Jaki SPF 50 wybrać? Czym różnią się poszczególne kremy?

Chociaż krem SPF 50 do twarzy może wydawać się produktem stworzonym specjalnie z myślą o lecie, tak naprawdę warto sięgać po niego każdego dnia. I to przez cały rok! Jeżeli do tej pory kremy z filtrem były Ci obce, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się, dlaczego używanie kremów SPF jest takie ważne, a także czym różnią się od siebie poszczególne preparaty dostępne na rynku. Zapraszamy.

Dlaczego codzienna ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna?

Filtr do twarzy SPF 50 powinien być stosowany każdego dnia, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nie ma znaczenia to, czy na zewnątrz panuje upalne lato, czy też mroźna zima. Szkodliwe promieniowanie UVA może oddziaływać negatywnie na skórę bez względu na porę roku, dlatego tak istotne jest to, aby właściwie się przed nim ochronić.

Jakie rodzaje promieniowanie UV wyróżniamy?

Skrót UV oznacza ultrafiolet. Mówiąc o promieniowaniu UV mamy więc na myśli tzw. promieniowanie elektromagnetyczne, które dzieli się na trzy rodzaje: UVA, UVB oraz UVC.

  • UVA — najbardziej intensywny rodzaj promieniowania, szacuje się, że stanowi około 95% całego promieniowania UV. Fale z promieniowania UVA są bardzo długie, a co za tym idzie — przedostają się bardzo głęboko do poszczególnych warstw skóry. Warto wiedzieć, że promieniowanie UVA przenika nie tylko przez chmury, ale nawet przez szkło! Brak ochrony przed tym promieniowaniem sprawia, że skóra jest narażona na utratę wody, przedwczesne starzenie oraz marszczenie.
  • UVB — ten rodzaj promieniowania jest uznawany za najbardziej oddziałujący na zdrowie oraz samopoczucie. Promieniowanie UVB działa najsilniej w czasie letnim. To dzięki niemu można uzyskać opaleniznę, ale i mocno się poparzyć.
  • UVC — promieniowanie UVC jest pochłaniane przez tzw. warstwę ozonową. Długość fal jest najmniejsza, ten rodzaj promieniowania nie przedostaje się przez strefę atmosferyczną. To najmniej zagrażające człowiekowi promieniowanie.

Jakie są skutki nieużywania kremu z filtrem?

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna pomaga walczyć zarówno z przebarwieniami skórnymi, jak i zmarszczkami. Z tego też względu jego używanie jest polecane każdej osobie, która boryka się z tym problemem (i nie tylko). Krem z filtrem 50 powinien być nakładany na sam koniec porannej pielęgnacji. W przypadku kobiet ten kosmetyk musi być nakładany przed makijażem. Po aplikacji kremu z filtrem należy odczekać kilkanaście minut, tak aby miał szansę dobrze się wchłonąć.

Rezygnowanie z kremu z filtrem może doprowadzić nie tylko do samych przebarwień i szybszego pojawienia się zmarszczek, ale i do rozkładu kolagenu, fotostarzenia czy nawet powstawania wolnych rodników. Stosowanie właściwego filtru nie tylko chroni skórę przed powstaniem kolejnych oznak szybszego starzenia, ale i dobrze niweluje te już wcześniej powstałe. SPF 50 pozwala cieszyć się zdrową i młodo wyglądającą skórą przez długi czas. Szeroki wybór kremów SPF 50 można znaleźć tutaj: https://a-manada.pl/krem-z-filtrem-spf50.

Jaki krem SPF wybrać?

Na rynku znajdziesz całą masę kremów o różnym stopniu ochrony. Najlepiej zdecydować się na filtr SPF 50, ponieważ blokuje aż 98% promieni UVB. Oprócz samego stopnia ochrony, ważny jest także rodzaj filtru. Wyróżnić można tzw. filtry fizyczne oraz filtry chemiczne. Czym się różnią?

Filtry fizyczne, określane również jako filtry mineralne, odbijają i rozpraszają promieniowanie UV. To produkty fotostabilne, które nie tracą swoich właściwości — ani pod wpływem upływu czasu, ani bardzo upalnej pogody. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku filtrów mineralnych konieczna jest ich reaplikacja, np. po wejściu do basenu. Mineralny filtr SPF 50 będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z nadwrażliwą skórą.

Filtry chemiczne wnikają w skórę, a następnie absorbują promieniowanie UV i zmieniają je w energię cieplną. Te filtry cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ są niezwykle lekkie i praktycznie niewidoczne na skórze. Zaleca się, aby filtry chemiczne nakładać około 30 minut przed planowanym wyjściem na słońce. Tutaj również należy pamiętać o konieczności ich reaplikacji, najlepiej co około 2-3 godziny. Chemiczne filtry SPF 50 są podatne na ścieranie, czy to pod wpływem słońca, wysokiej temperatury, czy innych czynników. Ten rodzaj filtrów stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób z cerami tłustymi i trądzikowymi.

W jaki sposób wybrać najlepszy filtr dla siebie?

Poszukując dla siebie odpowiedniego filtru, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jaką cerą mamy do czynienia. Inne produkty sprawdzą się u osób z wrażliwą i delikatną skórą, a inne będą dobrym rozwiązaniem w przypadku osób z nadmiernym łojotokiem. Jeżeli zaś chodzi o wybór filtru fizycznego, chemicznego lub mieszanego, to najlepiej dostosować produkt do swoich osobistych upodobań. 

Codzienne stosowanie kremu z wysokim filtrem jest niezwykle istotne. Chociaż brak pielęgnacji takim kosmetykiem może nie być zauważalny od razu, długotrwałe efekty narażania skóry na szkodliwe promieniowanie może być bardzo przykre w konsekwencjach.