Włosy średnioporowate uchodzą za dość proste w pielęgnacji, Rzadziej niż włosy wysokoporowate mierzą się z problemami uszkodzeń łodygi czy przesuszenia i nie miewają kłopotu z brakiem objętości tak często jak włosy niskoporowate. Nie znaczy to jednak, że do ich pielęgnacji można używać dowolnych kosmetyków – włosy średnioporowate także mają swoje ograniczenia. Co warto wiedzieć na temat olejów do tego rodzaju włosów?
Olej do włosów średnioporowatych – czym się charakteryzuje?
Aby zagwarantować sobie dobre efekty olejowania lub innego zabiegu z użyciem oleju, należy wpierw umiejętnie dobrać produkt do potrzeb włosów. Zadanie to nie jest łatwe i często musimy realizować je metodą prób i błędów. W zorientowaniu się, jakiego rodzaju oleje mogą przysłużyć się Twoim włosom, pomoże Ci określenie ich porowatości. Włosy wysokoporowate wymagają olejów o większej cząsteczce, która będzie w stanie wypełnić duże ubytki w łodydze włosa. Do włosów niskoporowatych należy zaś używać substancji o małej cząsteczce, która naprawi drobne uszkodzenia, ale nie przeciąży pasm. Jak zapewne się już domyślasz, włosom średnioporowatym służyć będą oleje o cząsteczce średniej wielkości.
Nie zawsze jest to jednak idealne rozwiązanie. Dla przykładu, włosy “średnioporowate +“ (czyli włosy średnioporowate wykazujące także część cech włosów wysokoporowatych) mogą tolerować zarówno oleje o średniej, jak i dużej cząsteczce. By zbadać potrzeby swoich włosów w tym zakresie, wykonaj zabieg olejowania z użyciem jednego z olejów polecanych włosom średnioporowatym, a następnie oceń efekty. Substancje te to między innymi olej migdałowy, śliwkowy czy kameliowy. Mieszanka tych olejów o przyjemnym zapachu mango dostępna jest na stronie https://sklepanwen.pl/kategoria/oleje.
Jak olejować włosy średnioporowate?
Ogromną zaletą olejów do włosów jest ich uniwersalność. Przy ich pomocy wykonać można najróżniejsze zabiegi. Najważniejszym z nich jest oczywiście olejowanie. W tym procesie nakłada się olej na suche bądź lekko zwilżone włosy, a następnie pozostawia pod nakryciem głowy na minimum 30 minut. W tym czasie olej wnika we włosy, ujawniając swoje dobroczynne właściwości.
Po upływie założonego czasu olej należy dokładnie zmyć przy użyciu szamponu. W tym procesie należy używać produktów pozbawionych silnych detergentów, takich jak SLS czy SLES. Łagodny szampon oczyści włosy z nadmiaru oleju, ale nie spowoduje zmycia z nich także tej warstwy, która już wniknęła we włos i zdążyła go odżywić. Umyte włosy wystarczy już tylko wysuszyć preferowaną metodą.
Jak jeszcze możesz wykorzystać olej do włosów średnioporowatych?
Olejowanie to jednak niejedyny zabieg, w którym wykorzystać można dobroczynne działanie cząsteczek oleju. Z powodzeniem można używać tej substancji także do zabezpieczania końcówek oraz łodyg włosów na długości. Lekka warstwa ochroni przed uszkodzeniami, nada włosom blasku i dociąży niesforne pasma. Naturalny olej może także zostać zmieszany z odżywką lub maską w celu wzbogacenia składu danego produktu.