Jakie są domowe sposoby na plamy z herbaty?

Plamy z kawy spiera doskonale sok z cytryny oraz szare mydło. Jeśli plamy z kawy zabrudziły nam dywan, zróbmy mieszankę z wody oraz sody oczyszczonej. Z kolei na plamy z herbaty wykorzystajmy białe wino wytrawne czy też wodę utlenioną.

Środki chemiczne – nie zawsze wskazane

Plamy z herbaty czy też kawy to chyba spotykany najczęściej typ zabrudzeń na serwetach, obrusach czy też ubraniach. Wystarczy chwila nieuwagi, a zawartość filiżanki ląduje na śnieżnobiałym nakryciu stołu lub też na naszych spodniach. Stosowanie środków chemicznych nie zawsze jest wskazane – istnieje często ryzyko, że plama zniknie razem z samym kolorem tkaniny.

Pamiętajmy, aby każdą technikę najpierw wypróbować na skrawku niewidocznym materiału. Zawsze łatwiej usunąć plamy świeże z herbaty czy też kawy, warto zatem zareagować bardzo szybko.

Jak usunąć plamy z kawy?

Plamą kawową z obrusu białego usuniemy dzięki polaniu jej sokiem wyciśniętym z cytryny. Sok należy spłukać wodą letnią. Musimy jednak mieć na uwadze, że metoda ta skutkuje jedynie w przypadku plam świeżych. Zabrudzenie na tkaninie bawełnianej zalejmy wrzącą wodą, a później zapierzmy koniecznie w wodzie z mydłem. Możemy także pocierać plamę mydłem szarym, a później także spłukać letnią wodą. Warto także pokusić się o wymieszanie łyżeczki octu z litrem wody lodowatej. Pocierajmy do momentu, aż plama zniknie.

Aby usunąć plamę z kawy z dywanu, przygotujmy roztwór z trzech łyżek wody oraz łyżki oczyszczonej sody. Papkę nałóżmy na zabrudzenie, a później zetrzyjmy. W razie potrzeby, nałóżmy kolejny raz.

A jak usunąć plamę z herbaty?

Plamę herbacianą z obrusu w kolorze białym usuniemy bardzo podobnie jak tą po kawie. Polejmy miejsce zabrudzone sokiem z cytryny, a później spłuczmy letnią wodą. Tę metodę stosować można także do uratowania ubrań jasnych.

Jeśli nasze ubranie jest uszyte z tkaniny wełnianej, możemy je wyczyścić przy pomocy białego, koniecznie wytrawnego wina. Z materiału jasnego wywabimy plamę dzięki zmieszaniu wody utlenionej z wodą zwykłą (przygotujmy ją w proporcjach jeden do jednego). Plamę z herbaty natrzyjmy szarym mydłem, a później wypłuczmy obficie wodą koniecznie letnią.

Jak widać sposób jest całkiem sporo. Na pewno sobie z zabrudzeniem po herbacie czy też po kawie poradzimy. Warto spróbować powyższych sposobów, ale musimy zachować wszelkie środki ostrożności. Tak jak już zostało wspomniane warto w pierwszej kolejności dany specyfik wypróbować na lewej stronie bluzki czy też innym materiale. Będziemy mieli wówczas pewność.