Jaki termometr owulacyjny wybrać oraz jak go używać? Poznaj praktyczne wskazówki

O naturalnych metodach planowania rodziny powinny pamiętać nie tylko kobiety, które chcą założyć rodzinę, ale także te, które uważają, że jeszcze nie jest odpowiedni moment, aby myśleć o dziecku. Antykoncepcja to jedno, ale warto wiedzieć, jakie są metody świadomości płodności – czyli co robić, aby lepiej poznać nasze ciało i dowiedzieć się, w którym dniu występuje owulacja. Jednym z przyrządów, który w tym przypadku może nam się przydać, jest termometr owulacyjny. Jak go używać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak używać termometru owulacyjnego?

Na początek krótko powiedzmy sobie – czym właściwie jest termometr owulacyjny? Jak sama nazwa wskazuje, jest to przyrząd do mierzenia temperatury ciała kobiety, aby ułatwić jej wyznaczenie dnia owulacji, czyli czasu, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jednak nie do końca oczywistą sprawą może być, jak go właściwie powinniśmy używać. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję z najważniejszymi wskazówkami, którymi powinnaś się kierować przy korzystaniu z termometru owulacyjnego.

  1. Mierzenie powinno być przeprowadzane przez co najmniej dwa cykle, zaczynając od pierwszego dnia miesiączki, który jednocześnie świadczy o rozpoczęciu się cyklu.
  2. Termometru owulacyjnego należy używać każdego dnia o niezmiennej porze. Najczęściej zaleca się, aby robić to tuż po przebudzeniu, zanim wstaniemy z łóżka. Z czego to wynika? Wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że pomiar będzie odzwierciedlał rzeczywisty stan i że żaden stres ani aktywność nie będzie miała na niego wpływu.
  3. Temperaturę należy mierzyć w miejscach, w których jest błona śluzowa np. usta lub pochwa. Jeżeli raz wybrałaś miejsce pomiaru, pamiętaj, aby się go trzymać i zawsze w ten sam sposób go przeprowadzać.
  4. Czas pomiaru również ma znaczenie. Jeżeli posiadasz szklany termometr, powinno to trwać około 5 minut, natomiast w przypadku elektronicznego – ok. minuty. I tym razem, zadbaj o to, aby długość pomiaru była niezmienna.
  5. Ułożenie ciała, również powinno być za każdym razem takie samo, dlatego w przypadku pomiaru tuż po przebudzeniu jest o to najprościej zadbać.

Jaki termometr owulacyjny kupić?

Rynek oferuje dostęp do różnorodnych przyrządów pomiarów temperatury ciała, natomiast w przypadku owulacji poleca się dwa rodzaje termometrów – szklany i elektroniczny. Tak naprawdę oba działają tak samo dobrze, natomiast w przypadku elektronicznego mamy większą wygodę, ponieważ pomiar trwa znacznie krócej, a oprócz tego pokazuje on ostatni zapamiętany wynik. Tym razem o wyborze z pewnością zadecyduje cena oraz preferencje użytkownika. 

Jeżeli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat naturalnej antykoncepcji, koniecznie zajrzyj na stronę – https://termometrowulacyjny.pl/baza-wiedzy/naturalna-antykoncepcja/