Jaki posiłek należy zjeść po treningu?

Co jeść po treningu, by skutecznie redukować wagę?

Chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów, wielu z nas koncentruje się na treningu siłowym albo uprawia inne aktywności. Zapominamy o tym, że ważna jest tu właściwa dieta. Niezwykle istotne jest to, co jemy przed aktywnością. Jednak równie ważne są posiłki potreningowe. Co w takim razie jeść po treningu wieczorem czy w ciągu dnia?

Co jeść po wysiłku fizycznym, czyli posiłek potreningowy

Co jeść po treningu? To pytanie co chwilę przewija się w mediach społecznościowych. Tworzone są na ten temat obszerne poradniki. To, co najważniejsze można jednak wyjaśnić „w kilku słowach”. Jeśli mówimy o treningu wykonanym w pierwszej połowie dnia, tuż po nim należy posilić się pełnowartościowym obiadem najlepiej składającym się z produktów białkowych, z dodatkiem węglowodanów złożonych i warzyw. Taki posiłek ma wpływ na odbudowę mięśni. Same węglowodany zaś zapewniają odnowę zapasów glikogenu w wątrobie i w mięśniach również. Warzywa uzupełniają utracone w czasie wysiłku minerały, błonnik pokarmowy i antyoksydany. Jeśli jednak mamy na myśli trening wieczorny, ważne jest tu spożycie białka. Trzeba więc dostarczyć je organizmowi. W tej porze lepiej się nie objadać, ale pomimo pory wieczornej, nie wolno kłaść się spać bez wcześniejszego posiłku potreningowego. Może to być posiłek przygotowany na bazie kaczki albo twaróg czy jogurt naturalny z niewielką ilością orzechów, czy słonecznika. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzić sobie omlet z 2 jajek i skonsumować go z warzywami. Wiele osób trenujących narzeka na brak czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków potreningowych i tych do zjedzenia przed treningiem również. Aktualnie działają firmy cateringowe, które z chęcią dostarczą gotowe, zdrowe i odpowiednio zbilansowane posiłki potreningowe i inne pod wskazany adres. Wystarczy tylko zdecydować się na konkretną ofertę i złożyć zamówienie.

Więcej informacji na ten temat tego, jak powinien wyglądać posiłek potreningowy, przeczytasz na stronie: https://www.lightbox.pl/blog/co-jesc-przed-i-po-treningu-jesli-chcesz-schudnac.

Co przyśpiesza regenerację organizmu?

Posiłki potreningowe, które składają się z białek i węglowodanów, znacząco przyspieszają regenerację organizmu. To sprzyja automatycznie utrzymaniu mięśni, a także syntezie białek mięśniowych. Ważne jest, aby posiłek spożywać do 2 godzin po treningu. Chcąc uzyskać satysfakcjonujące wyniki dotyczące redukcji tkanki tłuszczowej, trzeba pamiętać nie tylko o aktywności fizycznej i posiłkach, ale o tym, by wszystko robić w odpowiednich porach i w odpowiedniej kolejności. W przeciwnym razie, efekty ćwiczeń, ani też spożywanych posiłków, nie będą widoczne. Ważne w tym przypadku jest również samo odpowiednie nastawienie psychiczne. Redukcja stresu też ma wpływ na zmiany dotyczące sylwetki, jej budowy i składu. Także nie sam trening siłowy, nie sama zbilansowana dieta, ale również psychika.

O czym pamiętać przy posiłku potreningowym?

Co jeść po treningu już mniej więcej wiadomo. Teraz kolej na picie. Woda jest bardzo ważna dla każdego organizmu, a w przypadku osób trenujących, ma ona jeszcze większe znaczenie. Poprzez treningi, szczególnie te intensywne, jest wydalana z organizmu wraz z potem i to w bardzo szybkim tempie. Wodę należy pić przez cały czas, w szczególności przed treningiem, aby nie przystąpić do niego w stanie odwodnienia. Nie wymaga się tu jednak picia wody w konkretnych ilościach. Wystarczy robić to zgodnie z uczuciem pragnienia.

Trening i odchudzanie z pomocą doświadczonego trenera

Osoby, którym bardzo zależy na spadku wagi, ale nie mają doświadczenia w treningach, ani też wiedzy dotyczącej samego żywienia, powinny poważnie zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy doświadczonego trenera. Trener dziś to osoba, która nie tylko potrafi wskazać odpowiednie ćwiczenia, ale przede wszystkim dobrać dietę. Opowie o tym, jak przygotowywać posiłki bogate w cenne składniki odżywcze, a także, o jakich porach je spożywać. Zapewne poinformuje też o tym, jak ważne są posiłki potreningowe. Być może wskaże polecane miejsce dostarczające gotowe posiłki pod wskazany adres. Należy pamiętać, że źle opracowana dieta czy niepoprawnie wykonywane ćwiczenia, mogą przyczynić się nie tylko do zaprzepaszczenia szansy na satysfakcjonujące efekty, ale również do utraty zdrowia. Ważne jest wobec tego, aby wszystkie te elementy ze sobą dobrze współgrały.

Posiłki potreningowe zawsze są uzależnione od tego, jakiego efektu oczekuje osoba trenująca, a także od wykonywanych ćwiczeń. Czasem dobrym pomysłem na posiłek jest koktajl z odżywki białkowej, przygotowany bardzo prosto i szybko. Możliwości żywienia w tym przypadku jest wiele, ale nie mając doświadczenia, ani nawet podstawowej wiedzy, warto się w tej kwestii poradzić. Poradę można uzyskać u trenerów personalnych, dietetyków i osób, które mają doświadczenie w świadczeniu pomocy osobom zmagającym się ze zbędnymi kilogramami. To jedyny rozsądny sposób na bezpieczne i zdrowe, a także skuteczne odchudzanie. Podstawowym i często popełnianym przez wiele osób błędem jest głodzenie się i intensywne wykonywanie ćwiczeń.