Jakie jest najmniejsze miasto na świecie?

Czy najmniejsze miasto na świecie może liczyć ledwie 30 osób? Chociaż w Polsce wydawałoby się to niemożliwe, a taka ilość mieszkańców byłaby zdecydowaną wsią, to okazuje się, że na świecie jest wręcz przeciwnie! Aktualnie to właśnie liczące trzydziestu mieszkańców, chorwackie Hum jest najmniejszym miastem świata.

Hum – najmniejsze miasto na świecie i jego ciekawostki

Hum położone jest w samym centrum popularnej turystycznie Istrii, czyli największego półwyspu Chorwacji, który corocznie przyciąga tu setki turystów. Miejscowość leży w gminie Buzet i jest od niej oddalona o ledwie czternaście kilometrów. Znajduje się na wysokości 349 m n.p.m. i powstała na ruinach starożytnej, rzymskiej osady. To miejsce typowe zamkowe, pełne historii i ciekawych zakątków. Mimo niewielkiego zaludnienia, miasteczko cieszy się dużym uznaniem przyjezdnych, a z racji na atrakcje, jest również często odwiedzane.

Można tutaj dojść pieszo, co stanowi swojego rodzaju przygodę widokową, bo krajobrazy na drodze prowadzącej do Hum, zapierają dech w piersiach, ale swobodnie jest też opcja skorzystania z autokarowej wycieczki. Wybierając się do Hum, warto postawić na tzw. Aleję Głagoljaszy, przy której, na okolicznych polach znajdują się tajemnicze, kamienne rzeźby. Każda z nich stanowi literę głagolickiego alfabetu, co sprawia, że zrobienie tu sobie zdjęcia jest naprawdę efektowne!

Warto wiedzieć, że Hum wygląda tak, jakby zatrzymał się tutaj czas. Cały region stanowi swoisty powrót do przeszłości i pełen jest niewielkich miejscowości z architekturą rodem ze średniowiecza. Dużo budowli kamiennych, wyraźnie starych, otoczonych wzgórzami i kojącą dusze zielenią. Dla poszukiwaczy odprężenia i ucieczki do tzw. cywilizowanego świata, jest to miejsce wprost wymarzone.

Do Hum wchodzi się przez starodawne bramy pochodzące jeszcze z 1562 roku! Przez setki lat remontowane – wciąż pachną historią i przywodzą na myśl duchy przeszłości. Miasto owiane jest też wieloma legendami, ot choćby tą, która mówi, że jego budowa została zrealizowana przez pradawnych gigantów. Olbrzymy budowały miasta w dolinie rzeki Mirny, ale że zostało im jeszcze kilka kamieni, to rzuciły je kawałek dalej i zbudowały Hum.

Do XVII wieku chorwackie Hum określane było, jako forteca. Należało do Księstwa Meranii, później do Republiki Weneckiej, w czasie wojen 1612-1618 niemal doszczętnie je spalono, później odbudowano, znalazło się pod panowanie cesarstwa austriackiego, dominowane przez Włochów, a wreszcie prawie całkowicie wyludnione, gdy jego mieszkańcy uciekali stąd przed partyzantką Tito. Od 1991 roku jest już częścią Chorwacji, ale w granicach jego murów mieszka już tylko 30 osób.