Jakie kubeczki menstruacyjne wybrać?
Moda na kubeczek menstruacyjny sprawiła, że wiele pań chętnie sięga po tę alternatywę dla tamponów czy podpasek. Przede wszystkim jest to wygodna opcja. Poza tym stosowanie kubeczków menstruacyjnych jest proporcjonalnie tańsze niż sięganie po jednorazowe produkty higieny osobistej oraz oczywiście bardziej ekologiczne.
Kubeczek menstruacyjny dopasowany do potrzeb
Kluczowe jest to, by dopasować rozmiar kubeczka menstruacyjnego do wysokości szyki macicy, a samą średnicę adekwatnie do wieku, przebytych ciąż, aktywności. Warto także wziąć pod uwagę, sprawność manualną oraz stosowane środki antykoncepcyjne. Producenci oferują rozmaite kubeczki menstruacyjne i czasem poszukiwanie tego idealnego polega na metodzie prób i błędów. Trzeba pamiętać o tym, że ten dodatek musi pasować doskonale. Brzegi kubeczka z jednej strony muszą ciasno przylegać do ścian pochwy, ale z drugiej, nie mogą wywoływać dyskomfortu. Producenci oferują modele z dwóch różnych materiałów – TPE oraz silikonu medycznego, o rozmaitych kształtach, wielkościach, twardości. Poza tym w wielu wariantach w zestawach znaleźć można również takie dodatki jak woreczki, opakowania, pojemniki do dezynfekcji.
Wybierz idealny rozmiar kubeczka menstruacyjnego
Stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo wygodne i zmniejsza ilość odpadów w postaci zużytych podpasek. Przed włożeniem kubeczka pierwszy raz warto sprawdzić, czym tak naprawdę poszczególne modele się różnią – sam kolor wydaje się bowiem sprawą drugorzędną. Temat kubeczków menstruacyjnych będzie więc oscylować wokół takich parametrów jak długość z łodyżką, długość bez łodyżki, średnica, pojemność, głębokość, czy miękkość. W zależności więc od budowy anatomicznej, stylu życia kobiety czy jej indywidualnych doświadczeń kluczowe będzie dobranie odpowiedniej opcji. Poza tym trzeba nabrać wprawy, by założyć kubeczek menstruacyjny i nie zrażać się możliwymi niepowodzeniami. Czasem po prostu trzeba będzie sięgnąć po inną miseczkę.
Jak korzystać z kubeczka menstruacyjnego?
Najważniejszym parametrem jest długość kubeczka menstruacyjnego. I to właśnie ten wymiar powinien zawęzić obszar poszukiwań. Zbyt długi kubeczek będzie wystawał, powodował dyskomfort, a nawet trudności z wyciąganiem. Natomiast za krótki może skutkować przeciekaniem. Długość powinna być powiązana przede wszystkim z wysokością szyjki macicy. Producenci dbają również o różne wykończenia – pętelki, kulki czy łodyżki. Dzięki nim można łatwiej wyjąć kubeczek menstruacyjny. Ważnym aspektem jest także średnica. Odgrywa rolę w ułożeniu kieliszka w pochwie i utrzymuje go w odpowiednim miejscu. Poza tym istotna jest pojemność. Idealnym rozwiązaniem jest wygodny miękki kubeczek.