Jakie są najczęstsze problemy z kosiarkami elektrycznymi i jak je rozwiązać?

Na rynku dostępne są liczne modele kosiarek do trawy. Różni je przede wszystkim sposób zasilania. Pod tym kątem wymienić można kosiarki elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ten pierwszy typ. Żadna kosiarka nie jest jednak niezniszczalna. Po latach eksploatacji zawsze może dojść do awarii któregoś z jej elementów. W przypadku kosiarek elektrycznych największy problem sprawia zwłaszcza kondensator. Czym jest ten element, jak sprawdzić jego stan i naprawić w przypadku usterki?

Czym jest kondensator w kosiarce elektrycznej?

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele kosiarek do trawy, w tym kosiarek elektrycznych. Można się o tym szybko przekonać, zapoznając się choćby z ofertą dostępną na stronie https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/kosiarki-i-podkaszarki/kosiarki-elektryczne. To, co łączy wszystkie modele to fakt, że wyposażone są one w kondensator. Jest to element wspomagający rozruch urządzenia poprzez tzw. przesunięcie fazy. W przypadku jego uszkodzenia silnik kosiarki elektrycznej nie wystartuje. Jeśli zatem urządzenie przestaje działać, to najczęściej problem leży właśnie w uszkodzonym kondensatorze. Objawem takiego stanu rzeczy może być jego wytopienie na zewnątrz w postaci szarego nalotu. Poza tym objawem uszkodzonego kondensatora jest także buczenie kosiarki elektrycznej po jej włączeniu, przy czym sam silnik nie pracuje i kosiarka nie kosi trawy. Jak się przekonać, czy problem rzeczywiście leży w kondensatorze?

Jak sprawdzić stan kondensatora w kosiarce elektrycznej?

Kosiarka elektryczna to znakomita alternatywa dla kosiarek spalinowych. Szeroką ofertę tych drugich znaleźć można na stronie https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/kosiarki-i-podkaszarki/kosiarki-spalinowe. Jak jednak wskazano, częsty problem z urządzeniem elektrycznym dotyczy kondensatora. Jak sprawdzić jego stan? W pierwszej kolejności należy odłączyć kosiarkę od zasilania i ściągnąć pokrywę silnika poprzez odkręcenie śrub mocujących. Następnie należy odłączyć kable od kondensatora i wyjąć do z kosiarki. W tym momencie wykonać można pomiar miernikiem elektrycznym. Alternatywą może być skorzystanie z multimetru uniwersalnego, ale pod warunkiem, że ma on funkcję pomiaru pojemności kondensatora. Wartość pojemności powinna być taka sama jak wartość nominalna. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że kondensator jest uszkodzony. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana na nowy.

Jak wymienić kondensator w kosiarce elektrycznej?

Niewłaściwa pojemność kondensatora świadczy o jego uszkodzeniu. Jeśli jest ona zbyt duża, przyczynia się do spadku mocy silnika i jego prędkości obrotowej. Z kolei, jeśli jest zbyt mała, może powodować problemy z rozruchem. W takim przypadku oznacza to konieczność wymiany tego elementu. Po przykręceniu nowego kondensatora pamiętać trzeba o podłączeniu z powrotem kabli. Ważne, aby były one podłączone dokładnie w taki sam sposób jak wcześniej. Po podłączeniu wszystkich kabli należy włączyć kosiarkę na próbę. Jeśli urządzenie działa poprawie, to znak, że kondensator podłączony został prawidłowo. Co w przypadku, jeśli po wymianie kondensatora kosiarka nadal buczy? Wówczas problem może leżeć w uszkodzonych łożyskach bądź oznaczać to może, że doszło do spalenia się silnika elektrycznego. W takim przypadku najczęściej niestety konieczna jest wymiana całego silnika. Warto tu dodać, że w kondensator wyposażone są także kosiarki akumulatorowe. Warto zapoznać z dostępnymi modelami tych urządzeń na stronie https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/kosiarki-i-podkaszarki/kosiarki-akumulatorowe.