Jakie suplementy diety są najpopularniejsze?

Prawidłowa dieta jest jednym z filarów dbania o zdrowie. Jednak nie zawsze można w ten sposób całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. Dlatego warto wiedzieć jakie substancje mogą stanowić uzupełnienie codziennego dbania o zdrowie.

Substancje prozdrowotne, są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg wielu procesów fizjologicznych i utrzymanie odpowiedniego tempa przemiany materii. Pełnią także funkcje obronne, chroniąc przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, są też wykorzystywane w profilaktyce chorób. Szeroką ofertę suplementów diety można znaleźć tu https://vitashop.pl/. Zgodnie z linkowaną stroną, do najpopularniejszych produktów należą preparaty witaminowo mineralne, antyoksydanty, ekstrakty z ziół oraz probiotyki. Które z nich są warte uwagi?

Witamina D

Jest to substancja, która dociera do organizmu na dwa sposoby. Jest wytwarzana przez skórę w kontakcie z promieniami słońca, pewne ilości są też dostarczane z dietą. Wśród Polaków niedobory tej witaminy są zjawiskiem powszechnym – głównie ze względu na fakt, że Polska przez większość roku jest krajem mało słonecznym. Dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D z dietą również jest praktycznie niemożliwe. Dlatego zaleca się jej suplementację przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Niedobory witaminy D mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – osłabionej odporności, nieprawidłowej mineralizacji kości oraz chronicznego zmęczenia. Odgrywają też ważną rolę w rozwoju chorób przewlekłych, np. cukrzycy.

Luteina

Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Ten rodzaj uszkodzeń wzroku rozwija się, między innymi, na skutek narażenia na niebieskie światło emitowane przez ekrany różnych urządzeń elektronicznych. Problem rozwija się latami i powoli prowadzi do znacznego pogorszenia lub nawet całkowitej utraty wzroku. Ze względu na fakt, że obecnie leczenie najczęstszej postaci tej choroby jest praktycznie niemożliwe, warto jej zapobiegać. W świetle dostępnych badań można stwierdzić, że dużą skuteczność w profilaktyce AMD wykazuje regularna, długotrwała suplementacja luteiny.

Ashwagandha

Kolejnym popularnym ostatnio środkiem są preparaty na bazie żeńszenia indyjskiego. Zawarte w ashwagandzie składniki aktywne są stosowane w celu łagodzenia skutków stresu. Właściwości tej rośliny zostały potwierdzone badaniami. Udowodniono, że stosowanie preparatów z ashwagandhą ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu, pomaga w leczeniu nerwic oraz poprawia samopoczucie. Wykazuje również działanie profilaktyczne wobec tzw. chorób cywilizacyjnych – np. chorób serca, układu nerwowego i cukrzycy.

Probiotyki

Kolejną grupą popularnych suplementów diety są probiotyki. Są to preparaty zawierające żywe, specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii, które są zdolne do rozmnażania się w ludzkich jelitach. Stosuje się je podczas leczenia antybiotykami i w przypadku biegunek. Jednak coraz częściej są stosowane również profilaktycznie. W ostatnich latach powstało wiele badań, które dowodzą, że bakterie jelitowe mają bardzo silny wpływ na stan zdrowia.