedaleko już do problemów trawiennych!

Który model butelki wybrać – rodzaje

Matki, które decydują się na karmienie naprzemienne, czyli i butelką, i piersią, z pewnością zwrócą uwagę na produkty, których smoczek przypomina kształtem właśnie pierś matki. Dziecko będzie wtedy przyzwyczajone zarówno do spożywania pokarmu z butelki, jak i do karmienia piersią. Powolna przepustowość smoczków jest tutaj wskazana i są to optymalne butelki dla niemowląt – nie powodują kolek, gdyż zapobiegają powstawaniu pęcherzyków powietrza i utrudniają utlenianie się mleka, a więc jego degradację.

Ciekawym wyborem są także butelki ze smoczkami o przepływie dostosowanym do siły ssania dziecka. Tego typu butelka jest bezpieczna dla dziecka nawet po kilku dniach od jego narodzin. Smoczek dostosowuje się do siły, z jaką dziecko zasysa pokarm, a gdy rośnie, nie trzeba wymieniać ani butelki, ani smoczka. Przystosowuje się ona do jego wymagań, podając pokarm adekwatnie do zapotrzebowania i wieku dziecka.

Ciekawym wyborem okazują się też takie butelki, które producent wyposażył w specjalne systemy odsysające pęcherzyki powietrza ponad poziom mleka. Jest to system antykolkowy, dzięki któremu dziecko nie ma możliwości połknięcia nadmiernie natlenionego pokarmu, a przez to nie występują u niego tak często problemy z odbijaniem, oddawaniem pokarmu czy problemy trawienne i kolki. Bezpieczna, wygodna, wykonana z wysokiej jakości materiałów i poręczna – taka powinna być dobra butelka do karmienia niemowląt!