Wśród akcesoriów do paznokci znajdziemy szeroki wybór polerek i pilników, różniących się od siebie wielkością, kształtem, ziarnistością oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Są to czynniki decydujące o skuteczności i przeznaczeniu narzędzia, mające istotny wpływ na przeprowadzany przy ich użyciu zabieg. Co więc warto o nich wiedzieć? Jaki pilnik i polerkę do paznokci wybrać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, który powstał we współpracy z Karoliną Rzepecką – instruktorką marki NOX.
Jakie są rodzaje pilników do paznokci?
Pierwszą różnicą, która ma wpływ na zastosowanie i jakość pilników jest materiał z jakiego zostały wykonane. Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć:
- pilniki papierowe,
- pilniki szklane,
- pilniki metalowe,
- pilniki krzemowe,
- pilniki teflonowe,
- pilniki szafirowe,
- pilniki wykonane z piaskowca.
Najczęściej wybierane zarówno wśród profesjonalnych stylistek, jak i domowych amatorek są pilniki papierowe. Te wychodzą bardzo korzystnie cenowo, a do tego są niezwykle wytrzymałe. Można je znaleźć w sklepie marki NOX:
https://nox-nails.pl/kategoria/polerki-i-pilniki-do-paznokci/. Kolejnymi narzędziami wartymi uwagi są pilniki szklane, które najlepiej sprawdzają się w pracy z naturalną płytką paznokcia. Niestety ryzyko zbicia się szkła praktycznie wyklucza ich używanie w salonie kosmetycznym, dlatego te będą lepszym wyborem do pracy w domu. Do tych mniej popularnych możemy zaliczyć pilniki metalowe, krzemowe, szafirowe, teflonowe oraz te wykonane z piaskowca, które ze względu na mniejszą elastyczność oraz twardszą strukturę mogą powodować rozwarstwianie paznokci, a tym samym mogą negatywnie wpływać na ich kondycję.
Co to jest ziarnistość pilnika?
Podczas wyboru najlepszego pilnika do paznokci bardzo istotna jest gradacja, czyli ziarnistość. Konkretniej oznacza to ilość ziarenek mieszczących się na 1 cm² powierzchni narzędzia. I tutaj zasada jest prosta, im mniej ziarenek znajduje się na pilniku, tym jest on ostrzejszy. A jak wygląda ich zastosowanie? Do wyboru mamy pilniki o następującej gradacji:
80 – jest to gradacja gruboziarnista. Pilniki o takiej ziarnistości są ostre, przez co służą do pracy z najtwardszymi powierzchniami.
100 – jest to gradacja średnioziarnista. Pilniki do takiej ziarnistości służą do pracy z paznokciami żelowymi lub tymi zbudowanymi na akrylożelu.
180 – jest to gradacja drobnoziarnista. Pilniki o takiej ziarnistości służą głównie do pracy z naturalnymi paznokciami.
240 – jest to gradacja drobnoziarnista. Pilniki o takiej ziarnistości służą do matowienia płytki oraz wygładzania masy żelowej i akrylowej.
400 i więcej – jest to gradacja drobnoziarnista. W tej ziarnistości występują głównie polerki, które służą do polerowania i nabłyszczania płytki.
Jaki kształt pilnika wybrać?
Oprócz materiału i gradacji, pilniki do paznokci różnią się od siebie również kształtem. Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć przede wszystkim:
- Pilnik prosty – są to najczęściej wybierane pilniki, które sprawdzają się zarówno podczas skracania, jak i formowania paznokci.
- Pilnik w kształcie łódki/półksiężyca – jest to popularny kształt o wielu funkcjach, który świetnie sprawdza się w trakcie opracowywania paznokci w pobliżu skórek.
- Pilnik w kształcie trapezu – jest to szeroki pilnik, który pozwala na precyzyjne skracanie płytki oraz pracę w pobliżu skórek.
- Pilnik w kształcie banana – jest to pilnik w kształcie, który umożliwia piłowanie w okolicach skórek.
Musimy jednak pamiętać, że kształt pilnika nie ma wpływu na kondycję paznokci, a jedynie na komfort pracy. To jakie narzędzie wybierzemy, powinno więc zależeć wyłącznie od osobistych preferencji.
Jaki wybrać pilnik do paznokci naturalnych?
Do naturalnej płytki najlepszym wyborem będzie
pilnik do paznokci o gradacji 100/180. Jest to narzędzie o średnioziarnistej gradacji, wyposażone w stronę o małej ziarnistości 180 oraz średniej ziarnistości 100. Ten doskonale sprawdzi się do opiłowania, skrócenia i nadaniu kształtu paznokciom. Świetnym wyborem będzie także pilnik o gradacji 180/240, wyposażony w dwie strony o małej ziarnistości, czyli 180 i 240. W tym wypadku strona o gradacji 180 będzie idealnym wyborem do nadania płytce kształtu i długości, zaś strona gradacji 240 sprawdzi się przy matowieniu naturalnych paznokci.